Reklamı Kapat

Başsavcı Korkmaz 2019 yılını değerlendirdi

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, makamında basın mensupları ile bir araya gelerek 2019 yılını değerlendirdi.

Nuri AKÇAHARMAN
Nuri AKÇAHARMAN Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz 2019 yılını adli açıdan değerlendirmek için makamında basın toplantısı gerçekleştirdi. Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı olarak, 2019 yılında doğrudan kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiği yerde açıklamalar yaptıklarını belirten Korkmaz, “Bu dönem basın ve yargı için zor bir dönem. Sosyal medya çok gelişti. Herkes bilmediği olaylar hakkında yanlış yorumlar yapılıyor. Bu milletimizin devlete ve adalete olan güvenini sarsıyor. Bu nedenle doğru bilgilendirme ve teyit almak önemlidir” dedi.

ADLİ VE İDARİ OLMAK ÜZERE 2 GÖREVİMİZ VAR

Açılamalarını sürdüren Korkmaz, “FETÖ ile ilgili irtibatlı adliye çalışanlarına bu sabah operasyon yapıldı. 34 adliye ve cezaevi çalışanımızla ilgili gözaltı talimatı verdik. Bu personelimizin iki tane mahrem adliye imamıyla patates hatlar marifetiyle irtibat kurduklarını ve defalarca görüştüklerini toplantılarda bir araya geldiklerini tespit ettik. Bir kısmında ardışık arama tespit ettik. Bir kısmında hiç soruşturma yapılmamış bir kısmına soruşturma yapılmış ancak yeterli bilgi elde edilememişti. Bunların birçoğu farklı illerde. Kocaeli’de çalıştığı dönemlerdeki ilk tespit ettik. Seyrini de hep beraber göreceğiz. Bildiğiniz gibi Başsavcılığın Adli ve idari olmak üzere iki görevi bulunuyor. İdari görev olarak bakanlıkla olan ilişkilerimizi yerine getiriyoruz. Adli görevlerimizin başında soruşturma geliyor. İhbar veya müracaat ile bize gelen her konuyu değerlendiriyor ve sonuçlandırıyoruz. Bir diğer görevimiz ise infazdır. Para ve hapis cezaları ile ilgili çıkan kararlar doğrultusunda gereği yerine getiriliyor” dedi.

SORUŞTURMA VE SUÇLARDA DÜŞÜŞ VAR

Korkmaz, “Bir diğer görevimiz de kamuyu temsilen iddia makamı olmaktır. 2019 Yılı değerlendirmelerine başlamadan bir konu hakkında da bilgi vermek istiyorum. Adaleti hızlandırmak ve soruşturma yükünü azaltmak amacıyla Asliye Ceza Mahkemelerine şu an savcı görevlendirmiyoruz. Soruşturmaları eritene kadar bu yönde talebimiz oldu. 1 Eylül’e kadar bu uygulama devam edecek. Savcının fiziken orada olmaması demek herhangi bir eksiklik yoktur. Ülkemiz genelinde ve ilimizde bu yıl anormal bir şey oldu. Her yıl soruşturmalar ve suçlar yüzde 15 artarken bu yıl ise bu sayı düştü. Bu yıl 33 bin 576 soruşturma evrakı geldi” dedi.

DOSYALARIN AZALMASININ NEDENİ FETÖ

Sayısal verilerle açıklama yapan Korkmaz, “2018’den devreden 16 bin 120 dosya bulunuyordu. Toplam 49 bin 696 dosyadan 36 bin 187’si Cumhuriyet Savcılarımız tarafından tamamlanmış ve karar bağlanmıştır. 13 bin 509 dosya ise 2020 yılına devretti. 2019 yılından İnfaz dosyası olarak 46 bin 360 evrak gelmiş. Önceki yıldan ise 61 bin 183 evrak gelmişti. Bu evrakların 35 bin 595 sonuçlandırılmıştır. 71 bin 951’nin ise sonuçlanması için çalışmalar sürmektedir. İhbar evrakı olarak 2 bin 222 gelmiş ve bunun bin 779 u tamamlanmıştır. 493 evrakın ise sonuçlanması için çalışmalar devam etmektedir. Dosyaların azalmasındaki nedenlerden biri FETÖ sorutturmalarının artık azalmasıdır” dedi.

5 BİN 257 TERÖR EVRAKI GELDİ

Adliye içindeki işleyişlerden bahseden Korkmaz, “Bir de biliyorsunuz ihbar müessesi geldi. Daha önce bir şikayet yapıldığında şikâyet edilen şahıs şüpheli olarak kayıt ediliyordu.  Bu durum kurulan bu müessese ile değişti. Artık ihbar sonuçlanıp somut bir bulgu olmadan, şahıs şüpheli olarak düşmüyor. Kendisi ve ailesinin hakları da bu sayede engellenmiyor. Terör örgütlerine yönelik devam eden soruşturmalarda 5 bin 257 terör evrakı geldi. Bu dosyalardan bin 108 tanesi hakkında iddianame hazırlandı.  Bin 369 dosya hakkında takipsizlik kararı verildi.  Bin 418 dosya hakkında ise birleştirme ve yetkisizlik kararı alındı. Bin 362 dosya ise 2020 yılına devretti. Geri kalanlar ise 4 cumhuriyet başsavcısı tarafından incelenmeye devam ediyor” dedi.

FETÖ'DEN 9 BİN 791 KİŞİ SORUŞTURULDU, YÜZDE 51'İ İTİRAFÇI OLDU

FETÖ ile ilgili sayısal verileri paylaşan Korkmaz, “FETÖ ile ilgili 15 Temmuz’dan bugüne kadar yapılan soruşturmalarda 9 bin 791 kişi soruşturuldu. Bunlardan 3 bin 476 kişiye dava açıldı. 3 bin 894 dosya hakkında ise takipsizlik verildi. FETÖ tarafından yaratıldığı gibi herkese dava açılmıyor. 6 bin 235 dosya ise şüpheliler başka yerde olduğundan dosyaya yetkisizlik verilerek, şüphelinin bulunduğu illere götürüldü. Bu dosyalar ile ilgili 246 kişi adli kontrol ile serbest kaldı. Bin 892 kişi etkin pişmanlıktan yararlanarak serbest kaldı.  Bize önemli bilgiler veren, kişiler bu kanundan yani pişmanlıktan yararlanıyor. Yüzde 51 oranında itirafçı var. Ayrıca bu dosyalar kapsamında 2019 yılında elde inceleme bekleyen materyal sayısı 8 bin 790 oldu. Bu yıl ise bu materyallerin tamamı incelendi. Sadece 55 materyal 2020’ye kaldı” dedi.

2019'DA 209 BİN 183 İCRA DOSYASI GELDİ

İncelenmeye devam eden dosya sayısının bin 362 olduğunu belirten Korkmaz, “Şu anda Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığında en önemli dosyalar ankesör dosyası ve adliye yapılanmasına yöneliktir. Bütün önemli diğer soruşturmalar tamamlandı. İcra müdürlüklerimiz duruma baktığımızda dosya sayısı oldukça fazla oldu. 2018 yılından 195 bin 722 icra dosyası geldi. 2019 yılında ise 209 bin 183 dosya geldi. Toplam 404 bin 905 dosyadan 72 bin 223 tanesi tamamlandı. Başsavcılık bünyesinde farklı bürolar kuruluyor. Bunlardan biride Uzlaşma bürosu oldu. Taraflar anlaştığında mahkemeler dava yükünden kurtuluyor. 2 cumhuriyet savcımız bu büroda uzlaştırmacı olarak görev yapıyor. Bu yıl 4 bin 761 uzlaşma evrakı büromuza geldi. Bunun 3 bin 961’i neticelendi” dedi.

AİLE İÇİ ŞİDDET BÜROSUNA 2 BİN 232 EVRAK GELDİ

Korkmaz, “Bunlardan 2 bin 812 dosya uzlaşma ile neticelenmiştir. Bu sonuç 2 ayrı asliye mahkemesinin 1 yıllık tasarrufu demektir. Hala uzlaşma bürosunda 800 dosya bulunuyor. Bir diğer büro ise Arabuluculuk büromuzdur. Bu büro direk bize bağlı değil. Genelde iş mahkemeleri öncesinde bu büro devreye giriyor. Bu büroya 8 bin 397 gelmiş. Bunlardan bin 333’ü olumlu, 6 bin 240 tanesi olumsuz sonuçlanırken, 562’sinin ise işlemleri sürüyor. Bir diğer büro ise aile içi şiddet büromuzdur. Bu toplumsal barış ve huzur ve asayişi zora sokuyor. 2 bin 232 evrak geldi. Bu kapsamda bin 878 dosya karara bağlandı. Hala 354 dosya devam ediyor. Bu kapsamda 9 bin 690 tedbir kararı alınmıştır. Kabahatler bürosuna ise 242 evrak gelmiş ve 116 evrak neticelenmiştir” dedi.

KOCAELİ'DEKİ 5 CEZAEVİNDE 5 BİN 51 HÜKÜMLÜ BULUNUYOR

Kocaeli’de bulunan cezaevlerinden bahseden Korkmaz, “Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı 5 cezaevi var. Bu cezaevlerinde şu anda 5 bin 51 hükümlü ve tutuklu bulunuyor. 2019 yılı en büyük değişiklik, 1 yargı paketi ile gelen seri yargılanma oldu. Mağduru devlet olan suçlarda köy ve meraya tecavüz, umumi suların yönünü değişmek, ruhsatsız silah taşımak, trafiği tehlikeye düşürmek, bilmeden aldığı sahte parayı bilerek tedavüle koymak, mühür bozmak veya kırmak gibi suçlarda dosyadaki şüpheli suçunu itiraf ederse, cezasının yarısını alacak. Bu sayede soruşturma hızlanacak” dedi.

