Reklamı Kapat

Fay hattının kırılma zamanı geldi

5.8’lik deprem sonrası durumu değerlendiren Prof. Dr Namık Çağatay, “Veriler Marmara deniz tabanındaki orta fayın kilitlendiğini gösteriyor. Bu kötü bir haber. 1766’dan bu yana kırılmamış bir fay. Kırılma zamanı geldi. Kırılma yaklaşık 7.2 büyüklüğünde deprem üretir” dedi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından, 1999 İzmit ve Düzce depremlerinin 20. yılı dolayısıyla düzenlenen uluslararası konferansa katılan isimlerden İTÜ Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr Namık Çağatay, Milliyet’e önemli açıklamalarda bulundu. Marmara Deniz tabanında jeodezi cihazlarından elde edilen 3-4 yıllık verileri yorumlayan Prof. Dr. Çağatay, “Aynı zamanda sismoloji veriler de kırılması beklenen orta sırt dediğimiz fay hattının kilitlendiğini gösteriyor. Bu sırttaki fay hattının iki tarafına yerleştirdiğimiz jeodetik sistem ise ses dalgaları ile birbirleriyle haberleşip sürekli aralarındaki mesafeyi ölçüyorlar. Veriler orta fayın hareket etmediği yani kilitlendiğini gösteriyor. Bu bizim için kötü bir haber. Stres birikmiş vaziyette. Orta segment, Boğazın açıklarından Silivri’ye kadar uzanıyor” dedi.

ZAMANI GELDİ!

Prof. Dr. Çağatay, Silivri açıklarındaki 5.8’lik son depremin ardından ortaya çıkan tabloyu şöyle değerlendirdi:

“5.8’lik son depremin fayın batı ucunda olması bizi endişelendiriyor. Silivri açıklarındaki son deprem, orta segmentin kırılma ihtimalinin arttığını gösteriyor. Süreci ve zamanı bilemiyoruz. Bugün de olabilir, 5 yıl sonra da. Umarım süreç uzar ve en azından hazırlıklarımızı tamamlarız. Orta Sırt fay segmenti 1766’dan bu yana kırılmamış bir fay hattı. Son büyük depremin üzerinden 250 yıl geçti. Fayın kırılma zamanı geldi. Kırılma yaklaşık 7.2 büyüklüğünde deprem üretir ve İstanbul’a etkisi de büyük olur.

17 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

Körfezli ... - Bütün yer altı kaynakları hunharca boşaltılıyor kacinilmaz sondan kaçılamaz ancak tedbir alınır rabbim hakimizda hayırlısını nasip etsin

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 18 Ekim 01:26
04

Jeom Behzat Gönül - Depremleri önceden tahmin ve tespitini yapan bir Jeoloji Mühendisi olarak, araştırmalarda kullandığım yöntemlerimin, ölçümlerde kullandığım cihazların bilimsel olduğnu kanıtladım. 1999 Kocaeli depreminin ilk öncü belirtilerini 10/01/1999 günü ölçüp ve gözlemledim, sonrasında birçok depremi önceden ve şahitleri ile buldum. Bir depremin olup olmayacağını kesin belirlemekteyim. Nitelikli deprem tecrübelerine sahip olarak, mg:5.0 ile mg:7.5 arası depremlerin başlama süreçlerini aylar haftalar günler ve saatler öncesi ile son 5-10 dk kesin olarak önceden tespitini yapmaktayım, yöntemlerim bir çok depremde tekrarlandı ve bilimselliğini kanıtladı. Bir çok akademisyen ve siyasetçi, deprem tespit çalışmalarımı bırakmam yönünde beni tehdit ettiler veya yakınlarım ve meslektaşlarım aracığılğı ile tehditlerini halen yapmaktalar. Bu akademisyenlerin basında deprem tahmini konusunda yaptıkları çalışma haberlerini gördüğümde beni tehdit etmelerini ve endişelerini anlıyorum, ancak beni korkutamazsınız ve yıldıramazsınız. Sıradan insanlar dahi bu konuda çalışmakta veya kendilerini kaldırmaktadır. Syn akademisyenler mesleğimizin saygınlığı da önemlidir. 1999 Kocaeli depremi sonrası, 26/09/2019 günü olan mg:5.8 türü depremler Kocaeli' de hasarlı binaları daha da yormaktadır! Kocaeli çevresindeki ileride olacak mg:6.5-7.4 civarı depremler hasar ve kayıplara neden olacaktır. Rahat olun diyen akademisyenler günah boynunuzadır. (Jeoloji Müh. Behzat Gönül. Kocaeli).

Yanıtla . 11Beğen . 1Beğenme 18 Ekim 00:23
10

Eylül1965 - @Jeom Behzat Gönül 04 nolu yoruma cevabı: Kocaelide veya İstanbulda ne zaman deprem olacak

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Ekim 23:47
07

Songül sevinç - @Jeom Behzat Gönül 04 nolu yoruma cevabı: Önümüzde ki olası deprem için Tahmininiz nedir bilgilendirir misiniz

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 18 Ekim 22:06
03

Güral Yaşar. - Fayın kırılmasını niye bekliyorsunuz madem deprem kaçınılmaz önlemleri alıp siz fayı kırn veya patlatında bizde bu stresten kurtulalım,99 izmit depremini yaşayan biri olarak bence bu fayı biz patlatalım.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 17 Ekim 22:36
02

Pandora - Doğal felaketlerin olması doğal. Tedbir almayınlar fazla konuşmasınlar.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 17 Ekim 15:25
01

Nurettin ozturk - Felaket olmadan depremler yaşasak can ve mal kaybı olmadan atlatsak

Yanıtla . 13Beğen . 1Beğenme 17 Ekim 11:35
06

Jeom Behzat Gönül - @Nurettin ozturk 01 nolu yoruma cevabı: Sayın Nurettin bey, bu temenniniz ancak depremlerin önceden tespit olması ile mümkün olur. Can kayıplarını önleyebiliriz, ancak binasına güvenen birkaç insan kaybı olabilir, deprem sırasında binalardan ağaçlardan elektrik hatlarından uzak durmak gerekiyor. Bir miktar ve çok az olarak mal kaybı olabilir. (Jeoloji Müh. Behzat Gönül. Kocaeli).

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 18 Ekim 21:38Anket Hafta sonları sokağa çıkma yasağı kalksın mı? Kalkmasın mı?