Büyükşehir’de planlar havada uçuştu

Büyükşehir Belediye Meclisi  Aylık Toplantısı Cuma günü gerçekleştirildi. Meclise, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’ın CHP Gurpbaşkanvekili Engin Taşdemir’in önüne stratejik planı fırlatması damga vurdu

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclisi Ekim ayı toplantısı Cuma günü saat 15.00’te İzmit Fuarı içerisinde bulunan Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın Ankara’da olmasından dolayı Meclis Başkanlığı’na Büyükşehir Başkanvekili Yaşar Çakmak başkanlık yaptı. Mecliste 73 gündem maddesi görüşülüp karara bağlandı. CHP grubu tarafından da 5 önerge verildi.

CHP 5 ÖNERGE SUNDU

CHP grubu meclise 5 önerge verdi. CHP’nin verdiği önergeler arasında şunlar yer aldı; İzmit Marina ve SEKA Park arasında kalan İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Zemin ve Deprem inceleme Şube Müdürlüğü'nün bulunduğu sahil şeridinde yer alan kayıkçıların mesken haline getirdiği kanuna aykırı şekilde bulunan sahil şeridinin düzenlenmesi, Körfezdeki deniz ulaşımını hızlandırmak amacı ile Büyükşehir tarafından satın alınan Seka ve Osman Hamdi Bey gemileri ile yine İDO’dan Büyükşehir’e devredilen Akşemseddin ve Ertuğrul Gazi adlı diğer iki geminin seferlerinin kaldırılmasının nedeni, Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün’ün açıkladığı Derince’de içme suyu hatlarında asbestli boru kullanıldığını bu boruların değişimi için İSU ile çalışma başlattıkları yönündeki açıklaması, karayolları ve demiryollarının yarattığı gürültü kirliliği ve Derince 60 Evler’e İzmit yönünden giriş bulunmaması nedeniyle kavşak talebi, CHP tarafından mecliste gündeme getirildi. Çakmak, önergelerin yazılı olarak cevaplandırılacağını belirtti.

29 EKİM FETHİYE CADDESİ’NDE

Mecliste söz alan ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a teşekkürlerini ileten İzmit Belediyesi Başkan Vekili ve CHP Meclis üyesi Hakan Tanta, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için Büyükşehir’in geçmiş yıllardan farklı olarak kentin birçok noktasını kapsayacak şekilde kutlama programı hazırladığını sevinçle öğrenmiş bulunmaktayız. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Büyükakın’a teşekkür ediyoruz. Biz barış ve kardeşliğin egemen olduğu Cumhuriyet Bayramımızı Fethiye Caddesi’nde coşkuyla kutlayacağız. Kentimiz yıllar sonra belki de ilk kez Cumhuriyet Bayramını coşkuyla kutlayacaktır. Bizler için bayramlarımızı kutlamak asla mekan yarışı veya siyasi güç gösterisi gibi algılanmamalıdır” ifadelerini kullandı.

PROJELERDE HEDEF YÜZDE 91

Söz alan AKP Meclis Üyesi Berna Abiş, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2020-2024 stratejik planı ile ilgili tahmini bütçesi hakkında konuşarak, “5 yılda hedeflerimize ulaşmak için mali çalışmalar yapıldı. Tahmini gelir 17 milyar 517 milyon olarak belirlendi. Hedeflenen projelere yüzde 91 oranında ulaşması bekleniyor. Gelirlerin giderlere oranı ise yüzde 104 olarak hesaplanmıştır” dedi. Daha sonra gündemin 2’nci maddesi olan 2020-2024 Stratejik Planı ile ilgili söz alan CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, Stratejik Planı’nın Karaosmanoğlu dönemindeki ile aynı olduğunu belirterek, kopyala yapıştır olduğunu söyledi.

“LAN BAŞTAN UYARSAYDIN”

Taşdemir’in plan hakkındaki sözlerinden sonra ortam gerilirken, söz alan Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, “Bizler muhtar bile olamaz denilen bir liderin kurduğu partinin temsilcileriyiz. Stratejik plan Allah’ın emri değil. Konuşulur tartışılır. Ayrıca geçmiş dönem Büyükşehir Belediye Başkanımızın arkasından konuşmak doğru değil. Keşke buradaki arkadaşlar siyaset yapmak dışında gerçek anlamda plan ile ilgili önerilerini sunsaydı” dedi. Taşdemir, “Stratejik planla ilgili maddeyi oy birliği ile kabul edeceğiz zaten, onu bile düzgün okumuyorsun” şeklinde uyarınca Yıldırım da, “Lan, baştan uyarsaydın, beni konuşturuyorsun” derken salonda espriler havada uçuştu. Yıldırım, CHP muhalefet grubuna teşekkür etti.

TAŞDEMİR’E FIRLATTI

Ardından Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım yerine geçtiği sırada, Yıldırım’a yönelik konuşan Taşdemir, “Sayın Yıldırım, acaba bir saatini ayırıp okumuş mudur?” derken Yıldırım, elindeki belgeyi Taşdemir’e fırlattı. Taşdemir, Yıldırım’a tepki gösterirken AKP grubu, Yıldırım’ı sakinleştirdi. Taşdemir, “Ben de elimdeki su bardağını fırlatırdım da arada Yasin Özlü var” dedi. Çakmak, salonu sakinleştirmeye çalıştı, madde oylamaya sunuldu. Stratejik plan oy birliği ile kabul edildi.

AYAZ İLE NUPELDA İÇİN ÇOCUK PARKI

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde, 15 Temmuz günü daha önce PKK'lı teröristlerce tuzaklanan patlayıcının infilak etmesi sonucu hayatlarını kaybeden Nupelda (4) ile Ayaz Güloğlu (8) kardeşlerin anısına Tunceli/Ovacık Çakmaklı Köyü'ne yapılacak olan çocuk parkı yapım işi ile ilgili rapor da oy birliği ile kabul edildi.

BÖLÜNMÜŞ YOL PROJESİ OYLANDI

Dilovası Belediyesi, Köseler Mahallesi sınırlarında İstanbul-Kocaeli (2*2) Bölünmüş yol projesi ve Gebze (Çayırova-Adapazarı) Hızlı Tren Hattı Projesi'nin imar planlarına işlenmesi ve Gebze Belediyesi Denizli Mahallesi, Dilovası-Gebze ilçe sınırlarında imar planı bütünlüğünün sağlanması ile ilgili hazırlanan nazım imar planı değişikliği görüşülüp onaya sunuldu. Madde oy birliği ile kabul edildi.

GEBZE OTOYOLU KABUL EDİLDİ

Gebze Belediyesi, Gebze Otoyol Kuzeyi Planlama Bölgesi'nde hazırlanan ve Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 14.02.2019 tarihinde 71 sayılı kararıyla itirazları değerlendirilen uygulama imar planı değişikliğine yapılan ikinci itirazlar ile ilgili hazırlanan uygulama imar planı değişikliği görüşüldü. Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

İHSANİYE BARAJI MADDESİNDE OY BİRLİĞİ

Karamürsel Belediyesi, DSİ Genel Müdürlüğü tarafından revize edilen Kocaeli İhsaniye Barajı Havzası havza sınırının ve koruma alanlarının yeniden düzenlenmesine ilişkin 1/50000 ölçekli çevre düzeni, 1/25000 ve 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği görüşüldü. Madde oy birliği ile kabul edildi. 

11 Ekim 2019 - Siyaset

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz