Reklamı Kapat

Halk Ekmek Projesi’nde bütün yükümlülük Fırıncılar Odası’nda!

Geçtiğimiz gün imzalanan Halk Ekmek Projesi’nin protokolünde birçok detay ortaya çıkarken, neredeyse bütün yükümlülüğün Fırıncılar Odası’nda olması dikkat çekti.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

Geçtiğimiz gün Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyesi ve Fırıncılar Odası arasında imzalanan Halk Ekmek Projesi protokolü sonrasında dün Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı düzenlediği basın toplantısında projenin ayrıntılarını paylaşmıştı. İlk etapta İzmit’te 13 farklı yerde daha sonra ise il genelinde olacağını belirten Sarı 200 gram ekmeğin 1 TL’den satılacağını ifade etmişti.

AMAÇ: DAHA UYGUN EKMEK

Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyesi ve Fırıncılar Odası arasında imzalanan, 11 Temmuz’da düzenlenen Büyükşehir Meclisi’nde kabul edilen Halk Ekmek Projesi protokolünün detayları ortaya çıktı. Söz konusu protokolde, Büyükşehir tarafından Fırıncılar Odası’na çok sayıda yükümlülük getirildiği öğrenildi. Söz konusu protokolün amacı olarak, “Belediye’nin birey ve ailelerin maddi, yoksunluklarının giderilmesinin ve temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik görev ve sorumluluk alanı olan “sosyal hizmet” kapsamında maddi imkânı iyi olmayan vatandaşların daha uygun bedelle ekmek satın alabilmesinin esas alınması” olarak belirtildi.

BELEDİYE’NİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ

Söz konusu protokolde belediyenin yükümlülükleri olarak Halk Ekmek satış büfelerinin temini, kurulumu, altyapı, elektrik, su vb. bağlantı ve ilk abonelikleri yaptırmak, büfeleri denetlemek ve komisyon ile birlikte satış büfelerinin kurulacağı yerleri belirlemek olarak sıralandı. İzmit Belediyesi’nin ise söz konusu protokolde kendi sorumlu olduğu yerlerde yer temin etmek ve tespitinin ardından komisyona personel görevlendirmesi yapmak olarak belirlendi.

“MALİYETLERİN GİDEREK YÜKSELMESİNE RAĞMEN…”

Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı proje ile ilgili gerçekleştirdiği basın açıklamasında, “Fırıncılık sektöründeki girdi maliyetindeki artışların giderek yükselmesine rağmen, her zaman yoksul ve dar gelirli vatandaşların sofralarını ekmeksiz bırakmamak için sosyal sorumluluk projeleriyle üzerine düşeni yapmaya çalışan Kocaeli Fırıncı Esnafı, yine aynı duyarlılık ve titizlikle, girdi maliyetlerine rağmen, kaliteli ve lezzetli ekmeğini “Halk Ekmek” adı altında üretecek, Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde 12 ilçe belediyesiyle birlikte vatandaşın sofrasında yer alması sağlanacaktır” ifadelerinde bulunmuştu.Söz konusu protokolde Fırıncılar Odası yükümlülükleri dikkat çekti.

ARAÇLARDA İBARE OLMAYACAK

Protokolde, büfelere ekmek dağıtımı ile dağıtım giderleri oda tarafından karşılanacağı, bu giderlerin ise belediyeye rücu edilmeyeceği belirtildi. Ayrıca ekmek dağıtım araçlarında “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek” ibaresi olmayacağı şartı koşuldu. Bir diğer yandan büfelerde ekmek dışında başka hiçbir şey satılamayacağı belirtilirken, 200 gram altında odanın hiçbir şekilde ekmek satamayacağıbildirildi. Büfelerde satış elemanlarının Belediye tarafından belirlenen tek tip önlük giyecekleri, önlüklerinin temininin ise oda tarafından yapılacağı şartı koşulurken, büfelerin işletilmesi, çalışan personel ile ilgili olarak kanunlardan doğan hukuki ve cezai tüm sorumluluğun Oda’ya ait olduğu belirtildi.

HER TÜRLÜ HASAR ODA’NIN YÜKÜMLÜLÜĞÜNDE

Halk ekmek büfelerinde gerekli tadilat ve tamiratın, eksikliklerin Oda tarafından giderileceği şartı koşuldu. Her türlü hasar, zarar, ziyan, hırsızlık, yangın gibi konulardan Oda’nın sorumlu olduğu, bunlardan doğacak zarardan belediyenin sorumlu olmadığı belirtildi. Oda’nın, protokol süresi sonunda ve protokolün fesih edilmesi durumunda büfelerin sağlam bir şekilde belediyeye teslim edileceği, hasarlı olursa yenisini almak veya bedelini ödemek zorunda olduğu şartı koyuldu. Ayrıca açılacak olan elektrik, su vb. abonelikler Oda tarafından kendi üzerlerine açtırılacağı, tüketim bedellerinin de oda tarafından karşılanacağı belirtildi.

HAYVAN BARINAKLARINA ÜCRETSİZ EKMEK

Yasal gider ve vergilerin de odaya ait olduğunun belirtildiği protokolde, Oda, Sahipsiz Hayvan Barınakları’na verilmek üzere belediyenin ilgili birimine ücretsiz halkekmek temin edeceği belirtildi. Söz konusu protokolün, meclis kararı uyarınca imzalanmasının ardından 3 yıl olduğunun belirtildiği sözleşmede bitime 2 ay kala taraflarca protokolün uzatılıp uzatılmayacağına dair müzakere edilip, karara bağlanması halinde protokolün hükümsüz kalacağı bildirildi. Söz konusu protokol Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı adına Genel Sekreter Balamir Gündoğdu, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve Kocaeli Fırıncılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Sarı tarafından geçtiğimiz gün imzalandı.

09 Ekim 2019 - Ekonomi

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Fehmi - Abi , tahir hoca bu kadar hayattan kopuk bu kadar tecrubesiz mi. Bu esnaf adami suya goturur bir yudum icmeden geri getirir. Esnaftan kimseye fayda gelmesi zor. Kendi karlarindan 1 kurus vermezler sonunda belediye ekstra para oder olacagi bu.. tecrube pahali bir okuldur. Akillilar bu okula gitmeden ogrenenlerdir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Ekim 20:13
01

Mert Ataman - Ya bu durum kurda kuzu teslim etmek. Hangi ekonomide görülmüş. Kim kendisine rakip olacak ürünü üretir. Bu ürün satıldıkça fırıncıların potansiyel müşterileri eksilecek. Burada iki durum var. Ya o ekmek 1 TL'ye de satılsa kazandırıyor. Bu durumda fırıncılar zarar ediyoruz diye yalancıktan ağlıyor. Ya da o ekmeği kalitesiz un ve maya ile üretecekler ki bu durum vatandaşın sağlığıyla oynamak demektir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Ekim 17:16


Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?