'7,2'lik deprem şu anda olabilir'

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener,; "Büyüklüğü minimum 7,2. O deprem şu anda olabilir, belki 5-20 yıl bekleyebilir" dedi.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, "1985'lerde 15 tane deprem algılama istasyonu varken bugün sadece Kandilli olarak 450 istasyonumuz var. AFAD'ın bin istasyonu var." dedi.

BÜYÜKLÜĞÜNÜ TAHMİN EDEBİLİYORUZ

Özener "Marmara Denizi'nde bir deprem bekleniyor, şu anda olabilecek depremin büyüklüğü minimum 7,2. O deprem şu anda olabilir, belki 5-20 yıl bekleyebilir. Bunun ne zaman olacağını bilmiyoruz ama yerini ve büyüklüğünü tahmin edebiliyoruz" ifadelerini kullandı.

26 Kasım 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Jeom Behzat Gönül - Depremlerin önceden tespitini yapan bir Jeoloji Mühendisi olarak söylüyorum, Syn Prof. Dr. Haluk Özener şu an deprem olmaz. Mg:7.2 civarı bir deprem aylar öncesi belirti verir, bunun için de nitelikli yerbilimleri bilgi altyapınızın olması gerekli. 1999 Kocaeli ve Düzce depremlerini önceden bilen ve nitelikli deprem tespit tecrübelerime dayalı olarak bunu açıklamaktayım. Kandilli Rasathanesi müdürü Prof. H. Özener depremler önceden tahmin edilemez ve deprem tahmini yapan birisi de yoktur demektedir, oysa kandilli rasathanesi yabancılarla deniz dibi ölçümler yapıyor. Başka bir Jeoloji mühendisinin kendilerinden önce depremi bulup açıklamasından mı çekiniyor. Syn Özener Türkiye 'de deprem yapacak çok sayıda fay var, banada yeter, önceden bilebilirsen sizede çok fay yeter

Günümüzde deprem tahmin ve tespiti yapan bir Jeoloji Mühendisi 4.5G ile tespitini video olarak hemen gönderebilir veya canlı yayınla açıklar, bu durum bilgiyi aşırmayı amaçlayan yerbilim akademisyenlerini ve prof. ' ların aşırma planlarını bozdu, on onbeş yıl önce yüzüme benim tespit ettiģi depremi bildirmeli engelleyeceklerini yüzüme söyleyenler oldu ve ses ve video kaydı da var, teneke gürültüsü beni korkutmaz. Halkin isteklerine cevap vermek önemlidir. Kandilli Rasathanesi de teknik olarak bunu bir ölçüde yapıyor, müdürünün depremi önceden bilmesi şart değildir. Başaran mühendise de çamur atmak ve anayasal haklarını ihlal de etik olmaz. Bilgiyi almak isteyenleri de yanıltmak etik değil ve suçtur. (Jeoloji Müh. Behzat Gönül. Kocaeli)

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Kasım 12:31
01

Emre Meşe - ne güzel bir açıklama, deprem şimdi olsa bakın ben demiştim diyecek zaten uzun vadede olma ihtimali çok büyük ,o zaman diliminde olsa bakın yine ben demiştim diyecek böyle akademisyenlik olmaz

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 27 Kasım 08:10
03

JeoM Behzat Gönül - @Emre Meşe 01 nolu yoruma cevabı: Syn yorumcuya tamamen katılıyorum. Hatta şöyle de devam edebilir Syn Özener, ".... biz zaten araştırıyorduk ve insanlar korkmasın diye deprem öncesi açıklamadık....".

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Kasım 14:25Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz