Gebze, Milli Eğitim’de tırmanıyor

Nüfusu en hızlı artan ilçelerin başında gelen Gebze’de, eğitim ve öğretim için altyapı ve üstyapı çalışmaları sürüyor. 129 resmi okulun bulunduğu ilçede, 17 eğitim arsası oluşturulurken, 25 okul daha yapılabilecek duruma gelirken, ilçedeki STK’lar ve GTÜ ile yürütülen ortak çalışmalar da meyvelerini vermeye başladı

Nüfusu en hızlı artan ilçelerin arasında yer alan Gebze’de, eğitim ve öğretim alanında da çalışmalar hızla sürüyor. Hızlı nüfus artışına karşılık sınıflardaki nüfusun Türkiye ortalamasında seyrettiği Gebze’deki 129 resmi okulun sadece  4 tanesinde, sınıf ortalamaları 40 ile 42 öğrenci arasında. Diğer 125 okulda sınıf mevcudu ortalamaları, Türkiye ortalaması olan 20 ile 28 seviyesinde yer alıyor.

4 OKUL YER TESLİM AŞAMASINDA

Milli eğitim kaynaklarından edinilen bilgilere göre, 2017-2019 yılları arasında Gebze Belediyesi ve Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkılarıyla 17 eğitim arsası oluşturulurken, 25 okul yapılabilecek duruma gelindi. Belediyenin imar  uygulama çalışmaları sonuçlandığında bu sayının artacağı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Gebze’de 2017-2019 yılları arasında 11 okul inşaatı başlamış, bitenler olduğu gibi 2019 yılı sonunda bitecek olanlar da bulunuyor. Gebze’de  hâlihazırda 4 okul inşaatının ihalesi yapılmış ve yer teslimi aşamasına gelinmiş durumda.

OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRILIYOR

Öğrencileri sınavlara hazırlamak için yürütülen projelerden ‘Ses Ver’ projesi kapsamında 48 bin veli, 68 bin öğrenci ve 286 gönüllü öğretmene ulaştı. Bütün köyler gönüllü öğretmenlerle ziyaret edilerek, kitap okuma kampanyalarıyla tüm öğrencilere okuma bilinci aşılanmaya çalışılıyor. Aynı zamanda 2017-2019 yılları arasında okullardaki disiplin olaylarında ciddi azalmalar olduğu görülürken, rakamın Türkiye ortalamasının altına inmesi sevindirici bir gelişme olarak görülüyor.

GTÜ’DEN DESTEK ALINIYOR

Mesleki eğitimde başarıyı artırmak için Gebze Kaymakamı  önderliğinde GTÜ (Gebze Teknik Üniversitesi), GTO (Gebze Ticaret Odası), TÜBİTAK, bölgedeki OSB’ler, Bilişim Vadisi ve Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde öğretmen ve idarecilerin katılımıyla, Gebze Teknik Üniversitesi’nde Mesleki Eğitim Çalıştayı yapıldı. Çalıştayla, öğrencilerin meslek lisesi tercihlerinde ciddi artış görüldü.

13 Ekim 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Serpil - Sadece 4 okulda 40-42 öğrenci sayısı, 125 okulda 20-28 mi ? tersi olmasın sakın gerçekten çok komik. Sınıflar o kadar kalabalık ki ogretmenlerde öğrencilerde bıkmış vaziyette.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Ekim 20:41


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?