Reklamı Kapat

Aksoy: Kocaeli, çocuk yaşta evlilikte 72’inci sırada

TSKF tarafından ortaya çıkarılan “Görün Bizi” isimli sosyal sorumluluk projesi Kocaeli Valiliği himayesinde bugün KOTO’da gerçekleşti. Etkinlikte konuşan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli’nin erken evlendirilen kız çocukları sıralamasında 72’inci sırada olduğunu belirtti.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’nun (TSKF) toplumsal sorumluluk projesi “Görün Bizi”, Kocaeli Valiliği himayesinde Kocaeli Barosu, Kocaeli Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ortaklığında Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Meclis Salonu’nda düzenlenen özel bir panel ile başladı. Panele,Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ve eşi Hülya Aksoy, Vali Yardımcısı Suat Yıldız,  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Yaşar Çakmak, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Osman Aslan, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Başkanı Nur Velidedeoğlu Kavuncu, Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Candemir Gültekin, Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Vekili Nilay Coşgun, Aile, Çalışmalar ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Yümnü, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik,  soroptimist  kulüpleri ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.Gerçekleşen programa sanatçı Göksel de destek verdi.

“BÜYÜK BİR BAŞARIDIR”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konuşma yapan Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Başkanı Nur Velidedeoğlu Kavuncu, “Soroptimist kulüpleri, kamu yararına çalışan bir dernek statüsü içindedir. Diğer dernek ve STK’larla birlikte çalışmaktadır. Kız çocukları için projeler üretmektedir. TÜİK verilerine bakıldığında rakamlar gerçekten ürkütücü. Ağrı, Muş ve Bitlis illerinde çocuk yaşta evlilik en fazla yapıldığı iller. Çocukluğu olmayanın gençliği de geleceği de olmaz. Gelecek hayali kurmalarına izin verilmeyen erken yaşta evlendirilen çocuklar fiziksel ve sosyal açıdan düzeltilmesi zor yaralar almaktadır.  Kocaeli’de erken yaşta evlendirilen kız çocukları sıralamasına baktığımızda 72’inci sıraya gerilemiştir. Bu büyük bir başarıdır. Bu konuda Vali Hüseyin Aksoy ve eşi Hülya Aksoy’a teşekkür ederiz” ifadelerinde bulundu.

“EVLİLİK YETİŞKİNLERE ÖZGÜ”

Kavuncu’nun ardından konuşan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, “Yarın da ilimizde UNESCO Türkiye temsilcileri ile birlikte de başka bir etkinliği gerçekleştireceğiz. Kız çocuklarının ve kadınların yaşamında pek çok açıdan risk oluşturan sorunlardan birisi de erken evliliktir. Uluslararası hukukta evlilik, yetişkinlere özgü olarak tanımlanmıştır. Bu çerçevede kişisel bir hak ve özgürlük olan evliliğe hiç kimsenin baskı ve zorlama olmaksızın karar verilmelidir. Bir insan hakları ihlali olan 18 yaşın altındaki evlilikler sağlık, psikolojik gibi sorunlar yaşanmasına neden olmaktadır” dedi.

750 MİLYON ÇOCUK ERKEN YAŞTA EVLENDİRİLEBİLİR

Kocaeli’nin 72’inci sırada yer aldığını belirten Aksoy, “UNICEF’ın 2016 raporunda erken evliliklerin gelişmişlik düzeyinden bağımsız olarak sürdüğü görülmektedir.Rapora göre, 2030 yılına gelindiğinde 750 milyon çocuğun erken yaşta evlendirileceği öngörülmektedir. Kocaeli’de 2016 yılında Türkiye ortalaması 5.2 iken artık 2.9 olarak ortaya çıkmaktadır. Kocaeli, 2018 yılı verilerinde 16-17 kız çocuğu sayısı 213, toplamda payı da 1.6’dır; Türkiye sıralamasındada 72’inci sırada yer almaktadır. Erken yaşta evlilik, erken gebelik sorununu da gündeme getirmektedir. 18 yaş altında gebe sayısının azalma eğilimde olduğu görülmektedir. Erken gebelik sıralaması olarakGebze, İzmit, Dilovası, Körfez, Gölcük ilçeleri öne çıkmaktadır. Temennimiz bu sorunların gündemimizden çıkması ve olması gereken şartlarda evliliklerin sürdürülmesi. Bu çalışmaların toplumumuza, ülkemize, dünyaya hayırlar getirmesini diliyorum” ifadelerinde bulundu.

PANEL DÜZENLENDİ

Programda ayrıca konuya dikkat çeken “Çocuk ve Evlilik, Çocuk ve Gelin” kavramları neden yan yana olmamalı temalı bir panel düzenlendi. İletişimci Sevda Solak’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde; Kocaeli Barosu’ndan Avukat Buse Arslan, Psikiyatrist Dr. Duygu Biçer, Kocaeli Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Resmiye Özdilek ve Sosyal Çalışmacı, Kocaeli Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Tuğba Uğur Çinal konuşmacı olarak yer aldı.

Program, Soroptimist kadınların proje logosu basılı özel duvaklarla “Görün Bizi Manifestosu’nun okunmasıyla son bulurken, proje Kocaeli’de ebeveyn ve yetişkinlere yönelik gerçekleştirilecek bilinçlendirme eğitimleri ile devam edecek. Projenin ilk etabı sonrasında Adana, Ankara, Antakya, İstanbul, İzmir, Mersin ve Samsun olmak üzere Türkiye’nin diğer şehirlerinde de uygulanması amaçlanıyor.

10 Ekim 2019 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Hafta sonları sokağa çıkma yasağı kalksın mı? Kalkmasın mı?