“İzmit ağlıyor, gülümsemiyor”

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Bem Bir-Sen Genel Başkanı Levent Uslu, İzmit Belediyesi’nde sözleşme yenilememelerle ilgili olarak, “İzmit ağlıyor, gülümsemiyor” dedi.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İzmit Belediyesi Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet tarafından 2019’un son günlerinde çalışanlarla sözleşme yenilememesi üzerine bugün Bem Bir-Sen tarafından İzmit Belediyesi önünde eylem düzenlendi. Şube Başkanı Sadican Aygün, Memur Sen Kocaeli İl Başkanı Şahin Yaşlık, sendika temsilcilerinin düzenlediği eyleme, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Bem Bir-Sen Genel Başkanı Levent Uslu da katılım sağladı.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Eylem öncesinde ve eylem süresince çevrede yoğun güvenlik önlemi alındı. Ayrıca eylemde “İzmit ağlıyor, gülümsemiyor” ve “Zulme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Bem Bir-Sen Genel Başkanı Levent Uslu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“CELLAT OLDUKLARINI İSPAT EDİYORLAR”

“Yerel seçimlerden sonra el değiştiren belediyelerdeki memura, sözleşmeli personele, işçiye zulüm emekçi kıyımı, emeği hiçe sayan zalim tavırlar, ocakları söndürüyor her geçen gün mağdur sayısını artırarak devam ediyor. Yıllarca hizmet etmiş insanlar ‘martın sonu bahar’ diyenler tarafından zemheride kapı dışarı ediliyor.  Seçimin gülen yüzleri, usta senaristleri ikinci perdede makyajları dökülüyor gerçek yüzlerini gösteriyor ve emekçilere reva gördükleri zulümle cellat olduklarını ispat ediyorlar. Sendikal baskı, yıldırma, sürgün, işten atma artık belediyelerde sıradanlaşıyor, sıradanlaşan bu kötülük; emeği, sendikacılığı, toplumsal birçok değeri öldürüyor. Yetkililerin sessizliği ve ilgisizliği emekçilerin acısını daha da katmerleştiriyor.

“YAVAŞ YAVAŞ PERSONEL KIYIMLARI BAŞLADI”

Milletimiz elbette bu zalimlerden vakti geldiğinde hesap soracaktır ancak bugün için adaletin acilen tecelli etmesi için burada toplanmış bulunuyoruz. Türkiye’nin neresinde olursa olsun kim haksızlığa uğramış olursa olsun biz her yerde bugün burada olduğu gibi emekçilerin yanında olacağız, onların sesi, sözü, hak aramada gücü, adalet talebinde çığlığı olmaya devam edeceğiz. Türkiye’mizin birçok yerinde olduğu gibi 31 Mart seçimlerinden hemen sonra İzmit’te de kamuoyunun gözü önünde haksız ve asılsız gerekçelerle yavaş yavaş personel kıyımları başladı.  Üstelikte bu haksızlıkları yapan, bu ağıtın bestekârı kim biliyor musunuz? Seçime ‘Gülümse İzmit’ sloganıyla hazırlanan bir başkan.

“70 OCAĞIN GELECEĞİNİ KARARTTILAR”

İzmit Belediyesi yönetimi seçimden hemen sonra ilk iş olarak sendika kanunu hiçe sayarak 165 Bem-Bir-Sen üyesini baskı yaparak 123’ü istifa ettirilip belediye başkanının arka bahçesi mi ön bahçesi mi? Kimin kimi yönettiği belli olmayan sendikamsı örgüte üyeliğe zorlandı!  İnsanlar ekmeği ve geleceği arasına sıkıştırılarak rızaları gözetilmeksizin dayatmalarla sendikaları değiştirildi. Savaş sonrası ortada bir ganimet varmış psikolojisiyle hareket eden bu güruh, sendikacılığı levhaya indirgeyerek, sunilikte dip yaptılar. Zorlama, sürgün, cebri istifa kesmedi 70 işçi kardeşimizin işine son vererek tüten 70 ocağın geleceğini kararttılar, aileleri mağdur ettiler. Bu kıyımların son sürümü de 25 sözleşmeli arkadaşımızın işten çıkartılma kararı oldu. Zaten İzmit Belediyesi bir süredir sözleşmeli çalışan arkadaşlarımızın maaşlarını yarım yatırarak mahrum ettiği aileleri şimdi tümden mağdur ederek hizmette değil, zulümde sınır tanımadığını bir kez daha gösterdi.

“POLİTİK EMELLERİNE KURBAN ETMİŞTİR”

31 Mart seçimleri öncesinde İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Kimsenin ekmeğiyle oynamayacağız bu bizim namus sözümüzdür” demişti. Şimdi biz kendisine burada soruyoruz! Sözlü olarak vaat ettiğiniz şeyin özü neye denk düşmektedir? ‘Gülümse İzmit’ diyen Başkan olarak işsiz kalmış, sürgün yaşamış, baskıdan bıkmış insanlara sırıtarak mı bakıyorsunuz? İzmit Belediyesi haklı herhangi bir gerekçe göstermeyerek, sözleşmeli personellerin emeklerini, alın terini ideolojik saplantılarına ve politik emellerine kurban etmiştir. Adalet yerini mutlaka bulacak. Bu zorbalar zulümle abat olamayacaklar.  Burada sizlerin huzurunda kamu vicdanı adına İzmit Belediye Başkanı ve yönetimine soruyoruz;

“KAMUOYU NEZDİNDE KOMİKTİR”

İşten çıkartmalarla ilgili “Liyakate aykırı personel çalıştırılıyor” beyanından kasıt, sizlerin ideoloji ve politik görüşünüze uygunluk mudur? Liyakat, hizmette ehliyet midir, sizce belirlenen kalıplara girmek midir? İzmit Belediyesi tarafından üretilen gerekçeler yasal dayanaktan uzak, fütursuz ve pervasızdır. Bahsi geçen sözleşmeli çalışanların işten çıkartılmasının “kamu vicdanını sağlamak adına yapıldığı” yalanı içler acısı bir durumdur. Bunu ifade etmek söyleyen açısından trajik, kamuoyu nezdinde komiktir. Traji-komik işlere imza atmaktan, zulümle anılan bir başkan olmaktan vazgeçin! Sözleşmeli memur ve işçi kıyımlarına derhal son verin, derhal görevlerine iade edin.

“TÜM BEL-SEN ADINI KARA LEKE OLARAK YAZDI”

Ne yazık ki; Tüm Bel-Sen, adını sendikacılık tarihine kara bir leke olarak yazdığını görmekteyiz! Kendi üyesinin   celladına gülümseyen sendikacı geçinen,  sendikamsı yapılarda  bu zulümde pay sahibidirler! Vicdansız belediye başkanı ile kutlama yaparak  zalimi cesaretlendiren; kendi üyesini bile savunmaktan imtina eden Tüm Bel-Sen, KESK bilesiniz ki zulme sessiz kalan-zulme ortaktır! Kirletici zihinlerinizi ifşa edeceğiz! Toplumsal değerlerimize zarar vermek, aile bağlarımızı yok etmek başta olmak üzere Batıdan ihale aldığı projeleri Müslüman mahallesinde salyangoz satarcasına savunan bu sendikamsı yapıların emekçiye ne kadar değer verdiği ortadadır. Teröriste terörist, terör örgütüne terör örgütü diyemeyen bir eli bağda bir eli dağda yapıların ipini çekmek de ekmeğimize sahip çıkmakla aynı önem de görevimizdir.  Zulme rıza gösterenlere de haddini bildirmek sizin de bizim de mücadelemizin tamamlayıcı unsurudur.

“YAPILAN ZULME DUR DİYORUZ”

Memur-Sen olarak Bem-Bir-Sen emeğin başkentinden haykırıyoruz! Adana Büyükşehir’de, Mersin Büyükşehir’de Kırşehir’de, Kars’ta, Adana Ceyhan’da, Tarsus’ta, Bilecik’te, Muş’da, Bozüyük’te, Efeler’de, Tire’de, Nazilli’de, Yenipazar’da, Silvan’da, Mihallıçık’da,Yahşihan’da, Mersin Meski’de ve bunun gibi birçok belediyede sözleşmeli personellere yapılan zulme dur diyoruz!  Ve diyoruz ki, emekçileri işten atanların kişisel olarak da  ve kurumsal olarak da tarih sayfalarında ve vicdanlar da bu durum bir utanç sayfası olarak her daim yer alacaktır. 2020’nin ilk gününde işsiz kalan bütün sözleşmeli personellerin üyemiz olsun olmasın biran önce işlerine dönmesi ve ekmeğinden olmamasını istiyoruz. Haykırıyoruz!

“BUGÜN SİZLER İÇİN SEFERBER EDİLMİŞTİR”

Yetkili konfederasyon Memur-Sen olarak, her zaman emekçinin limanı Bem-Bir-Sen olarak İzmit Belediyesindeki üyelerimizin, üye olmayan mağdur arkadaşlarımızın ve haklarından mahrum kardeşlerimizin sonuna kadar yanındayız. Her üyemize her zaman hukuki destek başta olmak üzere kapımız açıktır. Biz bu mücadeleyi sonuna kadar sizin için vereceğiz. Sizin emeğinizin savunucusu, ekmeğinizin davacısı olmaktan onur duyacağız. Gücünü bağımsızlığından, üyelerinin desteğinden ve dirayetinden alan bir sendika olarak milletimizin değerlerini ayakta tutmak, ülkemiz için ter akıtmak, üyemiz için gözümüzü daldan budaktan sakınmamak bizi büyütmüştür, büyüklüğümüzün gereği ne ise bugün sizler için seferber edilmiştir, edilecektir.

“GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ”

Bizim safımız emekçinin safı olarak nettir. Bu istikameti belirlediğimiz ilk günden bugüne sürdürdüğümüz kararlı mücadeleyi burada olduğu gibi her zaman her yerde sürdürmeye devam edeceğiz. Bu yolda asla geri adım atmadık, atmayacağız.  Meydanlarda tek Sendika olan Bem-Bir-Sen konfederasyonumuz Memur-Sen ile birlikte Türkiye’mizin her yerinde olduğu gibi İzmit Belediyesinde de tüm haksızlıkları takip edeceğiz, emekçinin alının terinin savunucu olmaya gayret göstereceğiz. Çalışanlar, üyelerimiz sahipsiz ve kimsesiz değildir.

“ACİLEN YERİNE GETİRİLMESİNİ BEKLİYORUZ”

Bugüne kadar sözleşmeli personele kadro verilmesi mücadelemiz de el değiştiren belediyelerde yeni gelen belediye başkanlarının yaptığı vicdansız uygulamalar aylardır anlatmak istediğimiz krizi İzmit Belediyesi’nde olduğu gibi net olarak yaşanmasına sebep olmuştur. Son olarak yaptığımız çalışmada başta sayın cumhurbaşkanımıza, TBMM Başkanına,16 Bakan, 524 Milletvekili ve 9 Siyasi Parti Genel Başkanlarına gönderdiğimiz Sözleşmeli Personele Kadro talebimizi içeren mektupta anlattığımız gibi.  Bugün olağanüstü toplanan TBMM’ni ve çözüm sunacak bütün yetkilileri buradan göreve davet ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir hukuk devletidir. Anayasamızın 2.Maddesi gereğince; günlerdir yaptığımız çağrıyı tekrarlıyorum; vicdansız belediye başkanlarının insafına bırakmadan emekçilere yapılan bu zulmün durması için sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi talebimizin acilen yerine getirilmesini bekliyoruz.”

02 Oca 2020 - 14:04 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

17

Ömer Lazoğlu - Bıraksınlar bu ayakları. 18 , 20 yıldır asıl cellatlar başımızdayken millet işsizlikten yıkılmasına rağmen hep kendi müridlerini işe belediyelere yerleştirirken neredelerdi bunlar diye sormazlarmı adama?!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 03 Ocak 14:00
16

İşçi̇ - DÜŞÜNSENİZE; AYNI İŞ YERİNDE ÇALIŞIP AYNI İŞİ YAPIYORSUNUZ VE AYNI MAAŞI ALIYORSUNUZ. VE BİRDEN YANINIZDAKİ ARKADAŞINIZ TORPİLLE MEMUR YAPILIYOR, AYNI İŞİ YAPARAK NEREDEYSE SİZİN İKİ KATINIZ MAAŞ ALIYOR. ADALET Mİ BU?

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 03 Ocak 09:44
15

mine - ekonomık kriz sebebiyle yuzlerce binlerce kisi issiz kaldı . bozulan ulke ekonomisinin sebebi akp degil mi? o zaman neden toplanmadınız? cıkarılanların cogu secime 3 5 gun kala eski baskanın yakın akrabaları tanıdıgı esi dostu degil mi?usulsuz ise alımlar degil mi?hepimiz biliyoruz oyle oldugunu.sozlesmeli personel isveren gerek gormezse sozlesme yenilemez demek degil mi? bunca insan issizken neredeydiniz ? bırakın sov yapmayı.hatta yukarıdaki resimde eski baskanın yegenı de var.oglu secime uc gun kala usulsuzce kadroya alınmamısmıydı?

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 03 Ocak 09:02
12

Paşali - HERŞEYE EYVALLAHTA BELEDİYEYİ GARANTİ ALIRIZ ZİHNİYETİ İLE SEÇİM ÖNCESİ VE SEÇİM YATIRIMI OLARAK NEDEN İNSANLARI ALDINIZ ACABA BİRDE KENDİNİZE SORSANIZ İŞE GİREN İNSANLAR SEÇİM YATIRIMI OLDUĞUNU BİLMİYORLARMI İDİ KAZANAMAZSAK ATILIRIZ DİYE HİÇMİ DÜŞÜNMEDİLER ONLARI SEÇİM YATIRIMI ALANLARA SORMALI AZ VİJDANLI OLALIM

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 02 Ocak 20:58
11

Paralar Kocaelispora G - Paralar kocaelispora gitti belediyede isciye para kalmadi e normal 100 civari isci cikarilirsa kocaelispor 1. Lige cikacakmis. Haydi biraz fedakarlik.. her sey kocaelispor icin

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 02 Ocak 20:25
10

Tekin 41 - EYLEM GUZELDE YANILIS YERDE YAPIYORSUNUZ!!!!DOGRU GIDIN AKP IL BINASININ ONUNE.BAGIRIN NERDE BIZE TORPIL YAPANLAR KUL HAKKI YIYENLER DIYE BAGIRIN.ZERRE KAFAR ACIMIYORUM.HAKKI OLMADAN ISE GIREN CHP LI V.S PARTILI VARSADA ONLARIDA KINIYORUM.

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 02 Ocak 19:55
09

Chp - Ohhhh iyi olmuş kimbilir nasıl ve kimlerin canını yakarak işe girmişlerdir ve hepsi akp üyesidirler

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 02 Ocak 19:43
07

İzmitli - Bıraksınlar boş mağdur edebiyatı yapmayı hepsi çakal akpli sahte belgelerle olmuşlar

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 02 Ocak 17:51
06

İzmitli - Kısa ve öz akp belediyelerde çalışan CHP kökenli herkesi işten atın

Yanıtla . 4Beğen . 14Beğenme 02 Ocak 17:21
05

M.l Oktay - Gebze Belediyesi'de 7 kişi çıkardı işten. Yarın da Gebze Belediyesi önünde eyleme bekliyoruz. Ama pardon gelemezsiniz.

Yanıtla . 15Beğen . 2Beğenme 02 Ocak 17:18
14

Harun Karagöz - @M.l Oktay 05 nolu yoruma cevabı: Gebze Belediyesi CHP li değil 7 kişide işten atılmadı yalan söylüyorusun. Gebze belediyesi neden işçi çıkartsın CHP İzmit belediyesi gibi Terör örgütü PKK nın siyasi uzantısı HDP nin oyları ile seçilmedi ki , çıkartılan 7 işçi yerine HDP lileri yerleştirmek için işçi çıkartsın. Bunlar sizin iftiran

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 02 Ocak 23:21
13

Harun Karagöz - @M.l Oktay 05 nolu yoruma cevabı: Gebze belediyesi seçilmeden önce CHP li yalancılar gibi demiş miydi ? hiç kimseyi işten çıkartmayacağız diye ?. Kılçdaroğlu "işçi çıkartsak namussuz" demişti. Yorum yapmaya gerek yok herkes kendine yakışanı yapar. Başörtü yasağı da uygulamayacağız diyor PKK nın siyasi uzantısı HDP nin desteği ile CHP seçilirse eski Türkiyenin Müslümanlara zülüm günleri başörtü yasakları yeniden başlayacak. Ordudan, yargıdan, polisten devlet dairelerinden başörtülülere baskı ve mobingle baş açtırlıcak. Müslüman halka CHP tarafından zülüm başlayacak. okullarda başörtü Atatürk ilke ve inkılaplarına Laikliğe uymuyor diye yasaklanacak. Halk 18 senden beri zaten bunun korkusundan AKP iktidar yapıyor. CHP verdiği hiç bir sözde durmaz

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 02 Ocak 23:04
04

Izmitli - Sendikacı koltuğunu korumak için yalandan da olsa bağıracak. Zaten Allah'ın adaletine inansalardı bu duruma gelmez haksız kazanç sağlanmasına göz yummazlardı. Ya o işiçi evine haram lokma sokmaya korkmadın bırak kuldan da utanmadın. Yazık yandığınız gündür bu gün.

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 02 Ocak 16:27
03

izmit - Bu insanlar haksız kazanç sağlayıp nasıl oluyor da insan içine çıkıp utanmadan sanki haklıymış gibi bağırıyorlar. Allah sizleri ıslah etsin çoluk çocuğunuzdan utanmadınız mı ?

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 02 Ocak 16:24
02

Adil - EEEEeee... Sap döner, keser döner; gün gelir, hesap döner.... ne çabuk unutuldu ... akp nin yaptıkları....

Yanıtla . 12Beğen . 0Beğenme 02 Ocak 15:46
01

BabAcan - Sözde sendikacılar işçi yakınlarını yanlarına çekip şov yapmaya çalışıyorlar iş verenin sözleşme yenileme şartı YÖK bunları bu şekilde kim işe almış işçiyi çok düşünselerdi kadroya alırlardı birde aldıkları maaşı açıklarında işçimi yandaşmı olduklarını anlayalım

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 02 Ocak 15:31

ELEMAN ARANIYOR

YAFA İnşaat A.Ş. olarak İzmit projemizde değerlendirmek üzere; - Mobil Vinç, Greyder, Silindir, Beko-Loder ve - Lastikli Loder operatörleri, - Bet...

0533 382 15 64

KİRALIK OFİS

İzmit Belediye İşhanı 7. kat, eşyalı Deniz manzaralı, 28 m2 kiralık ofis

0 532 344 19 97

HİDROS GRUP BÜNYEMİZDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE ARKADAŞLAR ARIYORUZ

Yurtiçi Satış bölümüne; * Teknik okul veya Ön lisans mezunu * Askerlik vazifesini yerine getirmiş 28 yaşını geçmemiş * Ehliyetli ,araç kullanabil...

0262 335 63 66 /67/68/69

SEVKİYAT ŞOFÖRÜ ALINACAKTIR

- 20- 40 Yaş aralığında - İstanbul ilinde tüm semtleri bilen - B Sınıfı Sürücü ehliyetine ve SRC belgesine sahip - İzmit-Başiskele-Kullar çevresin...

0 262 349 50 81-83-84

SATILIK DUBLEKS DAİRE

- Lüks + lüks - Lebiderya manzaralı - 298 m2 dublex daire - 4 Oda, 2 Salon, 2 Teras - 2 Banyo, 2 Mutfak, kombili - Asansörlü ve otoparklı - T...

0545 200 04 04

ELEMAN ARANIYOR

- İş yerimizde - İmalatçı, mekanik bakımcı ve montaj yapacak, - 20 ila 45 yaş arası, - Askerliğini yapmış, - MYK belgeleri ve eğitim sertifikal...

0262 335 51 15 OLCAY ÇELİK YAPI VE MAKİNE İMALAT BAKIM ONARIM A.Ş.

ACİL ELEMAN ARANIYOR

İddAa bayiine ­­­- İzmit merkezde ikamet eden, ­­­- Haftada 4/5 gün ve ­­­- Saat 14:00-22/23:00 arasında çalışacak - Emekli bay eleman aranıyo...

SATILIK DUBLEX DAİRE

- Lüks + lüks - Lebiderya manzaralı - 298 m2 dublex daire - 4 Oda, 2 Salon, 2 Teras - 2 Banyo, 2 Mutfak, kombili - Asansörlü ve otoparklı - T...

0545 200 04 04

SAHİBİNDEN SATILIK DÜKKAN

Başiskele Sanayi Sitesi’nde dış cepheleriyle toplam 500 m2, iç cepheleri 195m2 kullanım alanı olan 2’li dükkan

0537 308 16 63 NİHAT BAKLACI

İKİZLER KURBANLIK

Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık satım ve kesimi yapılır. Büyükbaş hayvanda hisse verilir.

0533 214 85 04 İKİZLER KURBANLIK


Anket Fethiye Caddesi için hangi projeyi beğendiniz?