Reklamı Kapat

Çöp depolama alanı Büyükşehir’de konuşulmadı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclisi Ocak ayı meclis toplantısı bugün gerçekleştirildi. Toplantıda kentin gündemini oldukça etkileyen Kandıra’ya çöp depolama tesisi yapılması hakkında çalışma hakkında herhangi bir konu görüşülmedi.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclisi Ocak ayı toplantısı bugün Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tahir Büyükakın başkanlığında yapılan meclis toplantısında 95 gündem maddesi görüşülüp karara bağlandı.

“VATANDAŞLARIN HABERİ OLMAMAKTA”

CHP Grubu Başkanvekili Engin Taşdemir ve Meclis Üyesi Orhan Tanış, meclis gündemi öncesi önerge verdi.Taşdemir önergesinde, “Her türlü imar plan değişiklikleri meclis onayından sonra bir ay süre ile askıya çıkmaktadır. Plan değişiklikleri askıya çıkarken herhangi bir tebligat zorunluluğu olmadığı için, vatandaşların kendilerini de ilgilendiren plan değişikliklerinden haberleri olmamakta, bu nedenle de yasal sürede itiraz haklarını kullanamamaktadırlar” dedi.

Taşdemir önergenin devamında, “Bu durum vatandaşların mağduriyetine yol açmaktadır. Özellikle ada ve parsel bazında yapılan imar plan tadilatlarında askıya çıkmadan önce değişiklik yapılan ada ya da parselin komşuluğunda bulunan, bu tadilattan etkilenmesi muhtemel parsel sahiplerine tebligat gönderilerek haberdar edilmeleri bu mağduriyetlerin önüne geçecektir. Yasal açıdan her ne kadar zorunluluk olmasa da ada veya parsel bazında yapılan plan tadilatlarında askıya çıkmadan önce komşu parsel sahiplerine tebligat yapılmasını talep ediyoruz” dedi. Taşdemir, önergeye cevabın yazılı olarak yapılmasını talep etti. Büyükakın ise “Değerlendirelim. Nasıl formüle edebiliriz bakalım” ifadelerinde bulundu.

“EL BİRLİĞİYLE ÇÖZMÜŞ OLURUZ”

Taşdemir bir diğer önergesinde, “Toplu Konut idaresi (TOKİ) Kocaeli’mizde 3000 Sosyal Konut Projesinin önümüzdeki yıllarda hayata geçireceğini duyurdu. İlimizde yapılacak Sosyal Konut Projesine, Çayırova’mızın Emek ve İnönü mahallelerinde gecekondu bölgesinde uzun yıllardan beri oturan 40-45 yurttaşımızı, Kocaeli Büyükşehir Belediyemizce; gerek TOKİ ile gerekse gecekondu sahipleri ile istişare ederek; Sosyal Konut Projesine bu yurttaşlarımızı da dahil edelim. Gecekondularının enkaz bedelleri hesaba katılarak, belediyelerimizin aynı mahallede yer tahsis edeceği bir alanda sosyal konutları yapabilirse, Çayırovamızın uzun yıllardan beri devam eden kronikleşmiş bir sorununu el birliğiyle çözmüş oluruz” dedi. Büyükakın ise söz konusu önerge hakkında “TOKİ’yle yaptığımız görüşmede bu hususa da iletiriz” ifadelerinde bulundu.

ŞEHİTLER İÇİN SAYGI DURUŞU

Taşdemir bir diğer önergesinde, “ Geçtiğimiz ay 26 Aralık 2019 tarihi itibariyle Sarıkamış şehitlerimizin 105. yıl dönümü sebebiyle; donarak şehit olan 90 bin Sarıkamış şehidimizi Çayırova'daölümsüzleştirmek adına, Kuştepe mesire alanına "Kuştepe Sarıkamış Şehitleri Mesire Alanı" isminin verilmesi için önergemizin kabulünü, Sarıkamış şehitlerimizin 105. yıl dönümü vesilesi ile meclisimizde, şehitlerimiz anısına 1 dakikalık saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın birlikte okutulmasını arz ederiz” ifadelerinde bulundu. İsim konusunu değerlendirelim, dönüş yapalım. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı için hazırlayın” dedi. Daha sonra ise saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

ÖĞRENCİLERE İNDİRİM

Liseden mezun olup üniversiteye hazırlanan öğrencilerin ilk yıllarında seyahat kartlarının indirimli tarifesinden yararlanmaları için CHP ve AKP’li meclis üyeleri önerge verdi. Önergede, liseyi yeni bitiren ve aynı yıl üniversiteye hazırlık yapan öğrencilere destek verilmesi amacı ile üniversiteye hazırlandığı ilk yılda normal öğrenci indiriminden yararlanmaları istendi. Büyükakın söz konusu önerge hakkında,“Normalde kimlerin indirimli taşıyacağı belli. Kanunda sayılı olan şeyde takdir yetkisi kullanma idarelerde yok. Ona bir çerçeve bulmaya çalışıyoruz. Geçiririz, yarın meclis bundan dolayı sıkıntı yaşayabilir. Komisyona gitsin diye düşündüm” dedi. Maddenin komisyona gönderilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

“YENİ BİR MECLİS BİNASI”

Taşdemir, “Basın mensubu arkadaşlarımız meclis toplantılarına katılarak ilgiyle izliyorlar. Bununla ilgili bu arkadaşlarımıza uygun bir çalışma ortamı yapılırsa güzel olabilir” dedi. Büyükakın ise, “Arkadaşlarımız yeni bir meclis binası yapmak için çalışma yapıyorlar. Güzel bir öneri. Bunu da dikkate alalım” dedi. Gündem öncesinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi MHP Meclis Üyesi Oğuzhan Kurt Ülkü Ocakları adına faaliyetleri hakkında konuşma gerçekleştirdi.

BİRLİKTE DENETLEYECEKLER

Yazı İşleri ve Kararlar Dairesi Başkanlığı'nın, Denetim Komisyonunun oluşturulması, Denetim Komisyonunda çalıştırılacak uzman ve gün sayısının belirlenmesi ile ilgili madde gizli oy usulü gerçekleştirildi. Büyükşehiri denetleyecek olan komisyonda 3 parti ortak çalıştırılması kararı alındı. Gizli oy usulü olarak gerçekleştirilen seçim sonrası AKP’den Berna Abiş,  Hasan Numan Tonka ve Ali Karakaş, MHP’den Özhan Kurt ve CHP’den Mehmet Nuri Paşa komisyona seçildi.

ARAÇ SIKIŞIKLIĞI VE İNDİRİMLİ SEYAHAT

Plan ve Bütçe ile Ulaşım Komisyonu’nun, Kocaeli il sınırlarında hizmet veren Kooperatif, Şirket ve Şahıs taşımacıları ile "Toplu Taşıma Hizmetlerini Geliştirme, İyileştirme ve İşbirliği Protokolleri" yapılması ile ilgili raporu konusunda tramvayı da kapsıyor mu diye soran CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir’e cevap veren KBB Başkanı Tahir Büyükakın, “Yeni sistem ile birbirini tekrarlayan hatlardan kurtuluruz, aktarma şansımız olacak. Mevcut araçlarla daha önce gidemediğimiz noktalara gidebileceğiz. Mesela şuan aktarma yapamıyoruz. Belediye araçlarında yapıyoruz ancak özel halk otobüslerinde aktarma yok. Bunu gerçekleştirdiğimizde aktarmalarda olacak. Bu durum hem araç sıkışıklığı açısından hem de yolcunun daha ucuz seyahat etmesi açısından faydalı olacaktır. Entegre çalışan bir sistem aynı zamanda indi bindi ve indirimli tarifeler uygulamamız açısından önemlidir. Kendiliğimizden idare olarak bunu yaparsak bu idare mahkemesi tarafından iptal edilir. Bu çalışmayı Gebze, Darıca, Çayırova tarafında da yapacağız. Aynı şekilde güneyde bir uygulama olacak. Dolayısıyla tramvayda elbette bu maddede kapsanıyor. Hem toplu taşımayı daha fazla kullandırmak hem de şehiriçi trafiğine yardımcı olmak amacındayız. Onun için bunu istiyoruz” ifadelerini kullandı. İlgili madde oy birliğiyle kabul edildi.

TARLADAN TREN GEÇECEK

İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun, Kartepe Belediyesi sınırları içeresinde "Kuzey Marmara Otoyolu" ve güzergâhı değiştirilen "Adapazarı-İstanbul Kuzey Geçişi Hızlı Tren Hattı" projelerinin planlara aktarılması amacıyla hazırlanan uygulama imar planı değişikliği ile ilgili CHP grubu muhalefet şerhi koyarken, madde oy çokluğuyla kabul edildi. CHP grubu konuya ilişkin olarak:  “Planda da gözüktüğü gibi istasyon yeri mutlak tarım alanının tam ortası. Etrafında bir yapılaşama da yok. Bu istasyonu neden buraya koyuyoruz. Tarım alanın tam ortasına koymamız yapılaşmaya neden olacak.” Dedi. Cevap veren Büyükakın ise, “İstasyon Hızlı tren hattının istasyonun.  Ulaştırma Bakanlığının yaptığı bir istasyon. Bunlar büyük istasyonlar şehrin içine sokulmaz” şeklinde konuştu.

Fen İşleri Dairesi Başkanlığı'nın, Belediyemiz bünyesinde kullanılmakta olan 41 NT 378 Plakalı 2007 Model DESOTO Marka Kamyonet’in bedelsiz olarak Bilecik İli Dodurga Belediyesi’ne verilmesi ile ilgili teklif oy birliğiyle komisyona havale edilmesine karar verdi. Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın Kağıtspor ile ilgili ortak hizmet protokolün gerçekleştirilmesi oy birliğiyle komisyona havale edilmesine karar verildi.

#

16 Oca 2020 - 16:10 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Alp 41 - Halkın Tramvayını minübüsçülere peşkeş çektin ya Tahir haram zıkkım olsun bu minübüsçüler tramvay inşaatına paramı verdilerde gelire ortak oluyorlar peki bundan sonra inşaa edilecek hatlara bu minübüsçüler ne kadar para koyacaklar hiç sıfır risk ama gelirden pay alacaklar ve 2 gün sonra bunlar başlıyacak tramvay çok ucuz zam yapalım diye.Ondan sonra bunları sistemden de çıkartamıyacaz yok ekmek parası diye duygu sömürüsü yaparlar yazık oldu izmite.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 16 Ocak 17:40Anket Kocaeli Valiliği'nin aldığı koronavirüs tedbirlerini yeterli buluyor musunuz?