İlyas Şeker Cedit'i meclise taşıdı

AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, ilk kez sor önergesi verdi. Şeker, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a Cedit Mahallesi’nin sordu.

2 dönemdir AKP Kocaeli milletvekilliği yapan İlyas Şeker, ilk kez soru önergesi verdi. Şeker, İzmit Cedit Mahallesi kentsel dönüşüm alanı ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a yazılı soru önergesi verdi. Şeker, İzmit Cedit Mahallesi’nde 12,6 hektarlık alanda 12.03.2018 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile İzmit Belediyesi arasında imzalanan protokol ile birlikte alınan kentsel dönüşüm kararı sonrası herhangi bir işlemin yapılmaması üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a verdiği yazılı soru önergesi hakkında açıklama yaptı.

“HİÇBİR ÇALIŞMA YOK”

İzmit Belediyesi’nin kentsel dönüşümü sahiplenmemesi nedeniyle bölge halkının herhangi bir muhatap bulamadığını, bu yüzden mağdur ve tedirgin olduklarını ifade eden Şeker, “Maalesef kentsel dönüşüm kararı alınan ve şehrimizin önemli bir noktasında bulunan Cedit Mahallesi’nde sekiz aydır hiçbir çalışma yapılmamakta. Vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi için mahallede kurulan kentsel dönüşüm ofisinin kapatıldığını ve İzmit Belediyesi’nin vatandaşlarımızla muhatap olmadığını öğrendik. Bununla birlikte kış mevsimine girmemiz sebebiyle vatandaşlarımız tarafından evlerinde yapılması gereken bakım onarım işleri belirsizliklerden dolayı aksamakta, anlaşma yapıp evlerini boşaltarak kiraya çıkan hak sahipleri tedirgin olmaktadır” dedi. 

ŞEKER’İN SORULARI

İzmit’in göbeğinde yer alan Cedit Mahallesi sakinlerinin içlerinin rahat olması ve mağdur olmamaları için Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a yazılı soru önergesi verdiğini ifade eden Şeker, sormuş olduğu soruları şu şekilde sıraladı: 1) Toplu Konut İdaresi Başkanlığı üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdi mi? 2) İzmit Belediye Başkanlığı, en son hangi tarihte protokolün 7.maddesinin 2.fıkrasına göre hak sahipleri ile uzlaşmaya esas muvafakat görüşmelerini yapıp, bu görüşmeleri TOKİ’ye bildirdi? 3) İzmit Belediye Başkanlığı, protokolün 7.maddesindeki sorumluluklarını en son hangi tarihe kadar yerine getirdi? 4) İzmit Belediye Başkanlığı, protokolün 10.maddesindeki sorumluluklarını en son ne zaman yerine getirdi? 5) Protokolün 11.maddesinin 1.fıkrasına göre TOKİ’nin konut yapım ihalesini yapabilmesi için İzmit Belediyesi, üzerine düşen sorumlulukları yerine getirdi mi? 6) İzmit Belediyesi’nin imzalanan protokol gereği görevini yapmaması nedeniyle vatandaşın mağduriyetinin önlenmesi için protokolün 13.maddesine göre bir işlem yapılacak mı? 7) İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, basına yaptığı açıklamada “TOKİ Genel Müdürü ile görüştük. Cedit’te bakanlıktan haber bekliyoruz.” demektedir. Bakanlıktan beklenen haber nedir?

04 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Ayhan - PASİF İNSAN ŞEKER, BUNDA YILDIR İZMİTE NE VERDİN? BU KADAR MAAŞ ALIRSIN KİMSİN NESİN NECİSİN NE YARAYA MELHEM OLDUN.

KONU NEDEN SADECE CEDİT. İZMİT VELİAHMETTE SIKINTI YAŞANIYOR, İNSANLAR EVLERİNİ VERDİ MÜTEAHHİTE BİR TÜRLÜ MÜTEAHHİT İŞE BAŞLATILMIYOR. BU DA MAĞDURİYET DEĞİL Mİ? BU ŞEKİLE ÇOK TEPKİ VAR VE OY KAYBETTİRECEKTİR SİZE.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 05 Aralık 09:48
02

İzmi̇tli̇ - NE KADAR ÇOK ÇALIŞIYOR,2 DÖNEMDE KOCAELİNİN SORUNLARI 1 SORU ÖNERGESİ MAŞAALLAH NAZAR DEĞMESİN VEKİL E.BUNDAN SONRA MV SEÇİMİNDE TERCİHLİ OY KULLANIP 2 DÖNEMDE 1 SORU ÖNERGESİ VEREN MV İÇİN OYUMU ATICAM.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 04 Aralık 15:18
01

İzmi̇tli̇ - ŞEKER EFENDİ,SEÇİMİN YAKLAŞTIĞINI SENİN ÇALIŞIYORMUŞ HAVASI VERDİĞİNDEN ANLIYORUZ.ŞİMDİ İNSAN SORMAZ MI ŞİMDİYE KADAR NERELERDEYDİNİZ.CEDİT MAH.SORUNU 8 AYLIK BİR SORUN MU.KAÇ DÖNEMDİR İZMİT BELEDİYESİ AKEPE DEYDİ.ŞİMDİ Mİ AKLINIZA GELDİ.MECLİS ÜYENİZ VEDAT YOLDAŞ DİYOR Kİ NEVZAT BEY 1 TL DAHİ HARCAMADI VE BİZLERDE İMZALAMADIK.BİR OLAYI ARAŞTIRARAK YAP.ŞOV AMAÇLI TBMM DE AÇIKLAMA YAPIYORSUNUZ.TABİİKİ BİZLER ANLIYORUZ SEÇİM YAKLAŞTI MV LİSTESİNDE YER BULMAK İSTİYORSUNUZ AMA NAFİLE İL BAŞKANI ELLİBEŞİ EKARTE ETMEN GEREKLİ.YANİ ARAMIZA DÖNECEN.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 04 Aralık 14:49


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?