Kocaelilileri korkutan deprem uyarısı

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, Yalova’da meydana gelen 4 şiddetindeki depremin Silivri’deki 5.8 şiddetindeki depremin fay hattı ile alakasının bulunmadığını 17 Ağustos Gölcük depreminin yaşandığı fayda meydana geldiğini belirtti.

Haber albümü için resme tıklayın

İstanbul Silivri’de 26 Eylül’de yaşanan 5.8 şiddetindeki depremin ardından dün Yalova’da yaşanan 3.8 şiddetindeki deprem de Kocaeli’de hissedilmiş ve paniğe yol açmıştı. 17 Ağustos 1999 tarihinde merkezi Gölcük olan 7.4 şiddetindeki depremi, yaşayan Kocaelililer İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz'ün dün akşam katıldığı programda söyledikleriyle bir kez daha tedirgin oldu.

KOCAELİLERİN İÇİNE KORKU SALDI

Deprem uzmanları, büyük deprem beklentisini Marmara eksininde ele alırken vatandaşlar ise “Büyük İstanbul depremi yaklaşıyor” şeklinde yorumluyor bu depremleri. Yalova’daki depremin ardından bir televizyon programında konuşan İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, bu depremin Silivri’de yaşanan depremin fay hattında olmadığını dile getirdi. Tüysüz, Yalova’daki depremin 17 Ağustos 1999 Gölcük depreminin yaşandığı fayda yaşandığını söyledi.

11 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Jeoloji Müh. Behzat Gö - Bu haberde, konu olan Yalova açıklarındaki deprem KAF'ın 1999 deprem kırığının üzerinde de olsa devam eden levha tektoniğinin geriliminin arttığını da göstermesi, yapılacak zarar azaltmak amaçlı uygulamalara siyaset üstü bir çalışma programı ile uygulamaya geçilmesi faydayı artıracaktır. Bu önlemler Kocaeli için de geçerlidir. Silivri açıklarında 26/09/2019 günü olan mg:5.8' lik deprem Üniversite akademik düzeyinde bir ezberi bozdu, Marmara' da mg:7.4' lük depremlerden önce mg:4.0 ve daha büyük deprem olmaz derlerdi. Aynı zamanda deprem bulunamaz diyen akademisyenlere sesleniyorum; halkın her kesimi bu deprem tahmini konusunu çalışıyor, birgün sade vatandaş deprem belirtisi buldum der ve basına çıkarsa şaşirmayın! (Jeoloji Müh. Behzat Gönül. Kocaeli).

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 11 Ekim 19:11
02

rambo - allah belalarını versin milleti paniğe sokup duruyolar

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 11 Ekim 18:22
01

Jeoloji Müh. Behzat Gö - Depremlerin önceden tespit olması konusunda başarılı çalışmalar yapan ve 1999 Kocaeli depremi ile günümüze kadar birçok depremi önceden ve şahitleri tespitini yapan bir Jeoloji Mühendisi olarak yaptığım incelemede, Yalova açıklarında denizde olan deprem Avrupa sismoloji kurumu (EMSC) kayıtlarında mg:4.4 olarak verilmektedir (?)! Ülkemizde, deprem tahmini konusunda ilgili akademisyen ve mühendislerin yanı sıra, halkın çeşitli kesimlerinden insanların da depremi önceden bilmek için çalışması sevindiricidir. Marmara Bölgesinde, Belediyelerin desteğinde bizlerin vergileri ile kurulan deprem tahmin istasyonu kuran DOHAD derneği başkanı ve akademisyenler, tv ve basın arşivlerinde de bulunan haberlerde, sürekli deprem olduktan sonra basına yaptıkları demeçlerde mg:4.4 - 4.8 - 6.3 atası birçok depremi bildiklerini iddia ettiler, mg:5.0 ve daha büyük deprem Marmara Denizinde olursa AFAD" a bildireceklerdi? DOHAD dernek başkanı, 26/09/2019 günü Silivri açıkları mg:5.8 depreminden önce basına çıkıp açıklama yapmadı, ancak Ekim ayı icinde Silivri ve Yalova belediyelerinin düzenlediği konferanslarda dohad başkanının 13/09/2019 günü birtek yöntemle veri aldıkları açıklaması inandırıcı değildir ve kanıt olamaz. Deprem öncesi kime söylediniz, algı ile kendilerini başarılı göstermeye çalışmaktalar. Hani bilimsel ve akademik etik kuralları. Gerçekler ortaya çıkmaya devam ediyor. (Jeoloji Müh. Behzat Gönül. Kocaeli).

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Ekim 17:05Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz