SİMA Vakfı’ndan horonlu sezon açılışı

SİMA Doğu Karadenizliler Hizmet Vakfı yeni sezonu Horon Gecesi ile açtı. Etkinliğe katılan vatandaşlar doyasıya eğlenme fırsatı buldu

+1
Haber albümü için resme tıklayın

1996 yılında kurulan ve ilimizdeki Doğu Karadenizlileri bir araya getirerek, Doğu Karadeniz kültürünü yaşatmayı amaçlayan SİMA Doğu Karadenizliler Hizmet Vakfı sezon açılışını gerçekleştirdi. Kartepe Maşukiye’de bulunan Motali Life Otel'de Horon Gecesi temasıyla düzenlenen sezon açılışına Vali Hüseyin Aksoy ve Artvin Arhavili olan eşi Hülya Aksoy, kısa süre önce tayini çıkan Gölcük Orman İşletme Müdürü Hamdi Kaptanoğlu ve eşi, Konak Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Gündoğdu ve eşi Sevgi Gündoğdu, Yay-Sat Bayisi Medet Başlılar ve eşi Gül Başlılar, İş İnsanı Ahmet Özdemir ve eşi Güzin Özdemir, Kocaeli Artvinliler Birliği Başkanı İmat Erdoğan ve çok sayıda Doğu Karadeniz kökenli vatandaş katıldı.

LAZ YEMEKLERİ YENİLDİ

Elde edilen gelirin burslu öğrenciler yararına kullanılacağı öğrenilen gecenin ev sahipliğini SİMA Doğu Karadenizliler Hizmet Vakfı Kurucusu ve mevcut başkanı Orhan Bayramin ile eşi Saadet Bayramin üstlendi. Keyifli geçtiği öğrenilen gecede, Doğu Karadeniz kültürü ile özdeşleşen Karalahana Çorbası, Mısır Ekmeği, Minci tava ve Laz Böreğinden oluşan Laz yemekleri yenildi. Gecede ilk olarak Korhan-Haluk ikilisi sahne aldı. Ardından sahneye çıkan Karadenizli Sanatçı Murat Güven söylediği Lazca ve Türkçe şarkılarla davetlilere keyifli anlar yaşattı, Vali Aksoy’un eşi Hülya Aksoy’un hemşerilerine eşlik ettiği dakikalar da gecenin renkli anları arasında yer aldı.

BAYRAMİN: BİRLİĞİMİZİ PEKİŞTİRDİK

Gece nedeniyle duygularını dile getiren SİMA Doğu Karadenizliler Hizmet Vakfı Başkanı Orhan Bayramin, “Böylesi geceler eğlence niteliği arz eden gecenin ötesinde birliğimizi, beraberliğimizi, bütünlüğümüzü pekiştirdiğimiz gecelerdir. Çok sevdiğimiz kentimizi, örf ve adetlerimizi, ananelerimizi, kültürümüzü, lazcamızı, gelecek nesillere aktarmak için idame mecburiyetimiz olduğunu biliyoruz ve o gayretle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu gecemizin tüm geliri burs verdiğimiz öğrencilerimiz için kullanılacaktır. Bundan sonra da 2 ayda bir böyle gecelerimiz olacak. Bu Vakfı yaşatmanız için sizlerin de desteğini bekliyoruz. Katılımınız için hepinize tek tek teşekkür ediyorum“ dedi.

AKSOY: ÖNEMLİ OLAN BİRLİĞİ SAĞLAMAK

Daha sonra söz alan ve geceyi kutlayanları tebrik ettiğini belirten Vali Hüseyin Aksoy, “

SİMA Vakfı bugüne kadar önemli faaliyetlere imza attı. Önemli olan kültürünü yaşatmak, genç kuşakları geçmiş kültürlerle buluşturmak ve bir arada olarak yeni nesile onları aktarabilmek. Birlikte olmak güzel, bu birlikteliği sağlamak büyük önem taşıyor. Bu anlamda bu birlikteliğin oluşmasında katkısı olan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Benim de memleketim Trabzon, eşim Arhavili. Rize Hemşin İlçesinin kurucu Kaymakamlığını yaptım, Pazar’da da 1 yıla yakın Kaymakam vekilliği görevinde bulundum. Bende o bölgede 2 yıl çalıştım. Dolayısıyla ben de aynı bölgenin, aynı kültürün içerisinde yetişen, büyüyen, yaşayan biri olarak sizlerle bu akşam burada olmaktan memnuniyet duyuyorum” ifadelerini kullandı.

SİMA VAKFI YÖNETİM KURULU;

Başkan- Orhan Bayramin

Ahmet Özdemir

Gülin Başak

Saffet Uygun

Göksel Gülen

Esat Kaboğlu

Bahri Odabaş

SİMA VAKFI KADIN KOLLARI;

Başkan- Dilek Günöz

Güzin Özdemir

Gül Başlılar

Reyhan Topal

Ayla Al

Nevin Gülen

Nevin Atay

Emine Bayramin

Gülay Burhan

Hanife Köroğlu

30 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?