AKP'den dikkat çeken üyelik hareketi

AKP'li yöneticiler, üyelerin hem partiden kopmalarını önlemek hem de mensubiyet hissini güçlendirmek amacıyla sembolik düzeyde aidat alınmasını tartışıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel seçimlerde yaşanan oy kaybı ve yeni parti hazırlıklarıyla ilgili partinin üye sayısının artırılması yönündeki talimatı üzerine çalışma yapan AKPyönetimi, partiye hem yeni üye kazandırmak hem de mevcut üyelerin partiye olan bağlılığını artırmak için formül arıyor

YENİ BİR ÜYELİK YAPISI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir süre önce üye listelerinin güncellendiğini, ölümler ve diğer nedenlerle üye sayılarında 290 bin kişilik bir eksilme olduğunu belirterek “İl, ilçe ve belde başkanlarımızın yeni üye kayıt işlemlerini aksatmadan sürdürmeleri önemlidir. Partimizin 10 milyonun üzerinde üyesi var” demişti. Erdoğan’ın “10 milyonun üzerinde” vurgusuna karşın Yargıtay’ın 1 Temmuz 2019 tarihli kayıtlarına göre AKP'nin son 1 yılda üye sayısı 10 milyon 719 bin 234’ten 9 milyon 931 bin 103’e düştü. Yargıtay’ın bu tarihten 2 ay sonra 6 Eylül 2019 tarihinde açıkladığı kayıtlara göre ise 56 bin daha üye kaybeden AKP'nin üye sayısı 9 milyon 874 bin 843 oldu. AKP yönetimi, yeni partilerin kurulmasıyla parti üyeliklerinden istifalar olabileceğini de hesaplayarak yeni bir üyelik yapısı kurulması üzerinde duruyor.

KOPMALAR ÖNLENECEK

AKP'li yöneticilerinden alınan bilgiye göre, üzerinde çalışılan formüllerden birinin çok küçük bir miktarda üye aidatı getirilmesi olduğu belirtiliyor. Şu anda üyelerden aidat alınmıyor. Çok cüzi bir miktar, örneğin 1 TL gibi bir miktar aidat getirilebilir. Burada maksat para almak değil, üyelerin partiye mensubiyet hissini güçlendirmek. Eğer böyle bir miktar getirilirse, üyeler aidat ödemesi için teşkilata gelerek aktini tazeleyecek. Eğer aidatını ödemezse o zaman orada bir sorun olduğunu görerek hemen müdahale etme şansı olacak. Teşkilatlarımız aidat ödemesi yapmayan üyelerle iletişime geçecek. Böylece üyelerin aidiyet hisleri kuvvetlendirilerek kopmalar önlenecek”
görüşünü dile getirdi.

29 Ekim 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

06

Jeom Behzat Gönül - Üyelerinize, heleihtiyacı olmayıp lüks otosu olanlara sosyal aktiviteye gidene maaş gibi paralar verildiğini gidenler söylüyordu. Ben de depremi bilen bir Jeoloji Müh. olarak Büyükşehirden iş ve destek istediğimde, teknik kadro proje bilgimi çalma girişiminde bulundu. Bu proje ve Kocaeli-Tv anlatımlarınmla depremi bulamazsınız. Gerçek ve nitelikli deprem tespit tecrübesi bendedir. Zaman değişti, 4.5G ile tespitlerimi canlı olarak tv yayını yapabilirim. Deprem tespiti sanayicinin de ilgisini çekmeye başladı. Doğu Anadolu Fayı 6 ilin sanayisini ilgilendiriyor, 400 fabrikanın bulunduğu bir OSB 'ın içinden mg:6.8 deprem yapacak bir aktif fay var. Beni takip ettiren Kocaeli' li sanayicilere ve iş insanlarının anladığını biliyorum. İktidar destekli bir yakınım benden önce para ve sonradan bedava deprem bilgisini 2014 seçiminden bir ay sonra istedi, belki paraları çok önceden bitmeye başladı. (Jeoloji Müh. Behzat Gönül. Kocaeli).

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Kasım 12:40
05

Cenk Cemil - Sular tersine akıtılamaz ! AKP artık eski şaşalı günlerini asla bulmaz ! Hem sonra ne merkezi idarede ve ne de belediyelerde iktidarlarının devamını sağlayacak işlere imza attıkları da yok !

Bendeniz böyle düşünüyorum !

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 29 Ekim 20:19
04

Tekin 41 - YUMURTA KAPIYA DAYANDI.DENEMESI BEDAVA.O SEMBOLIK RAKAMI KAC KISI VERECEK GORECEGIZ.VEKILLERINIZ BUROKRATLARINIZ HALKIN ICINDE KORKUSUZCA DOLASMADIGI SURECE KAYBETMEYE MAHKUMSUNUZ.5 KISILIK YETISKIN HIC BIR PARTIYE UYE OLMAYAN TARAFSIZ DURUST BIR AILE BABASIYIM.HADI BUYRUN GELIN BIZI UYE YAPIN.VARMI CESARETINIZ??!!!

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 29 Ekim 17:49
03

Izmitli - onlar zaten para ve menfaat için ordalar hele bir para isteyin bir allanın kulu uğrarmı partinize

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 29 Ekim 16:37
01

Ali Yetkin - Üyelerden sembolik olsa 1 tl alınırsa kopmalar fazlalaşır aidat alacağınıza sembolik olarak siz aidat verin

Yanıtla . 14Beğen . 0Beğenme 29 Ekim 13:56Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz