Büyükakın: Sanki metroyu devrettik hata yaptık

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı meclisi bugün İzmit Fuarı’nda gerçekleştirildi. Meclis gündemi öncesinde CHP grubu tarafından verilen önergede metronun devriyle ilgili kesintinin ne zaman başlayacağını sordu. Büyükakın ise söz konusu önerge hakkında, “Sanki metroyu devrettik hata yaptık. Sanki siyasi hazımsızlık var” dedi.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısı bugün İzmit Fuarı Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Mecliste 107 gündem maddesi görüşülüp karara bağlandığı, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın başkanlık ettiği mecliste Gebze ve İzmit MİA Projeleri,  Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 tahmini bütçesi, tramvayın Şehir Hastanesi’ne uzatılması gibi konular görüşüldü.Meclis gündemi öncesinde ayrıcaverilen önergeler görüşüldü.

METROYU DEVRETTİK HATA YAPTIK

Büyükakın verilen soru önergesi ile ilgili,” Mayıs ayının 2019’unda çıkmış bir düzenleme. Eskiden bakanlık metroyu yapar belediye isterse belediyeye devrederdi. Metroyu bakanlık yaptığı ve işletmeyi de devrettiği için metronun gelirleri üzerinden yüzde 15’lik vergi kesilirdi. Mayıs ayında bu düzenleme yapıldı. Belediye gelirlerinden kesintinin yapılması söz konusu oldu. Bakanlık işletirse böyle bir kesinti olmaz. ‘Biz alacağız işleteceğiz’ derseniz para almasını kabul etmek durumundasınız. Metroyu bakanlık yapacak. Burada kamuoyundan gizlenen bir durum yoktur. Teşekkür edeceğiniz bir konuyu ikide bir eleştiriyorsunuz. Sanki metroyu devrettik hata yaptık. Sanki siyasi hazımsızlık var. Devrederek önemli bir başarı elde ettik.

14 Kasım 2019 - Siyaset

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

Özgür - Siz Körfez metrosunun da yapılacağını mı sanıyorsunuz? Bakacaklar papuç pahalı eninde sonunda son çare o tramvayı başta Derince sonra da Körfez'e kadar getirecekler!

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 17 Kasım 10:32
04

Kemal - Sanki metroyu devretmese yapabilecekti ! sen önce temelini attığın kandıra ölüm yoluna bi başla Allah aşkına!...

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 14 Kasım 20:41
03

eski akpartili - metroyu devretmeden birkaç gün önce gbze metroyu ziyaret edip "gecikme yok" sorun yok diyen kimdi

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 14 Kasım 17:06
02

eski akpartili - medem bütçenzi yoktu n,ye kalkıştınız demezler mi?

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 14 Kasım 15:18
01

eski akpartili - sorun şu; son 4 yıldır ihaleye çıkılacak diye, ihaleye çıkıldı diye, temel atıldı diye vatandaşı oyaladınız şimdi diyorsunuz ki bakanlığa devrettik. Devrettiğiniz bakanlık kim? konya karaman , bursa hızlı tren projelerini 2015 ten beri bitiremeyen bakanlık. kaldı ki devretmeden bir iki hafta önce gebze metro inşaatını ziyaret edip herşey yolunda diyen sizdiniz.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 14 Kasım 15:17


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?