Akar: Özelleştirmeler fayda getirmedi

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, enerji şirketlerinin özelleştirilmesinin ardından yatırım oranlarında ciddi bir değişiklik olmadığını savundu

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na dağıtım şirketlerinin yatırımlarını sordu. Özelliştirmeler sonrasında yatırımlarda ciddi bir fark olmadığını belirten Akar, “İktidar elektrik dağıtım şirketlerine sattığı enerjinin fiyatlarına çoğu kez indirime gitti ancak bu halka yansımadı. 2016 yılında  kilovat saati 17.75 ‘den 14.95 kuruşa kadar çekildi ancak bu indirim vatandaşın faturasına yansımadı. Bu sayede şirketlere 1.3 milyon kaynak aktarılmış oldu” diye konuştu.

SEDAŞ’I ELEŞTİRDİ

SEDAŞ’ın demirleri oksitlenmiş ve devrilme riski olan elektrik direklerini 2018 yılı yatırım planı içerisine aldığını ancak direkler konusunda bu zamana kadar herhangi bir adım atılmadığını söyleyen Akar, elektrik yatırımlarına ilişkin açıklanan rakamların şişirildiğini kaydetti.

HEREKE’Yİ SORDU

CHP Milletvekili Akar son olarak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in cevaplaması istemi ile şu soruları yöneltti; Hereke’deki değiştirilmeyen elektrik direklerinin durumu nedir?, kentimizde yaz döneminde de çok sık yaşanan elektrik kesintilerinin sebepleri neler?,  2018-2019 yıllarında kentimizdeki trafo sayısı kaçtır?”

11 Ekim 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz