Reklamı Kapat

“Turizmde basit dokunuşarla güzel sonuçlar alırız”

Kocaeli Turizm Çalıştayı’nda konuşan Vali Hüseyin Aksoy, turizmden basit dokunuşlarla önemli verim alınabileceğini söyledi

Kocaeli’deki turizmin mevcut durumunu ve geleceğini konuşmak adına 8-9  Ekim tarihleri arasında çok sayıda paydaşın ve sektörden temsilcinin katılımı ile Tryp By Wyndam Otel’de gerçekleştirilen turizm çalıştayı noktalandı. Çalıştaya Vali Aksoy’un yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Adalet Komisyonu Başkanı Muhiddin Paça, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Vali Yardımcısı Suat Yıldız’ın da katıldığı öğrenildi.

“TESİS POTANSİYELİ ÖNEMLİ”

Turizm çalıştayında konuşan Vali Hüseyin Aksoy, “Turizmde tesisler önemli, potansiyelimiz önemli, ama ne kadar çok potansiyeliniz olursa olsun eğer siz bu potansiyelinizi, mevcut değerlerinizi anlatamıyor ve tanıtamıyorsanız çok bir anlam ifade etmiyor. Kocaeli’nde şuanda 7 müze var. Bunların sayısı arttırılabilir ancak mevcut müzelerimizin de varlığından haberdar olabilmek ve bunların daha fazla ziyaret edilmesi konusunda eksikliklerimiz varsa bunları görme ve üzerinde çalışma yapmak durumundayız. Kesinleşmemiş olmakla birlikte yapacağımız bir çalışmayı da bu vesile ile sizlerle paylaşmak istemekteyim” dedi.

ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ VERDİ

İlimizde turizm alanında devam eden çalışmalar hakkında da bilgilendirmede bulunan Vali Hüseyin Aksoy, “Bildiğiniz üzere Atatürk ve Redif müzemiz bir de Arkeoloji ve Etnografya  müzemiz var. Atatürk ve Redif müzemizin içerisinde boş alanlarımız vardı ve bu boş alanlarımıza Arkeoloji ve Etnografya  müzemizdeki Etnografya bölümünü buraya alacağız. Atatürk Redif ve Etnografya müzemiz olacak. Arkeoloji Müzemizin de salonlarını biraz daha geliştirerek, depolarımızda teşhir edebileceğimiz objelerimizi bu müzemizde sergileyerek daha fazla müzecilikte ve turizm de öne çıkma noktasında bir çalışmamız olacak. Bunun ön yazışmalarımız Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ilettik ve onların onayı da olumlu bir şekilde çalışmaları devam ediyor. Arkeoloji müzemizi yerinde daha da zenginleştireceğiz. Kent müzesi ve göç müzesi ile ilgili ön çalışmalarımız da var” ifadelerini kullandı.

BASİT DOKUNUŞLARLA GÜZEL İŞLER

Turizmde basit dokunuşlarla önemli işler yapılabileceğinin altını çizen Aksoy, “Turizm, üzerinde durulması, tartışılması ve çalışılması gereken bir alan ama en önemlisi kentin turizmi konuşuyor olması, konuşmaya başlaması çok önemli aşamadır. Bu çalıştayımızın da en önemli katkılardan birisi de Kocaeli’nin bütün bireylerinin, paydaşlarının turizm konusunda fikir sahibi olması, önerilerin ortaya konması ve turizmi daha çok konuşur hale gelmesiyle önümüzdeki süreçte turizmden biraz daha fazla pay alacağız” diye konuştu.

“MASTER PLANI HAZIRLANIYOR”

Çalıştayda, üzerinde çalıştıkları master turizm planı hakkında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ise, “Fatih Sultan Mehmet Han’ın Gebze’de konakladığı Hünkar Çayırı da tamamlanınca çok önemli bir turizm destinasyonu olacak. Rota planlamalarında havza anlayışını da yerleştirmeliyiz. Tarih turizminde çok önemli fırsatlar yatıyor kentimizde. Bunu da beraber belirlemeliyiz. Eko turizm ve permakültür alanında gelişme kaydetmeliyiz. Kuzey Marmara otoyolumuzla birlikte Kandıra ve Kartepe bölgelerimiz turizm açısından önemli fırsatları içerisinde barındırıyor. Turizm Master planı çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmanın tamamlanmasıyla Kocaeli’nin gerçekten turizm potansiyelinin olduğunu daha iyi anlayacağız” şeklinde konuştu.

10 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Hafta sonları sokağa çıkma yasağı kalksın mı? Kalkmasın mı?