YENİ ADLİYE BİNASI 2020 BÜTÇESİNE KONULMADI

Kocaeli’nde gündeme gelen davalar ve olaylara da değinen başsavcı korkmaz,  yapılması düşünen yeni adliye binası için, “Bildiğiniz üzere yeni adliye binası için Kartepe’de yer tahsis edilmişti.  Büyükşehir Belediyesi bu konuda projeyi hazırladı. Ancak bakanlığımızın bu yılki bütçesinde bu yatırım yer almadı. Temennimiz 2021 bütçesine konulması ve 5 yıl sonra Kocaeli’nin güzel bir adliye binasına kavuşmasıdır. Çünkü mevcut adliye binamız, bazı koşullar nedeniyle yetersiz kalıyor” dedi.

AYDIN ÜNLÜ HEM ŞÜPHELİ HEM MÜŞTEKİ OLACAK

Geçtiğimiz günlerde MHP il binasında çekilen rüşvet görüntüleri ve davalar üzerindeki siyasi baskıların ya da taleplerin olup olmadığının sorulması hakkında konuşan Başsavcı Korkmaz, “İzzet bey şikayetçi oldu. Aydın beyinki tanıklık şeklinde olacak. Aydın Bey kendisi de suçlandığı için şüpheli durumunda olacak. Bahadır müşteki şüpheli olacak. Görüntüler üzerinde montaj iddiası da var. Herkes rahat olsun. Biz kimseye ayrım yapmıyoruz. Hukukta siyaset olmaz. Bir dosyayla ilgili kimse beni aramadı arayamaz da zaten. Sadece bize soruşturma ve otopsinin hızlandırılması yönünde talepler geliyor” dedi.

CİNAYET ZANLILARI YAĞMA VE KİŞİ HÜRRİYETİNDEN YOKSUN BIRAKMADAN YARGILANACAK

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ekiplerince aydınlatılan 12 sene önceki Aydın Koçarslan cinayeti ile ilgili konuşan Korkmaz, “Daha önce soruşturma yapılmış. Olayın failiyle ilgili yeterli delil olmadığı için takipsizlik kararı verilmiş. Ancak ölenin yakınları itiraz edince hakim takipsizlik kararını kaldırarak dava açılmasını istemiş. Delil olmadığı için faile beraat verilmiş. Ölenin yakınları kararı temyiz etmişler Yargıtay da onaylamış. Kişiyle ilgili kesin hüküm meydana gelmiş. Emniyet Müdürlüğümüz dosyayı tekrar ele aldı. Olayın diğer faillerini buldu. Biz de mahkemeye sevk ettik. Asıl failin tutuklanması zor çünkü hakimin kesin hükmü var, yargılanamaz. Biz de dedik ki Yargıtay’ımızın belki görüşünü değiştirebiliriz. Dava açtık. Böylece vicdanların kanamasına engel olmaya çalıştık” dedi.

YAĞMA VE HÜRRİYETTEN YOKSUN KILMA VAR

Olayla ilgili konuşmasını sürdüren Korkmaz, “Suça yardım kapsamında hakim değerlendirmeye gitmedi ve kişileri serbest bıraktı. Biz de bunun yanlış olduğunu düşünerek karara itiraz ettik. Diğer hakim talebimiz haklı görerek iki kişiyi tutukladı. Soruşturma dosyasında aslında adam öldürmeden hariç bir de yağma ve hürriyetten yoksun kılma var. Bu işlem soruşturmada gözden kaçmış. Bu suçları da dosyaya koyduk. Bu suçlardan soruşturma açtık. Hukuku işleterek faillerin tutuklanmasını sağladık. Yani asıl fail yağma ve hürriyeti yoksun kılmaktan tutuklandı. Artık mahkeme bunu değerlendirecek. Yargıtay bu dosya ile içtihat değişikliğine gideceğini ümit ediyorum. Bu işin 3 faili var inşallah gereken cezayı alacaklar. Bu davada temel hata sulh ceza hakiminin verdiği kaldırma kararı. Orada acele edilmiş” dedi.

PALU DAVASI 1-2 AY İÇİNDE ÇÖZÜLÜR

Yargıda hedef süresiyle ilgili de konuşan Korkmaz,  “Cumhuriyet savcısının önüne gelen dosyayı belirlenen sürelerde bitirmeleri hedeflenmiştir. Bununla ilgili ciddi bir çalışma var. Bu süreleri inşallah yakalayacağız” dedi. Palu Ailesi davasıyla ilgili de konuşan Korkmaz, 7. Ağır ceza mahkemesi yargılamayı yapıyor baba Harun Tanhal’ın akıl hastası olduğu çıktı. Bir vasi ataması söz konusu. Vasisi atandı ardından tanık beyanından sonra mütalaayı dosyaya sunacağız bir celse daha belki mahkeme uzar en fazla 1-2 ay içinde davanın nihayetlendirileceğini düşünüyoruz” dedi. 

14 Oca 2020 - 14:02 - Gündem

Muhabir Nuri Akçaharman


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Erol Demirbek - olayın kararı kamu vicdanında sanırım verilmiştir . savcı beye ve adalete de güveniyorum şahsen

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Ocak 15:22Anket Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı uygulansın mı?