Reklamı Kapat

Kanal İstanbul’a bir itiraz da TMMOB’dan

Kanal İstanbul projesine itiraz eden TMMOB beraberindekiler, PTT önünde buluşarak itiraz dilekçelerini bakanlığa gönderdi. İtirazlara muhalefet partileri ve derneklerden de destek geldi.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’a yapılması planlanan Kanal İstanbul projesine tepkiler devam ediyor. Kanal İstanbul projesine itiraz eden TMMOBİKK Sekreteri Murat Kürekçi PTT önünde katılımcılarla buluşarak Kanal İstanbul projesinin yapılamaması için hazırladıkları itiraz dilekçelerini bakanlığa gönderdi. PTT önünde yapılan açıklamaya TMMOB İKK Sekreteri Murat Kürekçi, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İl Başkan Yardımcısı Sabriye Şahin, HDP İl Eş Başkanı Mehmet Selim Akboğa, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, İzmit Kent Konseyi Başkanı ve Biz İzmitiz Platformu Başkanı Hüseyin Erol, çok sayıda STK ve dernekler de katıldı.

“EKOSİSTEMİ YOK EDECEK”

TMMOB adına açıklama yapan TMMOB İKK Sekreteri Murat Kürekçi; “Kanal İstanbul projesi, ülkemizin Marmara ve İstanbul bölgesi başta olmak üzere ekolojik, ekonomik, politik ve coğrafik olarak geleceğimiz ipotek altına alınacaktır. Bizler tarafından kabul edilmesi mümkün değildir Yapıldığı yerde coğrafyayı yeniden düzenleyen adeta yeni bir ada oluşturan 45 kilometre uzunluğunda kanal, ekosistemi dağıtacaktır. Orada toplanan yeraltı ve yerüstü suları bütünüyle yok edilecektir. Sazlıdere Barajı diye bir baraj kalmayacaktır. Buradan ekosistemin bütün habitatları yok olacaktır. Karadeniz ve Marmara’nın yeniden bir araya gelmesiyle Karadeniz’den akan tuzlu sular önce Marmara’ya sonra Ege’ye zarar verecektir” dedi.

“PROJENİN MALİYETİ ÇOK BÜYÜK”

Sözlerini sürdüren Kürekçi, “14-15 Milyar Dolar civarındaki proje bedeli aslında önceki projelerden de bildiğimiz üzere gerçekçi değildir. Mühendislerin, mimarların ve konuyla ilgili uzmanların çalışmasıyla böylesi bir projenin 200 Milyar TL’nin üzerinde olduğunu göstermektedir. Bugün 2 bin 324 TL olarak açıklanan asgari ücretle birlikte yaratılan yeni vergiler, bütçede oluşan açık aslında bu projeyle hiçbir şeyin cevabını verebiliriz. İhtiyacımız üretimsizliğe karşı tardımda, hayvancılıkta ve sanayide yeniden üretmeyi hedef almaktır” şeklinde konuştu.

“BİZLERE RAĞMEN YAPAMAYACAKLAR”

Kanal İstanbul projesi için ayrılacak ödeneğin aynı zamanda ranta ayrılmış olacağını da ifade eden Kürekçi, “Bu paraların sadece ve sadece konu edilen projenin ranta aracı olacağını bilmeliyiz. Bizler burada sadece İstanbul’a yapılan projeyi değil ülkemiz ve çocuklarımızın geleceğini tartışıyoruz. Kocaeli’den Ankara’ya sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. ÇED raporuna itirazlarımızı yapmaya devam edeceğiz. Bizlere rağmen bu projeyi kimse yerine getiremeyecektir. Birlikteliğimiz başarımızı beraberinde getirecekti” ifadelerini kullandı. Açıklamanın ardından hazırlanan dilekçeler posta yoluyla bakanlığa gönderildi.

30 Aralık 2019 - Gündem

Muhabir Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

06

Çekilmiyorsun Beeeee - erol denen yorumcu hergün muhaliflik olsun diye yazıyorsun ama hiç çekilmiyorsun bu günde yazdıklarına bakınca dersinki bilim adamları her türlü değerlendirme raporlarını sana getirip binlerce raporu okuyup incelemişsin her gün hikayeden tırt etmek zorunda değilsin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Aralık 11:56
05

Derbentli - bizde bekliyorduk bu tmmo cular hala yollara niye çıkmadı diye çünki bunların TC de yapılan akla gelen gelmeyen ne kadar iş varsa eser varsa mutlaka ihtiraz edeceğine hatta güneyde pkklılar-hemen yakalanır diye yapılan köprüye bile karşı çıkmışlardı şimdi itiraz edince tamam yapılması kesin şart oldu bunları görünce

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 31 Aralık 11:51
04

ilhan - siz önce şehtlerizin sorumluları ile yaptığınızadi birlikteliğin hesabını verin..neden böyle bir hainliğe bizide karıştırdığı için ağa babalarınıza hesap sorun.....o zaman sizi alkışlayalım..ha kanal istanbulmu size ne...anlamazsınız bu ülke sevdasından.....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Aralık 10:04
03

Rambo - reis son noktayı koydu İSTESELER DE İSTEMESELER DE kanal istanbul ya pı la cak okadar

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 30 Aralık 20:05
02

Erol Demirbek - ülkenin yararına olan hiç bir yönü yoktur. araplara tiyo verilip arsalar satılmış olduğu ap açık ortadadır. doğaya çok büyük olumsuzluklar getirecektir. özellikle marmaranın tunadan gelen pislik ile ölmesine sebep olacaktır. istanbulun su sorunu yaratcaktır, kimse bizi aldtmasın az katlı değil çok katlı hatta gökdelenler yapılacak ortadoğudan bile göçlere alacaktır. çok yüksek bir maliyeti olacak bazı halkın sevmediği müteahhitlere uzun yıllar para ödemek zorunda kalacağız . adamlar ülkeyi bile terk etseler 100 yıl paramızı alacaklar. VEEEEE.... UZUN SÜRECEK İNŞAAT SURESİNDE DAMPERLİ KAMYONLARIN KAZALARINDA EN AZ 1000 ( BİN ) KİŞNİN CANINA MAL OLACAKTIR . bu kanal denen uluslar arası anlaşmalardan doğan haklarımıza da zarar verecek olan şeye karşıyız. 3. dünya savaşının sebebi olmakta istemiyoruz.

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 30 Aralık 17:49
07

Meli̇kşah - @Erol Demirbek 02 nolu yoruma cevabı: İYİ SALLIYORSUN. HERHALDE SALLAMA ŞAMPİYONLUĞU VAR

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 31 Aralık 13:00
01

kibarcik - işte besmlesızzıhnıyetın tezahürleri tmmo thdo sı vb lerı itemezükcüler sadece nasıpsızlıklerını haykırırlar allah cc dedgı olur veselam nursuz pirsiz vede secdesızldırlder veselam

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 30 Aralık 17:48


Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?