Kocaeli’de ders kitapları eksik olan okullar mı var

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili ve Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle soru önergesi verdi. Türkkan önergede, “Kocaeli’de ücretsiz ders kitabı talep ettiği halde kitaplarının dağıtımı tamamlanmayan okulların sayısı nedir?” sorusunu yöneltti.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili ve Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan Kocaeli’de bazı okullarda eksik kitap olduğu iddiasıyla Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle soru önergesi verdi. Türkkan soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

MEB DEPOLARINDA OLACAĞINI BELİRTTİ”

“Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından tüm İl Milli Eğitim Müdürlükleri’ne 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılında Bakanlığa bağlı resmi ve özel okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere dağıtılacak ücretsiz ders kitaplarının dağıtım esaslarını içeren yazı gönderildi. Toplam 146 milyon 845 bin 100 adet kitabın 8 Temmuz’dan itibaren baskısının tamamlanarak İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’ne gönderileceği ve 26 Ağustos itibariyle bu kitapların tamamının Milli Eğitim Müdürlükleri depolarında olacağı belirtilmiştir.

HALA KİTAPLARA SAHİP OLAMAYAN ÖĞRENCİLER VAR”

Okulların açıldığı 9 Eylül itibariyle da örgün eğitimdeki 18 milyon öğrencinin masasında ders kitaplarının hazır olacağı söylenmesine ve okulların açılmasının üzerinden 3 hafta geçmesine rağmen Kocaeli’de hala kitaplara sahip olmayan öğrenciler vardır. Velilerin CİMER’e başvurusu sonrası kendilerine verilen cevapta “Kayıt yoğunluğundan dolayı kitaplar eksik kaldı, tamamlanacaktır” denilmiş ancak zaman verilmemiştir.”

KİTAPLARIN HALA DAĞILMAMASININ GEREKÇESİ NEDİR?

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebiyle şu soruları yöneltti: “Gebze Anadolu Lisesi 9. Sınıftaki öğrencilere Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Peygamberimizin Hayatı, Temel Dini Bilgiler ve Almanca ders kitapları dağıtılmasına rağmen, Matematik, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya, Biyoloji, İngilizce, Fizik, Kimya, Sağlık kitaplarının dağıtılmadığı doğru mudur? Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Peygamberimizin Hayatı, Temel Dini Bilgiler ve Almanca ders kitaplarının diğer kitaplardan önce dağıtılmasının özel bir nedeni var mıdır? Okullar açılalı 3 hafta olmasına rağmen, sözü edilen diğer kitapların hala dağıtılmamış olmasının gerekçesi nedir?

KAÇ ÖĞRENCİ KİTAPLARINI TAM OLARAK ALAMADI?”

Velilere CİMER tarafından verilen cevap neye dayanarak verilmiştir? Kayıt yoğunluğunun olacağı daha önce hesaba katılmamış mıdır? Cevapta neden zaman verilmemiştir? Eksik kitapların dağıtımı ne zaman tamamlanacaktır? Kocaeli’de ücretsiz ders kitabı talep ettiği halde kitaplarının dağıtımı tamamlanmayan okulların sayısı nedir? Bu okullar hangileridir? Kaç öğrenci kitaplarını tam olarak alamamıştır? Kocaeli’de okullardaki kitap eksikliğini tamamlanana kadar öğrencilerin mağduriyet yaşamaması için Bakanlık olarak ne gibi tedbirler alınmıştır?”

02 Ekim 2019 - Eğitim

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Selim - Verdiklerinz kitaplar ıy deyil diyorlar birde öğretmen kitap aldiriyor anlasin arnizda verdiyiniz kitaplar boşa gitmesin bar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Ekim 14:39
03

Cesur - Tam olsa ne olacak ortaokula basladi biri her derse kitap aldik bide dilekce verdik zorlama yok diye ise yaramayan kitaplari niye aliyor meb,

bir iside duzgun olsaydi sistemin ;

yorulduk artik

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Ekim 08:40
02

Zafer Başaran - Cumhur ittifakı tarafında olmama rağmen eğer haber doğru ise sn. Vekile katılıyorum, ilgililere de yuhhh diyorum. Saygılar sunuyorum. Allaha emanet olun.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Ekim 21:47
01

Ersoy Kandemir - Kocaeli Valisi ve İl Milli Eğitim müdürü tam bir facia!Ankara’ya duyurulur,gözlerinizi kapamaya devam ediniz.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 02 Ekim 18:25Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz