İzmit Belediyesi'nde 5 işçinin işine son verildi

Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, İzmit Belediyesi Temizlik İşleri'nde araç arkası çalışan 5 işçinin işine son verilmesinden dolayı açıklama yaptı

Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, İzmit Belediyesi Temizlik İşleri'nde araç arkası çalışan Hakan Aggun, Muhammet Çivi, Şahin Dik, Gökhan Goncel ve Ali Kırlı isimli 5 işçinin işine son verilmesinden dolayı yaptığı açıklamada, “İzmit Belediyesi'nde çalışan işçiler işverenin baskısı ile bir çoğu zorla işveren yandaşı sendikaya üye yapılarak önce sendikamızla bağları koparılmış sahipsiz bırakılmış sonrada işlerinden atılmışlardır" dedi.

Ersoy açıklamasında şunları söyledi: "31 Mart yerel seçimlerinden sonra İzmit Belediyesi işçilerine uygulanan mobbing, baskı ve işten çıkarmaların bir yenisini daha yaşıyoruz. Önce işverence işçilere zorla sendika değiştirme baskısı yapılarak onları savunacak Hizmet-İş sendikamızdan istifa ettirilerek zorla işveren amirlerince baskı ve tehdit ile yandaş sendikaya üye yaptırılmıştır. Sonrada bazen tek tek bazen de gruplar halinde işlerine son verilmiştir. İşveren, işten çıkarmaları da sudan bahanelerle (üç gün işe gelmeyen bir kişi dışında) işyerinde kurulan disiplin kurulunu kendine göre şekillendirerek işçileri savunan hiç bir mekanizmaya izin vermeyerek, hukuksuz bir şekilde işçileri işten atmaktadır. Maalesef kendilerine devrimci ve sözde kamuoyunda işçileri en iyi şekilde savunuyoruz imajı çizen yandaş sendikanın, bu kış gününde bile çöp aracı arkasında çalışan ve zorla kendilerine üye yaptırılan işçilerin işten atılmaları için en ufak bir ses dahi çıkarmamaktadır.

YILBAŞINDA İŞÇİ KIYIMI

Bütün bu yaşananlar işçiler içinde büyük kaosa neden oldu. İşveren amirleri ve müdürleri tarafından işçilere açıkça yılbaşında daha kalabalık gruplar halinde işçi çıkarmaların yaşanacağı söylenmektedir. Bugün daha iyi anlıyoruz ki, bizzat işveren tarafından yapılan sendikal operasyonlarla hedeenen, İzmit Belediyesi'nden işten çıkarılan işçilerin sahipsiz bırakılması ve onlara sahip çıkmayan işverene tabi olan bir sendikanın İzmit Belediyesi'nde yetkili kalınmasıdır.

ZORLA İŞÇİLER ADLİYE ÖNÜNE

Yandaş sendikanın yetkilileri işçileri savunacağına, işverenle beraber, işçileri zorla, belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in geçen gün İzmit Belediyesi Meclis üyesi Şener İnce için adliye önünde yaptığı basın açıklamasına götürerek, işverenin savunuculuğuna soyunmuştur. 31 Mart yerel seçimlerinden önce hiç bir işçinin işine son vermeyeceğim, aldıkları ücretlerini artıracağım diyenler, seçildikleri günden beri bırakın işçilerin ücretlerini arttırmayı hak ettikleri mesai ücretlerini dahi ödememişlerdir. Yaptıkları tek iş işçileri tehdit ve işten çıkarmak olmuştur. İzmit belediyesinde yaşanan bu hukuksuzluk artık zulüm boyutuna ulaşmıştır. Buradan tekrar İzmit belediyesi yetkililerine işçiler üzerindeki bu baskıların kaldırılmasını ve işten atılmalara bir son verilmesini diliyoruz.”

11 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

07

Rambo - yazıklar olsun sana fatma kaplan hürriyet allah aynısını senin akrabalarınında başına versin inşaallah

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Aralık 19:18
06

nuri - idris bey KBB de yetki alırken sizde işveren le birlikte çalışanları işi ile tehdit edip yetkiyi almadınızmı bu kalleşliği iş dünyasına sizin sarı sendikanız sokmadımı

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 12 Aralık 11:10
05

Bekir - Sayın İdris Bey, nevzo nun zamanında da bölüm müdürlerine sizin sendikanıza geçmemiz için bizlere baskı yaptılar. Niye şov yapıyorsun ki. Ne ektiysen onu biçiyorsun. En başta bu senin eserin. Git o işçilere özür dile, benim yüzümden bu durumdasınız de. Tabi ki azıcık VİCDANIN VARSA.

Yanıtla . 12Beğen . 1Beğenme 12 Aralık 09:24
04

Metinn - Rahat olun büyükşehir var hepinizi alır işe.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 12 Aralık 02:31
03

Harun - İşçi üzerinden siyaset yapıyorsunuz ya.....

Nevzat bey zamanındaki işçi çıkartmalarda da böyle gürlediniz mi acaba...?

Olan her zamanki gibi gene garibana oluyor.....

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 12 Aralık 02:06
02

İzmitli - İşallah nevzatın yaptıgı 29 kişiyide gönderir

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 11 Aralık 22:08
01

Babacan - İş yerinde partizanlık veya iş aksatma arkadaşlarıyla geçimsizlik yapmıyorsa işçiyle uğraşmak doğru değil masa başında oturan her devrin adamları işlerini koltuklarını korurken gelene ağam gidene paşam diyenlerle uğraşın bu iş olmadı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Aralık 22:01


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?