Mecliste soru önergesi: 4.2 milyon dolara aldınız, kaça sattınız?

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, 4.2 Milyon Dolar’a alınan gemiyi meclise taşıdı.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

Kocaeli Büyükşehir Bekediyesi Meclisi Ekim ayı toplantısı bugün saat 15.00’te İzmit Fuarı içerisinde bulunan Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın Ankara’da olmasından dolayı Meclis Başkanlığı’na Büyükşehir Başkanvekili Yaşar Çakmak başkanlık yaptı. Mecliste 73 tane gündem maddesi görüşülüp karara bağlandı. Meclis’te ayrıca CHP grubu tarafından 5 adet önerge verildi.

SU KONUSUNDA TEZAT

CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir ve CHP Meclis Üyesi Ünal Özmural 5 adet soru önergesi verdi. İlk olarak, Derince Yavuz Sultan (60 Evler) mahallesinde, İzmit yönünden girişi bulunmamaktadır. Konu ile ilgili olarak bir kavşak çalışması yapılmasını talep eder, yazılı olarak cevap verilmesini talep ederiz” dedi. Bir diğer önergede, Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün’ün 24 Eylül tarihinde yapmış olduğu basın toplantısında Derince ilçesinde içme suyu hatlarında asbetli boru kullandığını, bu boruların değişimi için İSU ile çalışma başlattıklarını kamuoyu ile paylaşmıştır.  Bundan anlaşılacağı üzere ne yazık ki Kocaeli içme suyu şebekesinde hala asbestli boru kullandığı anlaşılmaktadır. Her fırsatta “Kocaeli de su musluktan içilir” sloganı kullanan büyükşehir belediyesinin bu sloganı ile mevcut durum tezatlık içermektedir” ifadelerinde bulunarak asbetli borunun uzunluğu, neden değiştirilmediği, ne kadar zamanda değiştirileceği sorularının yazılı olarak cevaplandırılmasını talep etti.

“18 MİLYONLUK ZARAR”

Grup ayrıca, Körfez’de seferden kaldırılan deniz otobüslerini meclise sordu. Önergede, “Norveç’ten Hong Kong’dan 4.2 milyon dolar  ödenerek satın alındığı kamuoyuna duyurulan daha sonra arızalanması ve bakım maliyetinin  ile yakıt giderlerinin yüksek olması nedeni ile seferden kaldırılan Osman Hamdi Bey ile Seka adlı bu iki gemi satılmış mıdır? Satıldı ise kime kaç lira bedelle satılmıştır?, İDO'dan devralınan Akşemseddin ve Ertuğrul Gazi gemileri ne karşılığında devir alınmıştır? Bu gemiler satılmış mıdır? Bu dört gemiden kaynaklı yıllık 18 milyon lira işletme zararı oluştuğu büyükşehir yetkililerince de açıklanan bu projede kamu zararı oluş mudur? Oluştu ise ne kadardır?” sorularını meclise sorarak yazılı cevap istedi.

“İVEDİLİKLE ÇÖZÜM BULUNMASINI TALEP EDİYORUZ”

Bir diğer önergede Marina ve Sekapark bölgesinde bulunan kayıkçı esnafın bulunduğu alana çekilen tel örgü gündeme geldi. Önergede “İzmit Marina ve SEKA Park arasında kalan İmar Ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü'nün bulunduğu sahil şeridinde yer alan kayıkçılar, kanuna aykırı bir şekilde sahil şeridini kişisel mesken haline getirmiştir. Ek te resimlerde de görüleceği üzere 3 yıl önce hem kıyı şeridinde yer alan banklar sökülmüş hem de kıyı şeridini tel örgülerle çevirmişlerdir” denildi. Taşdemir, “Daha önce orada banklarda oturarak denizi izleyen vatandaşlar 3 yıldır adeta yarı açık cezaevinin içerisinden sahilde yürüyor. Daha önce sahilde oturarak denizi izleyen vatandaşlar artık bankta oturmak bir yana yalnızca tel örgülerden denizi izlemeye çalışıyor. Vatandaşlar şehrin dokusuna zarar veren kıyı şeridinin düzenlenmesini bekliyor. Konu ile ilgili olarak ivedilikle çözüm bulunmasını talep ediyoruz” ifadelerinde bulundu.

10 Ekim 2019 - Siyaset

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Kemal - Seka parkın içindeki yol çok bozuk o taşların sökülüp asfalt yapılması iyi olur o yol arabalara çok zarar veriyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Ekim 20:55
01

Suadiye - Chp nin meclis üyeleri neyin beklentisi içindesiniz izmit belediyesini gazinoya çevirdiniz her hafta yeni sanatçı siz iş yapın bırakın bu işleri büyükşehiri her yerde çalışaşırken görüyoruz izmitte tık yok

Yanıtla . 0Beğen . 3Beğenme 10 Ekim 18:03


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?