Reklamı Kapat

Kocaeli, Barış Pınarı’nı nasıl yorumladı?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Uluslararası Hukuk’tan doğan hakkını kullanarak başlattığı Barış Pınarı operasyonunu Kocaeli’nin önemli isimlerine sorduk.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

Geçtiğimiz günlerde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG’nin Fıratın doğusundaki hakimiyetine son vermek ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sınırlarını güvene almak amacıyla başlatılan Barış Pınarı operasyonu tüm hızıyla devam ediyor. Biz de harekatı ilimizdeki belediye başkanları, siyasi parti il başkanları ve dernek başkanlarına sorduk. Bakın ilimizin önemli isimleri Barış Pınarı harekatını nasıl değerlendiriyor.

AKP İl Başkanı Mehmet Ellibeş: AKP İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Barış Pınarı Harekatına AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözleri ile destek verdi. Erdoğan, “Ülkemize yönelik terör tehdidini bertaraf edeceğiz. Oluşturacağımız güvenli bölge sayesinde Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerini sağlayacağız. Suriye'nin toprak bütünlüğünü koruyacak, tüm bölge halkını terörün pençesinden kurtaracağız” ifadelerini kullanmıştı.

CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay: “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti büyük bir devlet. Kendi güvenliğini, meşru savunma hakkını her zaman, her yerde özgürce kullanabilir. Bu bağlamda böyle bir harekatın Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilmesi gayet olumlu. Tabi burada insani yönlerine dikkat etmemiz, sivil halka zarar vermememiz, kim suçluysa, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne silah sıkıyorsa aynı şekilde karşılık görmesi lazım. Bu bağlamda da böyle bir harekatın inşallah olumlu sonuçları olacağına inanıyoruz, destekliyoruz.”

MHP İl Başkanı Aydın Ünlü: “Hani bir çocuk vardı, son nefesini vermeden önce 'Ölünce her şeyi Allah’a anlatacağım' diyen. Anlatmış Allah’ın ordusu şimdi o çocuğun intikamını alıyor Türk geldi kaçış yok.” MHP’li Ünlü ayrıca, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin harekat öncesi yaptığı “Barış Pınar Harekatı’na katılan kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri’nin her bir ferdini gönülden kutluyor, hepsinin gözlerinden öpüyor, üstün başarılar diliyorum” sözlerini de paylaştı.

DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu: “Bir laf vardır ‘Konu vatansa gerisi teferruattır’ derler ya, o noktadayız. Güvenliğimiz açısından yapılması gerekiyordu. Dost diye bildiklerimizin hepsi düşman. PKK’yı , PYD’Yİ besleyen kendileri. Bir oyundur, tezgahtır gidiyor. Bizim için önemli olan sınır güvenliğimiz. Sürekli taciz ediliyor, geçişler yapılıyor bundan dolayı da ülkemiz sıkıntı yaşıyor. Şu anda yapılması gereken bir olay diye düşünüyorum. Allah muvaffak etsin.  İnşallah askerlerimiz muzaffer şekilde geri döner  diye düşünüyorum. Bir diğer yandan her şeye rağmen bir şeyler yapabileceğimi dünyaya da göstermiş oluruz diye düşünüyorum.”

BBP İl Başkanı Remzi Kaya: “Bu bir savaş değil; Türk Silahlı Kuvvetlerimizin hain terörist ve terör it’lere (terör destekçilerine), Amerika ve İsrail'in gayrimeşru çocuklarına yaptığı bir sınır ötesi operasyondur. Çünkü savaş devletler arası olur, kahpe teröristler ile yapılan operasyondur. Rabbim bu operasyona bizzat katılan, geri hatta destek veren, sevk ve idare eden genelkurmaydan er'ine kadar her unsuruna güç kuvvet versin, yar ve yardımcısı olsun. Ayrıca dualarında kahraman güvenlik güçlerimizi unutmayan yüce Türk milletinden Allah razı olsun.”

İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir: “Güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzur getirmek için, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütlerine karşı başlattığı Barış Pınarı Harekatı’ nda şanlı ordumuza Allah’tan muvaffakiyet diliyorum. Allah kahraman Mehmetçik’i korusun.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın: “Tarihin her döneminde masumun kalkanı, mazlumun hamisi, mağdurun destekçisi olan Peygamber ocağı ordumuzu Barış Pınarı Harekatı'nda muzaffer eyle Allah'ım.”

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet“Barış Pınarı Harekatı’nda dualarımız ve kalplerimiz Mehmetçiklerimizin yanında. Sağ salim dönmeleri dileklerimle Allah evlatlarımızı korusun. Bölgenin bir an önce barış ve huzura kavuşmasını diliyoruz.”

Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün:  “Fırat’ın doğusuna barış ve huzur getirecek Barış Pınarı Harekatı Başkomutanımız, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın emriyle başlamıştır. Milletimizin duası ordumuzla birliktedir. Rabbim, bu kutlu görevde Kahraman Mehmetçiğimizin yar ve yardımcısı olsun.”

Başiskele Belediye Başkanı Mehmet Yasin Özlü: “Kahraman ordumuz; Barış Pınarı Harekatı ile sınırlarımızın emniyetini, Fırat’ın doğusunda barış ve istikrarı, Suriyelilerin güvenle evlerine dönmelerini sağlayacaktır. Rabbim kahraman Mehmetçiğin yolunu açık etsin, ordumuzu muzaffer kılsın.”

 Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz: Rabbim kahraman ordumuzu muhafaza ve muzaffer eylesin.

Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi: “Vatanımızın güvenliği ve milletimizin huzuru için başlatılan Barış Pınarı Harekatı’nda kahraman ordumuzu Rabbim muhafaza ve muzaffer eylesin”

Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir: “Allah askerimizi emin,  ordumuzu muzaffer eylesin”

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer: Türk milleti Türk ordusunun yanındadır.

Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan: “Allah şanlı ordumuzu muzaffer eylesin, askerlerimizin yâr ve yardımcısı olsun.”

Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman“Barış Pınarı Harekatı'nda görev alan kahraman Mehmetçiklerimizin yolu açık olsun inşallah. Allah yar ve yardımcımız olsun”

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım: Allah ordumuzu korusun

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt: Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Barış Pınarı Harekatı’na Yahya Kemal Beyatlı’nın şiirlerini paylaşarak destek verdi.

Kocaeli Esnaf Odaları Birliği Başkanı Kadir Durmuş: “Türkiye Cumhuriyeti devletimizin başlattığı Barış Pınarı Harekatı'nda kahraman ordumuzu mansur ve muzaffer etmesini Yüce Allah'tan niyaz ediyorum. Mevla'm Mehmetçiklerimizi PKK/YPG, IŞİD gibi terör örgütleri ile tüm düşman saldırılarından korusun, emin ve muhafaza eylesin”

KYÖD Başkanı Didem Oral Turan: “Suriye’nin kuzeyinde Türk Silahlı Kuvvetlerimizin terör örgütlerine yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı’nda kalbimiz ve dualarımız kahraman Mehmetçiklerimizle.. Emperyalizmin kirli oyunları bozulsun ve bölgeye huzur ve barış hakim olsun. Tüm askerlerimiz salimen evlerine dönsünler”

Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci: "Ve harekat başladı...Devletimizin bekası, milletimizin huzur, güvenliği için, terör örgütünün bertaraf edilmesi maksadıyla Fırat’ın Doğusuna yapılan Barış Pınarı Harekatı’nın hayırlı olmasını dilerim”

10 Ekim 2019 - Siyaset

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Hafta sonları sokağa çıkma yasağı kalksın mı? Kalkmasın mı?