Kocaeli’de 339 toplanma alanı var

AFAD tarafından hayata geçirilen “Afetlere Hazırlık Yılı Projesi” kapsamında Ekim ayı teması olan “Afet ve Acil Toplanma Alanları” ile ilgili AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul yaptığı açıklamada, “ Kocaeli'de 339, Türkiye genelinde yaklaşık 15.984 toplanma alanı bulunuyor” dedi

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından hayata geçirilen “Afetlere Hazırlık Yılı Projesi” kapsamında Ekim ayı teması olan “Afet  ve Acil Toplanma Alanları” ile ilgili bugün İzmit Anıtpark’ta  basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya, AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, İl Göç İdaresi Müdürü Mehmet Erkoç, Planlama ve Zarar Azaltma Şube Müdürü Canan Göçlü, AFAD Eğitim Şube Müdürü Selim Biçer, 28 Haziran İlkokulu Müdürü Sebahattin Kuk ve 28 Haziran İlkokulu 4-C sınıfı öğrencileri katılım gösterdi.

“YEDİ KRİTER DOĞRUTULSUNDA YAPIYOR”

Acil toplanma bölgesinde açıklamayı gerçekleştiren AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, “ Toplanma alanları; afet ve acil durumlar sonrasında geçici barınma merkezleri hazır olana kadar geçecek süre içerisinde yaşanacak paniği önlemek ve sağlıklı bilgi alışverişini sağlamak amacıyla halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak toplanabileceği güvenli alanlardır. Afet ve acil durum toplanma alanlarının yerleri, ilgili belediyeler tarafından belirleniyor. Vatandaşlar, toplanma alanlarını, E-DevIet üzerinden hızlı ve kolay öğrenebiliyor. Tüm illerde belediyeler, toplanma alanlarının tespitini ve kontrolünü yedi kriter doğrultusunda yapıyor. Bu alanlar, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamındaki 81 ilin il Afet Müdahale Planında belirtiliyor” dedi.

KOCAELİ’DE 339 TOPLANMA ALANI BULUNUYOR”

Kocaeli’de toplanma alanları hakkında konuşan Tekoğul, “Afet ve acil durum toplanma alanı, afet ve acil durumlar sonrasında geçici barınma merkezleri hazır olana kadar geçecek süre içerisinde paniği önlemek ve sağlıklı bilgi alışverişini sağlamak amacıyla halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak toplanabileceği güvenli alanları ifade ediyor. Yani bu alanlar, vatandaşların hızla bir araya gelmesi ve bir süre beklemesi için seçiliyor. Kocaeli'de 339, Türkiye genelinde yaklaşık 15.984 toplanma alanı bulunuyor. Afet ve acil durum toplanma alanı tespit kriterlerini, bölgedeki nüfus yoğunluğu, alanın ulaşılma ve tahliye edilme kolaylığı, alanın mümkün olduğunca engellilerin ve yaşlıların ulaşımına uygun olması, ikincil tehlikelerden uzaklığı, mümkün olduğunca engebesiz düz arazilerde yer alması, konut alanlarına yakın ancak yapısal ve yapısal olmayan unsurlardan etkilenmiyor olması, elektrik, su, tuvalet gibi temel ihtiyaçlar ve benzeri unsurların karşılanabileceği yapılara yakın olması oluşturuyor. Bu kriterleri ağırlıklı hesaplamaya uygun olarak karşılayan yerler, toplanma alanı olarak tespit ediliyor” şeklinde konuştu.

TOPLANMA ALANLARI HUSUSLARI NELER?

Toplanma alanları hakkında da bilgi veren Tekoğul,” Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında afet ve acil durum sonrası kullanılacak toplanma alanlarının tespiti ve mahallinde kontrolüne yönelik çalışmalar ilgili belediye tarafından yürütülmektedir. Afet ve Acil Durum Toplanma Alanları belirlenirken dikkat edilen hususlar şunlardır: nüfus yoğunluğu, ulaşılabilir ve tahliye edilmesi kolaylığı, mümkün olduğunca engellilerin ve yaşlıların ulaşımına uygunluğu, yangın, su taşkını, tsunami ve benzerleri gibi ikincil tehlikeler ile deniz, akarsu kenarları, sıvılaşmadan etkilenmeyecek ve fay hatlarından uzak alanlar olması, mümkün olduğunca engebesiz düz araziler olması, konut alanlarına yakın ancak yapısal ve yapısal olmayan unsurlardan etkilenmemesi, elektrik, su, tuvalet gibi temel ihtiyaçlar ve benzeri unsuların karşılanabileceği yapılara yakınlığı vb. “şeklinde sıraladı. 

23 Ekim 2019 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Jeo.M. Behzat Gönül - Deprem öncesi mi toplanacağız, yoksa kala sağlar bizim diyen akılla mı deprem sonrası toplanacağız. Yıkılan binada aile ferdi kalan ve değerli ekonomik varlığı olanlan insanları, bu toplanma alanlarına kim götürebilir? Sonrası hesaplandı mı? 1999 Kocaeli depremini önceden bulan bir Jeoloji Mühendisi olarak, aynı zamanda deprem sonrası binam saglam olduğu halde çadırda kalan biri olarak yapılanları yavan görmekteyim. Düşündüklerimin daha fazlasını yazmak istemiyorum, alıştıra alıştıra söylemeliyim. (Jeoloji Müh. Behzat Gönül. Kocaeli).

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Ekim 20:47Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz