Reklamı Kapat

Ergün’ün istifası AKP’de nasıl karşılandı?

AKP’nin Kocaeli’de kurucu il başkanı olan ve 3 dönem milletvekilliği ve bakanlık görevlerinde bulunan Nihat Ergün’ün partisinden ayrılması, parti cephesinde kimine göre sürpriz kimine göre ise beklenen bir adım olarak karşılandı.

17 Ekim 2001 tarihinde yeni il yönetimini tanıtarak resmen il başkanlığı sürecine başlayan Nihat Ergün, 13 Eylül 2019 tarihinde 18 yıllık AKP’liliğini bitirdi. Partisinden ayrılan ve kısa bir açıklamayla bu durumu duyuran Ergün’ün bundan sonra yeni kurulacak bir siyasi oluşumla birlikte hareket edeceği düşünülüyor.

NİHAT ERGÜN O GÜN NELER SÖYLEMİŞTİ?

Adalet ve Kalkınma Partisi Kocaeli İl Yönetiminin belirlenip tanıtıldığı 17 Ekim Perşembe günü Nihat Ergün, “Tek başına iktidara geleceklerini söylemişti. AK Parti’nin, halkın partilere ve siyasetçilere güven duymadığı bir ortamda kurulduğunu belirtmişti. Ergün Konuşmasında “İşte bugün bizi bir araya getiren bu derin anlamdır. Devlet imkanlarını Kocaeli halkının yararına kullanılması sağlanacaktır.  Parti programında yazılanlar mutlaka yapılacaktır. AK Parti büyük bir siyasi projedir. Bu proje muhafazakar, demokrat kadroların milletimizin hizmetine sunulmasıdır” demişti.

KİM NE DEDİ?

AKP Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Ergün’ün istifası hakkında yaptığı açıklamada, “Partimizde bulunduğu süreç içerisinde yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Tek cümleyle bu” dedi. AKP eski İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, “Benim bir değerlendirmem yok, hakkında hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

“KENDİSİ DE SÖYLÜYOR”

2011-2015 yılları arasında görev yapan eski İl Başkanı Mahmut Civelek hem Ergün’ün istifası hakkında yaptığı açıklamada, “Kendi kararıdır hayırlı olsun. Yeni oluşumun içerisinde Nihat Bey’in başından beri olduğu aşikâr bir davranıştı. Nihat Bey kendisini gizleyen, arkasından dolaşan biri değildir; merttir, neyse onu söyler. Nihat Bey’in eğer gönlünde bir şey varsa dili ile söyler. Dolayısıyla Nihat Bey’in bu işi çevresinde daha önce istişare ettiğini zaten kendisi de söylüyor; bu durumu biz de biliyoruz. Yeni oluşumun başından beri içinde olduğunu ben zaten düşünüyorum” dedi.

“BABACAN’IN PARTİSİNDE”

Ergün’ün yeni partiye geçeceği iddialarına ilişkin olarak Civelek, Ergün’ün Davutoğlu’nun kuracağı partide yer almayacağını belirterek, “Davutoğlu ile filan işi yok. Ali Babacan tarafında olduğunu biliyorum, bilgi olarak biliyorum bunu veya ondan aldıklarımdan biliyorum. Biz oturup sohbet ediyoruz. Kendisine hayırlı olsun diyorum. Kendisinin bir kararıdır saygı duymak lazım. İlerleyen süreçte zaten ne yapacağını göreceğiz. Nihat Bey, AK Parti kurucu il başkanıdır. Bunun için bizim nezdimizde bir kıymet ifade eder. Zamanında reisin güvenerek bu görevi, bakanlık, grup başkanvelliği, genel başkan yardımcılığı verdiği kıymetli bir isimdir. Arkadan dolaşmaz, o gün olacakları hep beraber göreceğiz. Nihat Ergün saygın bir isimdir. Allah yolunu açık etsin.” şeklinde konuştu.

KARAOSMANOĞLU: SEVDİĞİM BİR KARDEŞİMDİR

Eski Büyükşehir Belediye Başkanı ve Ergün’den sonra 2003 yılına kadar İl Başkanlığı görevini yürüten İbrahim Karaosmanoğlu Ergün’ün istifası hakkında, “Ergün, ne yapacağını bilen bir arkadaşımızdır. Partinin kurucusudur. Daha görüşmedim kendisiyle. Kendisinin bileceği bir şey, ben bir şey diyemem. Sevdiğim bir kardeşimdir” dedi.31 Mart Yerel Seçimlerindeİzmit’in kaybedilmesinin ardından genel merkez tarafından istifası istenen, daha sonra basın toplantısıyla istifa ettiğini duyuran 2018-2019 yılları arasında görev yapan eski İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, Ergün’ün istifası hakkında “Kendi kararıdır. Vatana, millete, Kocaeli’ye hayırlı olsun” ifadelerinde bulundu.

“HERKESİN KENDİ KARARI”

Kocaeli 23. Dönem Milletvekili Eyüp Ayar hem Ergün’ün istifası hem de kendi istifası hakkında açıklamalarda bulundu. Ayar yaptığı açıklamada “Ben Nihat Ergün’ün istifa edip etmediğini bilmiyorum. Ettiyse de herkesin kendi kararı” dedi. Kendisinin partisinden istifa ettiği, yeni partiye geçeceği iddialarına ilişkin olarak ise, “Ben partimden istifa etmedim. “Yokedecek misin”, “Sonuna kadar mı?” diye sorup duruyorlar. Ben etmedim o kadar. AK Parti’nin kuruluşundan beri devam ediyorum. Herhangi bir istifam yok” şeklinde konuştu.

“SİYASETTE İSTİFA DİYE BİR MÜESSESE VAR”

Eski Çevre ve Orman Bakanı, AK Parti Kocaeli 20, 21, 22.Dönem  Milletvekili Osman Pepe, Ergün’ün istifası hakkında yaptığı değerlendirmede, “İstifası kişisel bir tercihtir. Saygı duyarım. Siyasette istifa diye bir müessese vardır o yüzden normal karşılıyorum. Sonuç olarak siyasi tercihidir” dedi.

09 Ekim 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Kibarcik - bu 50 kişilik listenınbasından ıtıbaren dıkkat edın bakalım kımler var meydanda kımler geldı hala gecemıyenler veselam yazıkkı ne yazık dıyete dayalı sıyasetın taa ıcıne çibersinler veselam

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Ekim 11:17
02

Kocaeli - ye iç az kenarda otur değince git sizden başka insan yok mu alemde

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Ekim 09:14
01

Tarihçi - Aynı hareketi sayın karaosmanoğlundan da bekliyoruz, hatta kocaeliden de gitsin

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 10 Ekim 08:36


Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?