CHP Kocaeli “Sungurlu için ne gerekiyorsa yapacağız”

Sungurlu Barajı ile ilgili fikir alışverişinde bulunmak üzereİSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu’ya ziyarette bulunan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, CHP Kocaeli Doğa Hakları İl İzleme Grubu, Kandıra Akçaova ve Teksen köyü muhtarları barajın olumsuz etkilerini engellemek için ne gerekiyorsa yapacaklarını ifade ettiler

Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli CHP Doğa Hakları İl İzleme Grubundan Demet Özgün Karaman, Sait Ağdacı, Alaattin Bobat, Oğuz Uslu, Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan ile Kandıra ilçesinin Teksen ve Akçaova köy muhtarları, köy sakinleri İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu’yu ziyaret etti. Ziyarette Sungurlu Barajı’nın halka yaratacağı olumsuz etkileri engellemek için ne yapılabileceği konuşularak istişare edildi.

“SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

CHP Kocaeli Milletvekili ve TBMM CHP Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan, Sungurlu Barajı ile ilgili ikinci ÇED raporundan sonra konu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getirmiş, Meclis’te konuyla ilgili konuşmuştu. Tahsin Tarhan, “İSKİ Genel Müdürüyle yapılan toplantıda Bölgenin 1. Derece Tarım Arazi olduğunu, yıllardır bölgede yaşayan vatandaşların baraj yüzünden tedirgin olduğunu, proje gerçekleşirse köylerin sular altında kalacak olduğunu birinci dereceden bürokrasinin ilgili makamına ilettik. Vatandaşımızın yararına olacak her işte sonuna kadar haklarını savunmaya devam edeceğiz” dedi.

2 KÖY SULAR ALTINDA KALACAK

Tarhan, “Daha önce ÇED Raporu ile proje durdurulmuştu, bölgede yapılacak su toplama havzası bilim insanlarının yaptığı çalışmalara göre doğru olmayan bir proje. Ayrıca Su kaynağı zaten İSKİ tarafından alınmış durumda. Birçok ekolojik ve sosyolojik sorun yaratacak bir projeden bahsediyoruz. Halen projenin yapımında diretilirse, 2 köyümüz sular altında kalacak. Vatandaşlarımızla birlikte bu yanlışı önlemek için ne gerekiyorsa hep birlikte yapacağız” dedi.

RANDEVU TALEP ETME SÖZÜ

CHP Kocaeli Doğa Hakları iş başkan yardımcısı ve doğa hakları il izleme grup başkanı Demet Özgün Karaman konuşmasında Sungurlu Barajı ile ilgili olarak Akçaova köyünde toplantı yaptıklarını orada köylünün baraj ile sorunlarını dinlediklerini ve randevu talep etme sözünü verdiklerini dile getirdi. 

“34 BİN 500 AĞAÇ KESİLECEK”

Karaman, “Tahsin vekilimizin girişimleri ile bu görüşme sağladık. Kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum. Kandıra'da sular altında kalacak Akçaova ve Teksen köyleri ile çevresindeki 16 köyü etkileyecek Sungurlu Barajı ile ilgili endişelerimizi dile getirmek istiyoruz. Projenin gerçekleştirilmesi planlanan alanın toplam 1 milyon 691 bin 595 metrekarelik bölümü orman arazisi içinde kalıyor. Proje için ise bölgede bulunan 34 bin 500 ağacın kesilmesi planlanılıyor. Barajın su tutmaya başlaması ile birlikte baraj rezervuar alanı altında kalacak olan arazideki flora türleri tamamen ortadan kalkacak” dedi.

“YAŞAMI YOK EDECEK”

Devamında Kahraman, “Sungurlu barajı hem köyleri ortadan kaldırırken aynı zamanda koca bir ormanını ve ormanda bulunan yaşamı da yok edecek. Bunun için Kandıra’yı yok etmeye değer mi? Burada tarım arazileri su altında kalacak. İklim bozulacak. Nem oranı yükselecek. Halkın hayatı kararacak. 900 yıllık bir kültür yok olacak. Tarihi eserler su altın kalacak. Bakın bunu köylü istemiyor. Bu projede insan faktörü yok. Ortak akılla hareket etmeliyiz” dedi.

“EKİP ARAŞTIRMA YAPACAK”

İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, “Bölge için büyük tehdit oluşturan Sungurlu Barajı Projesi için İstanbul’dan bir ekip gönderileceğini bizimle beraber hareket edilerek köylerde araştırma yapılacağını Teksen ve Akçaova için çevre mühendisleri arkadaşların da önerilerini göze alarak heyetin araştırma sonucuna göre karar verileceğini belirtti.

15 Ocak 2020 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?