Doktorlarının gitmesini istemiyorlar  

İzmit SEKA Devlet Hastanesi’nde görev yapan Uzm. Dr. Sertan Erdoğan’ın Barış Pınarı Harekatı için Şanlıurfa’ya gönderilmesinin ardından SEKA Devlet Hastanesi’nde tedavi gören ve ameliyat için gün sayan hastalar, mağdur olduklarını belirttiler

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Uluslararası Hukuktan doğan haklı sebepleri nedeniyle Fıratın doğusuna düzenlediği Barış Pınarı Harekatı’nın ardından ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi ilimizden de çok sayıda doktor sınır illerinde göreve gönderildi. O doktorlardan biri olan ve alanında önemli işlere imza attığı öğrenilen Uzm. Dr. Sertan Erdoğan’ın bazı ameliyatları gerçekleştiremedn gitmesi hastaları tepkisi ile karşılaştı. Hastalar, Erdoğan’ın ameliyatlarını tamamlayıp gitmesi gerektiğini belirterek İl Sağlık Müdürlüğü’ne verilmesi için imza kampanyası başlattı.

“TEDAVİMİZ DAHA BİTMEDİ”

Babasını ameliyatını yapan Sertan Erdoğan’dan memnun olduklarını ve doktorlarının gitmesini istemediklerini söyleyen Akciğer kanseri hastası Zeli Top’un oğlu Davut Top, “Babam, doktor Sertan Erdoğan ile ameliyat oldu. Sol akciğerini aldılar. 50 günden beri buradayız, 4 gün yoğun bakımda kaldı, 47 günden beri de serviste yatıyoruz. Bizim tedavimiz daha bitmedi. Üniversitedeki doktor bile babamın ameliyatını yapamadı. “Riskli, masada kalırsın” dedi. Biz oradan çıkarken, bir cerrah Sertan Hoca’yı önerdi. Bizim doktorumuzun hasta potansiyeli de çok. Ameliyat olacak insanlar var, hoca hepsinin randevularını iptal ediyor. Biz de bu hastanede mağdur durumdayız. Tedavimiz yarım kaldı. Biz demiyoruz ki “Doktorlar gitmesin”, tabi ki gidecek doktorlar, sonuç olarak milli mücadele. Ancak Kocaeli’de başka doktor mu kalmadı? Emin olun bu ameliyatı Kocaeli’de yapacak tek doktor Sertan Hoca”dedi.

“ORASI DA ÖNEMLİ BURASI DA”

Doktorların sınırına gönderilmesine bir şey demediklerini ancak buradaki hastaların da durumunun krtik olduğunu belirten Davut Top, “İl Sağlık Müdürü mü, milletvekili mi, vali mi buna bir el atsın. Hocam da, biz de milli mücadeleden kaçmayız ama burası da milli. Orası da can, burası da can. Yetkililerin bu konuya müdahale etmesi lazım. Telefonlarımızı açan yok. Bu hocamızın burada kalmasını talep ediyoruz. 14 yaşındaki kız çocuğu Umuttepe’den buraya hocamıza gönderiliyor. Kanser hastası.  O bile iptal oldu. Bu insanlara bir şey olursa bunun sorumlusu kim olacak? Bu adam göğüs cerrahi üzerine Kocaeli’de tek. Yedi, sekiz aydan beri hastanelerde geziyorum ben. Koskoca profesör yapamıyor, uzman doktor yapıyor. İmza topluyoruz. Taburcu olanların yakınları da topluyor. Kocaeli’nin her ilçesinden imza topluyoruz. Bu imzaları toplayıp İl Sağlık Müdürlüğü’ne vereceğiz. Bizi kabul ederse, dinlerse il sağlık müdürümüze vereceğiz” diye konuştu.

“BURADAKİ DE MİLLİ GÖREV”

Kaburgaların kırık olması nedeniyle tedavi gören Yunus Yılmaz  ise, “Biz 10 gündür bu doktorla mücadele ediyoruz. Kaburgalarım kırık. Gebze’ye yönlendirdiler kabul etmedim. Doktor elinden geldiğini yaptı. Bunun gibi başka İzmit’te doktor yok. Bu adam geleli 1 sene olmuş hastayla ilgileniyor, tedavisini yapıp gönderiyorlar. Milli mesele doğru ama burası da milli mesele, biz de vatandaşız. Devlet Hastanesi’nde 3 tane var, onların bir tanesini göndersinler. Neden bu adam? Buradaki de milli görev. Burada bu doktor vasıflı. Benim tedavim bitiyor. Ancak diğer hastalar ne olacak? Doktor, umut verdim diyor ne yapacağını o da şaşırdı. Bu adam bu ile lazım. Buradaki hastalarla kim ilgilenecek? Bir yıl olmamış Siirt’ten geleli” ifadelerini kullandı.

13 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz