Reklamı Kapat

"Genel başkanımız artık Kocaeli’yi, Büyükşehri almak istiyor”

CHP Gebze 37. Olağan İlçe Kongresi’nde konuşan Kocaeli eski Milletvekili Hurşit Güneş, “Genel başkanımız artık Kocaeli’yi, Büyükşehri almak istiyor. Burada büyükşehri kazanmalıyız” dedi.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) belirlenen kongre takvimi kapsamında mahalle delegelerinin belirlenmesinin ardından sıra ilçe kongrelerine gelmiş; Gebze hariç 11 ilçede CHP, ilçe kongrelerini tamamlamıştı. CHP Gebze 37. Olağan İlçe Kongresi bugün Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde saat 12.00’de başladı. Kongrede mevcut İlçe Başkanı Musa Yılmaz, geçmiş dönem ilçe başkanı İsmet Kara, Sait Aydın, CHP Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Gökhan Orhan ve Gebze Belediyesi eski başkanı Sedat Tüze’nin oğlu Serdar Tüze ilçe başkanlığı için yarışıyor. 416 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu kongrede 17 ilçe yöneticisi ve 106 il delegesi belirlenecek.

YOĞUN KATILIM

Kongreye adayların yanı sıra CHP PM Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, İl Sekreteri Hüseyin Acurman, İl Başkan Yardımcısı Harun Yıldızlı, il yöneticileri, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız, CHP Gebze İlçe Başkanı Musa Yılmaz ve yönetimi, İYİ Parti Gebze İlçe Başkanı Burak Uluköylü ve yönetimi, HDP Gebze İlçe eş başkanları, İl Eski Başkanı Cevdet Barış, Ferhan Şensoy, eski Kocaeli Milletvekilleri Hikmet Erenkaya, Mehmet Hilal Kaplan ve Hurşit Güneş, İzmit İlçe eski Başkanı Selman Yıldırım, eski Bekirpaşa Belediye Başkanı Fikret Toker, Büyükşehir Belediyesi eski Meclis Üyesi Fahri Örengül, Gebze Eski Belediye Başkanı Mehmet Emin Akın, eski Milletvekili adayı Muhip Kanko, 31 Mart seçimlerinde Derince Belediye Başkan adayı Sertif Gökçe, ilçe başkanları, STK temsilcileri ve çok sayıda partili katılım sağladı.

KAZANANI, KAYBEDENİ OLMAYAN SEÇİM”

Kongrenin Divan Başkanlığı oy birliğiyle CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Başkan Yardımcılığını Çiğdem Canbaz, katip üyeliklerini ise Zafer Yılmaz ve Muhammet Demir yaptı. Kongrenin oy birliğiyle blok listeyle yapılmasına karar verildi. Candan Yüceer yaptığı konuşmada, “Cumhuriyet Halk Partisi’ni 6 oka ve Atatürk’e gönülden bağlı partililer, yoldaşlarım; Mart’ın sonun bahar deyip Türkiye’nin dört bir yanında bahar çiçekleri açtıran, Atatürk’ün açtığı yolda birlikte yürümekten onur duyduğum arkadaşlarım sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Bugün kazananı ve kaybedeni olmayan bir seçim yapacağız. Kim seçilirse seçilsin hak, hukuk, adalet mücadelesi veren partimiz kazanmış olacak bunu biliyoruz. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi diğer partilere benzemez. Günü birlik hesaplarla kurulmuş bir parti değildir. İlkelerin partisi olmuştur. Hamuru Milli Mücadele yoğrulmuştur. Cumhuriyet’in ve Cumhuriyet’in değerlerinin öncüsü olmuştur. Milletin iradesinin simgesi olmuştur” dedi.

SANDIK FİLAN YOK”

Eleştiriler hakkında konuşan Yüceer, “İçimiz çok rahat çünkü kim seçilirse seçilsin herkes Cumhuriyet Halk Partisi’nin değerli mirasını sahiplenecek. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hayalini kurduğu Cumhuriyet hedefi için var gücüyle çalışacak. Bu davayı, bu mücadeleyi maalesef anlayamıyorlar. Türkiye’nin dört bir yanında ilçe seçim kongrelerimizi yaptık; bu hafta da sonuna yaklaştık. Kongrelerin ardından büyük kurultayımıza gidip başkanımızı seçeceğiz. İktidar ne yapıyor? Başkanını atıyor. Sandık filan yok; göstermelik. Tepeden aşağıya tek adamlık her yere sirayet etmiş. Bizler tek sözün egemen olduğu bir parti olmadık. Muhakkak eleştirilerimiz var ama bu demek değil ki parti ilkelerimizin eleştiriler önüne geçsin. Eleştirilerimiz, kırmadan dökmeden olacak. Hep birlikte farklılıklarımızla çoğalarak iktidara yürüyeceğiz. Çünkü iktidarı kazanmak zorundayız” ifadelerinde bulundu.

İKTİDARI KAZANACAĞIZ”

Mücadeleye devam edeceklerini belirten Yüceer, “Türkiye’nin gerçek gündemi Kanal İstanbul değil, Libya değil. Türkiye’nin gerçek gündemi hayat pahalılığı, toplu bir şekilde intihar eden aileler. Ama iktidar, bu gündemi görmüyor; duymuyor. Onların tek derdi kurdukları rant düzeni sürsün. Sarayın saltanatı sürsün. Bu yüzden iktidarı kazanacağız. Bunu hep beraber, mücadeleyle yapacağız.31 Mart’ta yeşeren umutları, iktidarın soldurmasına izin vermeyeceğiz. Senden, benden demeden CHP, Millet İttifakı çatısı altında mücadele eden herkesi kucaklayarak mücadeleye devam edeceğiz. Türkiye’nin normalleştirileceği günler yakın. Bizler sosyal adaletin sağlandığı, toplumsal barışın sağlandığı bir ülke için mücadele edelim. Bunun çok güzel örneği var: 31 Mart. Vatandaş bu yoksulluk, israf düzeni bitsin dedi. Türkiye’de Cumhuriyet tehdit altındayken, kadınlar katledilirken, çocuklar istismar edilirken kimsenin küçük hesaplar peşinde koşması gaflettir; delalettir” dedi.

SAHİPLİ DELEGE KATKI SUNAMIYOR”

Plan ve faaliyet raporlarının okunmasının ardından konuşan Gebze Eski Belediye Başkanı Mehmet Emin Akın, “Objektif eleştirilerin olduğu ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin ideolojisine, siyasetine katkı sunacak bir kongre olacağını görmek istiyorum. Böyle olacağına inancım tam. Bugünkü delege sistemimiz, partimizin ilkelerine ve ideolojisine katkı sunan bir sistem değil. Bu sistemin, tamamıyla değişmesinden yanayım. Çünkü iki türlü delege oluşuyor. Birincisi sahipli delege, ikincisi kadrolu delege. Delege arkadaşlarım sakın alınmasınlar ama bugüne kadar olan işler bunlar. Sahipli delege katkı sunamıyor. Bu sistem kaldırılmalı. Üyeler sıfırlanmalı. Üyeler sıfırlandıktan sonra parti eğitmenleri tarafından eğitilmeli. Sertifikasını alan üye partiye kayıt olmalı. Önce yedek üye, daha sonra da asil üye olarak partinin üyesi yapılmalı. Avrupa sosyal demokrat partilerde bu iş böyle yürüyor; başarı da buradan geliyor. Bu sistemin bu şekilde yürümesi lazım. Bu sistemin partimize yarar getireceğini umuyor genel merkez ve yöneticilerimize sunuyorum” dedi.

BİRBİRİMİZİ SEVMİYORUZ”

“Birbirimizi sevmiyoruz” diyen Akın, “Siyaset yapma anlayışımızın değişmesini istiyorum. ‘Ben varsam parti var” anlayışından mutlaka vazgeçmeliyiz diye düşünüyorum. Partimizin aday belirlemede 2 sistemi var; birisi ön seçim, birisi de genel merkez ataması. Ön seçim sistemi demokratik bir sistem. Ben de katılıyorum ama ne yazık ki ön seçim yapılıyor, bitiyor, kaybedenler ekipleriyle beraber ya partiye küsüyorlar, dilim varmıyor ama söylemek zorundayım: başka partilere gidip oy veriyorlar. Merkez atamasında da, o dönem genel merkez öyle uygun görmüştür ama atanamayanlar yine çevresiyle beraber partiye küsüyor; partiyi terk ediyorlar. Eğer demokratik bir usul gördüğümüz ön seçimi savunuyorsak, sonuçlarına katlanmak zorundayız. Önce kendimizin demokrat olması gerekiyor. Bu önerimi de sizlere sunuyorum. Partide en çok konuşan konulardan birisi sevgisizlik. Birbirimizi sevmiyoruz, çok sevmek zorunda değiliz ama birbirimize saygı göstermek zorundayız. ” ifadelerinde bulundu.

GENEL BAŞKANIMIZLA PAYLAŞTIM”

Akın’ın ardından konuşan CHP eski İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, “Gebze, Kocaeli siyasetinin, hem merkez sağ siyasetinin ve merkez sol siyasetinin en önemli merkezlerinden biri. 1994 yılından itibaren yapılan seçimlerde, ne birinci parti olabilmişiz ne de iktidar olabilmişiz. Bırakın birinci parti veya iktidar olmayı, hayal ettirecek sonuçlara bile yaklaşamamışız. Bu konuyu birkaç gün önce genel başkanımızla paylaştığım için sizlerle de paylaşmak istiyorum. Gebze’de 22 sene içerisinde 14’üncü ilçe başkanı seçilecek. Ortalama bir ilçe başkanı 19-20 ay görev yapmış. Bu kadar istikrarsız bir yapıdan başarı beklemek hayalciliğin ötesinden başka bir şey olamaz. Siyasette, ticarette, hayatın her alanında planlama ve bu planlanan durumlar sayesinde istikrarlı yapı başarıyla sonuçlandırılabilir” dedi.

NEDEN BAŞARILI OLAMADIĞIMIZ ORTADA”

Gebze’de CHP’nin durumundan bahseden Yıldırım, “31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimlere şöyle bir baktığımızda, Gebze’mizin 40 tane mahallesi var. Bu 40 mahallede 775 sandık, sadece 96 sandığında birinci parti olmuşuz. 5 mahallede birinci parti olmuşuz. Neden başarılı olamadığımız, bu sonuçlardan da ortaya çıkıyor. Yine 31 Mart seçimlerinde gördüğümüz düzgün şeyler de var. Mesele Barış Mahallesi’nde, Hürriyet Mahallesi gibi mahallelerde oylarımızı yüzde 100 arttırmışız. Demek ki bu mahallelerde partimiz, örgütlerimiz doğru şeyler yapmışlar. Bundan sonraki seçilen yöneticilerimiz bu mahallelere daha fazla dokunması, çalışma yapması gerekiyor. Gebze hasta, yönetim konusunda hasta, ulaşım ve trafikte hasta. Bu hastalığın reçetesi de Cumhuriyet Halk Partisi’nde, iktidarında. Gebze bu hastalıktan ancak CHP iktidarında iyileşebilir. Bu çalışmayı yönetecek örgüt yöneticilerine ihtiyacımız var” ifadelerinde bulundu. Divan Başkanı Candan Yüceer, süre kısıtlaması dolayısıyla Selman Yıldırım’ı uyarırken, Yıldırım konuşmasına devam etmek istedi. Yıldırım “Gebze hakkında önerilerim” vardı diyerek konuşmasını sonlandırdı.

SORUŞTURMANIN ŞÜPHELİLERİNDEN BİRİ BÜYÜKAKIN”

Büyükşehir Belediyesi eski Meclis Üyesi Fahri Örengül, “AK Parti’nin Kocaeli’deki üye miktarı 280 bin, CHP’nin 28 bin. Yaklaşık yüzde 10’a tekabül ediyor. Ama seçimlerde bu oran yarı yarıya. Dışa dönük seçimlerde eksikliklerimiz var. Seçimleri bitiyoruz, zannediyoruz ki iktidara geldik. İki önemli hatamız var: örgütsel ve stratejik. Sefa Bey milletvekili adayı olmayıp İzmit Büyükşehir adaylığına devam etseydi 2014 yerel seçimleri kuvvetle muhtemel seçimler CHP’de olacaktı. Kocaeli’de Ulaşım A.Ş. diye bir firma var. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 290 milyon lira civarındaki parayı Ulaşım A.Ş.’ye aktardı, hiçbir şey yapamadık. Kadrolar AK Partili isimler, hiçbir şey yapamıyoruz. BELSA Plaza sembol binamız. Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun genel sekreter olduğu dönemde orayı sattılar. Brezilya menşeili sahte senetlerle satıldı; iptal edildi. Soruşturmanın şüphelilerinden birisi şimdiki Büyükşehir Başkanı Tahir Büyükakın. Orada soruşturma geçiren insanların büyük bir bölümü AK Parti’nin A takımında. Bir an önce kişisel beklentilerini bir kenara bırakarak adama göre iş değil, işe göre adam olması lazım” dedi.

KENDİ EKİBİMİN ELİNİ SIKARIM DEDİ”

Eski İlçe Kadın Kolları Başkanı Kıymet Ayan kongrede yaptığı konuşmada, “ Hepimiz ülkenin nereye gittiğini biliyor ve dehşetle izliyoruz. Beni partim ve gidişatı daha çok ilgilendiriyor. Bu gidişle gittiği sürece ülkenin de gidişatının düzeleceğine inanmıyorum. Beş adayda birbirinden kıymetli partimize gönül vermiş arkadaşlarımız. İktidar olamamamızın sebebi parti içi bir olamamamızdır. Bizde bir tabir vardır kavgalı eve kız verilmez o yüzden herkes aklını başını almalı. Bir arkadaş bizim elimizi sıkmadı, ben ilk önce kendi ekibimin elini sıkarım dedi. Bizden değilsin ben senin elini sıkmam diyor, çok ayıp çok ayıpladım .Ben diyorum ki bu partiyi ayrıştırmayacak birileri olmalı. Parti içinde böyle bir kadronun olduğunu biliyor ve Serdar Tüze ve arkadaşlarını destekliyor. Sonuna kadar arkasındayım” ifadelerinde bulundu.

GEBZE, ARKA PLANDA BIRAKILIYOR”

Ayan’ın ardından konuşan Darıca eski Belediye Başkan Adayı Yakup Törk, “Gebze, kendi sorunlarını çözebilecek siyasetçilere sahip. Ben doğma büyüme Gebzeliyim ama hepimiz başka memleketlerden geldik. Biz Gebze’de iktidar olabilmek için önce ilçe başkanımızın vekillerimizle beraber Gebze’nin il olabilmesini söylemesi gerekiyor diyorum. Biz il olmadan ne İzmit’in etkisi altından çıkabiliriz ne de istediğimiz siyaseti özgürce yapabiliriz. Gebze, bölgenin en yoğun nüfusa sahip 12 ilçenin birincisi olması sebebiyle önemli. Önemli ancak siyasette arka planda bırakılır, yeri geldiğinde birkaç noktada bir araya gelinir. Bu sadece CHP’de değil, diğer partilerde de böyle. Biz artık İzmit’le bir kan uyuşmazlığı olduğunu görebiliyoruz. Gebze’yi il yapmadan CHP’nin ne ileri gitmesi, ne de Gebze’nin gelişmesini göremeyeceğiz diye bir korku var içimde” dedi.

GEBZE BİR ABİLİK YAPACAK”

“Demokrasi dersi veriyoruz” diyen Törk, “Bugün Gebze 5 tane pırıl pırıl adayla kongreye gidiyor. Demokrasi dersi veriyoruz. Buradan kim çıkarsa çıksın başarılı olacak. Biz Gebze’nin dinamizmine güveniyoruz. 4 ilçenin en güçlü ilçesi olarak bir abilik yapacak ve İzmit’te de bu güçlülüğünü gösterecek. Kocaeli’de özellikle 2023’te yapılacak yerel seçimlerde Büyükşehir Belediyesi ile beraber 12 ilçede seçim kazanacak kongrenin olmasını diliyorum. 2023’te CHP’yi iktidar yapacak bir il kongresinin son adımı olan bu kongrenin de güzel bir şekilde partiyi birleştireceğini ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarının bu bölgeden geçtiğini anlatmasını diliyorum” ifadelerinde bulundu.

CHP’NİN BİRİNCİ PARTİ OLABİLECEĞİNE İNANIYORUM”

Eski Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş yaptığı konuşmada, “Ben geçtiğimiz hafta Ankara’daydım. Genel başkanımla görüştüm, izlenimleri paylaştım. Gebze’nin de durumundan bahsettim. Gebze’de 5 adaylı kongrenin olması benim kişisel olarak görüşümü söyleyeyim, çok olumlu bir şey. Gebze partimizin güçlü olmadığı ama potansiyelinin güçlü olduğu bir yerdir. Tuzla’da partimizin oy oranı Gebze’den daha yüksek. 2019 seçimlerinin çok önemli bir özelliği var. Büyük bir stratejinin sonucu. 2019 seçimlerinde yaptığımız ittifakın sadece sol kesimlerle yapılmadığını, merkezde, merkez sağda ittifaklarla oluşturduğumu unutmayalım. Genel başkanımız artık daha ılımlı, daha merkezdekilerle ittifak kurulmasını düşünüyor. 2023 seçimlerinde CHP’nin Kocaeli’de birinci parti olabileceğine inanıyorum” dedi.

OLUMSUZ BİR ŞEY ÇIKMAYACAK”

“Burada büyükşehri kazanmalıyız” diyen Güneş, “Kocaeli’den milletvekili oldum, olmayı da arzu ettim. Kocaelili olarak kaldım ve Kocaeliler’den de çok mutlu oldum. Benim zor zamanlarımda, partinin yönetimlerine karşı baş kaldırdığımda burada sadece Kandıralılar değil, Gebze’den de bana sahip çıkıldı. Doğru bildiğim yolda destek talebi istedim, bana o desteği verdiniz. İnanırsanız kazanırız. 2023 ve 2024’te, olası seçimlerde, Cumhuriyet Halk Partisi’nin başarı sağlayacağını inanıyorum. Genel başkanımız artık Kocaeli’yi, Büyükşehri almak istiyor. Burada büyükşehri kazanmalıyız. Kocaeli muhafazakarlaştı diye bir inanç var, doğrudur ama yeni stratejimizle başarıyı sağlayabiliriz. Bu kongre, sonuç ne olursa olsun bence olumsuz bir şey çıkmayacak. Kazananın birinci amacı ilçe başkanı olmak olmamalı, partiyi birinci parti yapmak, kucaklayamadığımız yerleri kucaklamak için uğraşmalı” şeklinde konuştu.

19 Ocak 2020 - Siyaset

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?