Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor... Tazminat kararı!

Yargıtay 21. Hukuk Dâiresi, işçi ile işveren arasındaki alacak ve tazminat davalarında işçinin Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) gösterilen değil gerçekte ödenen ücretinin hükümde dikkate alınacağına karar verdi.

İş kazası sonucu gözünü kısmen kaybeden işçi, iş yerinde gerekli tedbirleri almadığı gerekçesiyle işveren aleyhine 110 bin liralık maddi, 35 bin liralık manevî tazminat davası açtı. Mahkeme kararı kısmen kabul etti. Karar davalı şirket tarafından temyiz edilince devreye Yargıtay 21. Hukuk Dâiresi girdi. Yargıtay kararında, çalışma hayatında daha az vergi ya da sigorta primi ödenmesi maksadıyla zaman zaman iş sözleşmesi veya ücret bordrolarında gösterilen ücretlerin gerçeği yansıtmadığının görüldüğü hatırlatıldı. Kararda şöyle denildi:

"Gerçek ücretin ise işçinin kıdemi ve yaptığı işin özelliği ve niteliğine göre işçiye ödenmesi gereken ücret olduğu, iş yeri veya SGK kayıtlarına geçmiş ücret olmadığı Yargıtay’ın yerleşmiş görüşlerindendir. Somut olayda hakkaniyete uygun maddi tazminatın tespiti açısından sigortalının yaptığı iş, yaşı ve kıdemi belirtilmek suretiyle TÜİK’den, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile işin yapıldığı yerdeki ilgili meslek odalarından sigortalının yaptığı işe karşılık alabileceği emsal ücretin sorularak, kazalı işçinin gerçek ücretini tereddütsüz olarak belirlenmeden ve davacının sendika üyesi olup olmadığı açıklığa kavuşturulmaksızın şahit beyanları dikkate alınarak asgari ücretin 3,75 katı üzerinden yapılan hesaba itibarla maddi tazminata hükmedilmesi hatalı olmuştur. Kararın oy birliği ile bozulmasına hükmedilmiştir."

15 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Rambo - işçilik 70 li 80 li yıllarda kıymetliydi şimdi artık öldü

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 15 Aralık 17:44
02

Erol Demirbek - bu ülkede Türk işçisini , vatandaşını , devletini , ne iktidar koruyor ne de işçi sendikaları . geneli suriyeli olan yabancı kaçak olarak ülkede bulunanlar özellikle inşaat işlerinde fabrikalarda taşeron yanlarında Türklerden daha çok olarak çalışmaktalar ve tamamı kayıtdışı. devlet vergiden kaybediyor, sgk primden kaybediyor . işçi işini kaybediyor NEDEN ? 1- suriyeli burada dursun ileride lazım olur 2- müteahhitler işçiliği yasadışıda olsa ucuza getirsin . ülkede düzgün sendika olsa bu işe el atar ama YOK. ve bir devlet , devleti yönetenler kendine halkına geleceğine bu yolla kötülük yapıyor SONRA DA SGK KÖTÜ DURUMDA DİYE HAK EDENLER BİLE EMEKLİ YAPILMIYOR.

Yanıtla . 13Beğen . 0Beğenme 15 Aralık 14:22
01

Erol Demirbek - bu bir itiraf. kayıtdışının normalleştiğinin itirafı. gerçek ücret resmiyette gösterilmez daha düşük ücretten vergi sgk ödenebilmektedir , bu anlayışla karşılanabilir ama , işçi sonuçta tazminat almaya geldiğinde buna itirazı kesindir çünkü o işverenle işi bitmiştir . o zaman gerçek fiyattan hesap edilmeli diyorlar. yani yıllarca devlet , sgk aldatılabilir ama hiç olmazsa işçiye sonunda düzgün para ödensin yoksa çarşı karışır .

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 15 Aralık 14:16


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?