Reklamı Kapat

Kocaeli Turizm Çalıştayı başladı!

Kültür Turizm Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kocaeli Valiliği, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi’nin işbirliği yaptığı 2023 Kocaeli turizm hedeflerinin belirlendiği 8-9 Ekim Kocaeli Turizm Çalıştayı dün Başiskele Tryp by Windham Otel’de başladı.

Kocaeli Turizm Çalıştayı’na; Vali Hüseyin Aksoy, Vali Yardımcısı Suat Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ercan Yamen, İzmit Belediye Başkan Vekili Hakan Tanta, Turizm Meslek Yüksek Okulu Müdürü Bilsen Bilgili, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir, Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turani, Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Kocaeli Adalet Komisyonu Başkanı Muhittin Paça, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Canatan, Deniz Ticaret Odası Başkanı Vedat Doğusel, DTO Meclis Başkanı Kürşat Bal, Türkiye Sağlık Turizm Derneği Başkanı Ergin Birdal, TEMA Vakfı Başkanı Nermin Tol, kaymakamlar, kurum müdürleri, STK temsilcileri ve çok sayıda turizm temsilcisi katılım gösterdi.

“AMACIMIZ TURİZME YENİLİK GETİRMEK”

Program açılış konuşmasını yapan Turizm Meslek Yüksekokul Müdürü Bilsen Bilgili; “22 Nisan Turizm Haftası döneminde çalıştay yapılacağını bahsettiğimiz  Sayın Valimizin düzenlediği Kocaeli Turizm Çalıştayı’nı Kocaeli’nin genelindeki tüm turizm faaliyetlerini kapsamlı bir şekilde değerlendirmek ve yeni faaliyetler yapmak adına Kocaeli Turizm Çalıştayı’nı düzenledik. Amacımız kentimizdeki mecvut potansiyeli ortaya koymak ve daha iyi projeler yapabilmek. Halk üzerine, turizm konulu bir anket yaptık, buradaki sonuçlardan da çıkarımda bulunduk. İş birlik içerisinde Kocaeli’mizin zengin turizm varlıklarının tespiti amacıyla çalışmamızı yaptık. Bu çalıştay ile 9 farklı turizm çeşidi için geniş katılımlı çalışma grupları oluşturduk. Bunlar Doğa Turizmi, Deniz Turizmi, Kültür, Tarih ve İnanç Turizmi, Sağlık Turizmi, Termal Turizm, İş Turizmi, Gastronomi Turizmi, Kongre ve Fuar Turizmi, Spor Turizmi gibi.” dedi.

ÇITAK: AMACIMIZ KOCAELİ’Yİ DAHA AKTİFLEŞTİRMEK

Bilgili’den sonra sözü alan Turizm Yatırımcıları Derneği Temsilcisi Harun Çıtak, “Türkiye turizmini geliştirmek anlamında yapılan her türlü çalışmayı desteklemeye çalışıyoruz. Türkiye Turizm Yatırımcılar Derneği artık meslek haline gelmiş durumda. Bazı noktalarda kısır kalmış, herkesin çok fazla gelip gitmediği Kocaeli’yi aktif hale getirebilmek amacımız. Birçok acentelerle istişaremiz devam ediyor. Konaklamalı turizmi geliştirmek daha doğru olur diye düşünüyorum. Reklam anlamında sıkıntıların olduğunu düşünüyoruz. Kartepe bölgesinde tek bir otelin olması, fiyatların çok yüksek olması, yolun uzun olması tabi etkenlerden bazıları. Önemli olan önce bir reklam faaliyetinin hayata geçirilmesi. Bu çalıştayımızın sonucunda çok güzel projeleri hayat geçireceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

HÜLAGÜ: 41 TURİZM FAKÜLTEMİZ EĞİTİME AÇILDI

Üniversite’de turizm fakültelerinin her geçen yıl arttığına dikkat çeken Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü; “Her alanda hızla gelişen ilimiz Kocaeli çok büyük bir ilerleme kaydetmektedir. Geçtiğimiz yıl yüzde 24 büyümeyi yakalayan turizmde yabancı turist sayımız da artmıştır. Ülkemiz bu verilerle dünyada ilk 15’te yer almasına rağmen hedeflerimizi daha yüksek tutmamız gerekmektedir. Kentimiz önemli sanayi kuruluşlarına ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi Nicomedia’ya dayanan çok fazla kültüre ev sahipliği yapmış, spor imkanlarıyla önemli turizm zenginliği bulunduran kentimiz gerçekten büyük önem taşımaktadır. Geçtiğimiz günlerde 41 turizm fakültemiz daha üniversitelerimize katılmıştır.” ifadelerini kullandı.

BÜYÜKAKIN: KOCAELİ SADECE SANAYİ ŞEHRİ DEĞİLDİR

“Kocaeli sadece sanayi şehri olarak anılmayacak” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın; “Kocaeli turizm potansiyeli açısından da ön planda yer alan bir şehir. Sadece sanayi şehri olarak bilinmemelidir. Bir yurt dışı gezisinde fark ettiğimiz ilk şey ise; ‘Yeterli çalışmalar yapılmamışsa, tarihi ile ilgili bir şeyler yapılmamışsa, şehre dair kitaplar yazılmamışsa sizin turizmi daha fazla geliştirmeniz mümkün değil demişlerdi. Doğa yürüyüş parkurlarımızı maalesef ki şehir dışından gelenler biliyor. 1000 kilometrelik parkurlarımız var, bunu 1500’e çıkaracağız. Ormanya inanılmaz bir destinasyon oluşturdu.  Turizm Master Planı ile ilgili bu çalıştay ile elde edilen bulgularımız devam ediyor. Tanıtım çalışmalarını yaptıktan sonra Kocaeli’nin gerçekten turizm kenti olduğunu kanıtlayacağımıza inanıyorum. Kongre Kültür Merkezimiz de bitmek üzere.” ifadelerini kullandı.

AKSOY: KOCAELİ’DE 9 FARKLI TURİZM MEVCUT

Büyükakın’ın ardından konuşma yapan Vali Hüseyin Aksoy, “Kocaeli sanayisi ile anılsa da turizm potansiyeline sahip olduğunu biliyoruz. Kocaeli’nin coğrafi konumu, doğal değerleri, dört mevsime hitap eden turizm olanakları ile turizmdeki payının daha da artması durumu mümkündür. 10 yıl önce konaklamalı turistlerin yüzde 6’sını ağırlayan Kocaeli şu anda yüzde 1 durumundadır. Otellerimizin iki tanesi çevreye duyarlı otel statüsündedir. Kocaeli’de 9 farklı turizm mevcut, bunları bu çalıştayımızda ele alacağız. Burada konuşup tartışıp turizmde daha fazla sonuçlar alabileceğiz düşünüyorum. Turizm Çalıştayımızda emek veren, katkıda bulunan herkese çok teşekkür ediyorum” diyerek açıklamalarını tamamladı.

08 Ekim 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?