Kılıç: Emeklilere seyyanen zam yapılmalı

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Gölcük Şubesi Başkanı Ali Osman Kılıç, emeklilerin her geçen gün daha da ekonomik sıkıntı içine girdiklerini ifade ederek emekli maaşlarına yönelik yapılandırmaların yapılması gerektiğini ifade etti

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Gölcük Şubesi Başkanı Ali Osman Kılıç, Temmuz ayında 5.1 oranında maaş zammı aldıklarını bunun yanında çaya iki defa %15 oranında zam geldiğini bunun yanında pirince % 90 oranında zam geldiğini ifade etti. Kılıç, “Emeklilere yapılan TÜFE zamları 416 kalem birleştiriliyor ve ortalaması alınıyor. Temmuz ayında emekliler olarak % 5,1 oranında zam aldık. Emeklilere bu şekilde yapılan her zam ile emekli maaşları arasındaki makas açılıyor. Bunun yanı sıra bize yapılan % 5,1 oranında yapılan zammın yanında çaya iki sefer % 15, pirince ise % 90 oranında zam geldi. Yani bize yapılan zam eridi gitti. Bu nedenle biz seyyanen zam istiyoruz.  Seyyanen zam ile emekli maaşlarını arasında ki bu makasın biraz olsun kapanmasını umut ediyoruz” dedi.

İLAÇ VE HASTANE

Başkan Kılıç emeklilerden kesilen ilaç ve hastane  katılım paylarının emeklilerden alınmaması gerektiğini ifade ederek, “ Emekli demek yaşlı ve hasta demek. Bu nedenle emeklilerin maaşlarından kesilen ilaç ve hastane katılım paylarının kesilmemesini istiyoruz. Benim bile 100-150 lira katılım payı kesildiği aylar oluyor. Çoğu emeklimizden ayda 50- 60 lira ila ve hastane katılım payı kesiliyor.  Bir emekli için bu ciddi bir para. Bu nedenle biz bu katılım paylarının alınmamasını istiyoruz” açıklamasında bulundu. .

EK ÖDEME

Sözlerine devam eden başkan Kılıç, “ Emeklilerimizi büyük bir dertten kurtararak fiş toplama olayını ortadan kaldırmışlar ve buna istinaden emekli maaşlarına ek ödeme olarak verilmeye başlanmıştı. O zaman maaşlara %4 , düşük maaş alanlara ise %5 oranında ek ödeme yapılmasına karar verilmişti. Şimdi artan vergiler ve yapılan zamlardan dolayı bu ek ödeme oranının %4’ten % 8’e, düşük maaş alan emeklilerin ise 5’ten % 9’a yükseltilmesini istiyoruz. Ayrıca düşük maaş alan emeklilerimize kira ve yakacak yardımı istiyoruz” dedi.

30 Eylül 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?