Türkiye’nin göç sorunu Gölcük’te masaya yatırıldı

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) iş birliğinde düzenlenen Göç, Güvenlik ve Sosyal Uyum Bölgesel Üst Düzey Çalıştayı,  İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ve Vali Hüseyin Aksoy’un katılımıyla gerçekleştirildi

Haber albümü için resme tıklayın

The Ness Thermal Otel’de düzenlenen Çalıştaya; İçişleri Bakan Yardımcı İsmail Çataklı ve Vali Hüseyin Aksoy’un yanısıra, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Bilecik Valisi Bilal Şentürk, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Edirne Valisi  Ekrem Canalp, Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım ve Yalova Valisi Muammer Erol, BMMYK Türkiye Temsilcisi Vekili Jea Marie Garelli, Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz, Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gökçe Ok, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, İçişleri Bakanlığı İç Güvenlik Stratejileri Dairesi Başkanı Dr. Can Ozan Tuncer, Türk Kızılay’ı Göç Hizmetleri Direktörü Bayram Selvi, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Kazan, BMMYK İstanbul Saha Ofisi Başkanı Elif Selen Ay, belediye başkanları, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri,  sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

10 BİN 400 SURİYELİ ÖĞRENCİ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz ve BMMYK Türkiye Temsilcisi Vekili Jea Marie Garelli’nin ardından konuşan Vali Hüseyin Aksoy; geçici koruma kapsamında bulunan toplam Suriyeli sayısının 55 Bin 519 olduğunu belirterek, “İlimizde ikamet izniyle oturan yabancı sayısı 10 bin 372. Kocaeli’de uluslararası koruma kapsamında bulunan yabancı sayımız 345, geçici koruma kapsamında bulunan toplam Suriyeli sayımız da bugün itibariyle 55 bin 519’dur. Bu da Türkiye’de ki Suriyelilerin yaklaşık olarak %1.55’ine isabet etmektedir. Özellikle 3 ilçemizde yoğunlaşmaktadırlar. Bunlar Gebze’de yaklaşık 15 bin, Darıca’da yaklaşık 10 bin ve İzmit’te de yaklaşık 5 bin olmak üzere dağılmış durumdalar. Suriye’ye  gönüllü geri dönüş yapan 1813 kişidir. Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliğince yurt dışına yerleştirilen yabancı sayısı da Kocaeli olarak 1859’dur. Suriyelilerde okul çağında çocukların sayısı 13 bin 670’dir. Okul çağında olan bu çocuklarımızın 10 bin 412’sini okullarımıza kazandırmış durumdayız” dedi. Aksoy, Kocaeli’de 1620 öğrenciden oluşan 95 sınıfın uyum sınıfları oluşturulduğunu söyledi.

2 YILDA SOKAKTAN 1373 ÇOCUK TOPLANDI

“ 2 yılık süreç içerisinde Kocaeli’de sokakta topladığımız çocuk sayısı 1373’dür” diyen Vali Aksoy, “Bu çocuklar içerisinde 247 Suriye kökenli çocuğumuz bulunuyor. Bu oran  %17.9’dur. 2. kez sokakta bulduğumuz Suriyeli çocuk sayısı 50’dir. 3 ve daha fazla tespit edilen çocuk sayısı 26’dır. İlimizde 6 adet Göçmen Sağlık Merkezi bulunmaktadır. Bu Göçmen Sağlık Merkezinde çeşitli muayeneler gerçekleştirilmektedir. Aşılanmış çocuk ve bebek sayımız 18 bin 476, bebek izlemimiz 4 bin 518, çocuk izlemimiz 6 bin 558, gebe izlemimiz ise 1179’dur. Ayrıca Göç İdaremiz tarafında Gebze ilçemizde bir Göç Danışma Merkezide yakın zamanda açılacak” dedi.

TÜRKİYE KAPISINA SIĞINANI GERİ ÇEVİRMEDİ

Vali Aksoy’un ardından konuşan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, “Bugün Suriye’de 7 milyonu çocuk olmak üzere yaklaşık 14 milyon insan doğrudan insani yardıma ve korumaya muhtaç durumdadır. 9 yıl içerisinde Suriye’de 600 binden fazla insan hayatını kaybetti ve 1 milyondan fazla insan yaralandı. Böylesi bir insanlık dramının yaşandığı bir ortamda ülkemiz insani, vicdani ve ahlaki sorumluluğunu yerine getirerek kapısına sığınanları dinini, rengini, ırkını ayırmaksızın hiç tereddüt etmeden kabul etti. 9 yıllık süreçte ülkemiz atmış olduğu adımlarla kültürüne ve tarihine özgü karakterini içeren kendine has göç yönetimi geliştirmiş ve tüm dünyaya bu yönüyle örnek olmuştur” diyerek, ev sahiplikleri için Kocaeli Valisi ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

14 Ocak 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?