Reklamı Kapat

Kandıra halkı çöpe karşı ayaklandı!

İzmit Kandıra sınırında bulunan Sarıhocalar bölgesine yapılması planlanan çöp depolama tesisi bölgede yaşayan vatandaşları ayaklandırdı. Sarıhocalar mahallesinde bir araya gelen yaklaşık 2 bin kişi tesisin bölgeye zarar vereceğini belirterek duruma tepki gösterdi. Basın açıklamasının ardından çöp tesisi yapılmaması adına imza kampanyası başlatıldı.

Nuri AKÇAHARMAN
Nuri AKÇAHARMAN Tüm Haberleri
+11
Haber albümü için resme tıklayın

Kalabalık grup adına konuşan Pirceler Mahalle Muhtarı Erol Sert, “Bu bölgede yaşayan insanlarımızın, duygusallığı, iyi niyetli oluşu, asi ve kavgacı olmaması resmen fırsata çevriliyor. Ama yanlış bilinen bir şey var! Yumuşak başlıysak, uysal koyun da değiliz. Söz konusu topraklarımız olduğunda, bir oluruz, birlik oluruz, tok ses çıkartmasını da biliriz” dedi.

YOĞUN KATILIM

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın geçtiğimiz günlerde çöp depolama tesisini yapacağı yer olarak açıkladığı Kandıra’da vatandaşlar, İZKANDER öncülüğünde eylem yaptı. İlçelerine çöp yakma tesisi yapılmasını istemeyen vatandaşlar, durumu protesto etti. Kandıralılara İYİ Parti İl başkanı Şanbaz Yıldız, İzmit İlçe Başkanı Pelin Coştur Filiz, Kandıra Belediye eski Başkanı Kenan Evin, Sarışeyh Muhtarı Tuncay İnce, Pirceler Muhtarı Erol Sert eşlik etti. Eyleme katılanlar arasında İzmit Belediyesi AKPli Meclis Üyesi Muharrem Tutuş da yer aldı ancak Tutuş, kalabalık grubun dışında olmayı tercih etti. Vatandaşlar ‘Başkan şaşırma sabrımızı taşırma, Kandıra tarımdır çöplük olamaz, Kartepe’ye Karfest, Kandıra’ya çöpfest, Kandıra yeşildir, yeşil kalacak, ata tohumlarını çöplüğe mi ekelim’ sloganları ve pankartları ile çöp yakma tesisine tepkisini gösterdi.

"KİMSE BU KONUYU SİYASETE ALET ETMESİN"

Basın açıklamasının ardından çöp tesisi yapılmaması adına imza kampanyası başlatıldı. Öte yandan İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, “Buraya geldiğimde hep AK Partililerin olduğunu gördüm. Onlar önce AK Parti’den istifa etsin sonra çöp yakma tesisini protesto etsinler” dedi. Yaklaşık iki bin kişinin bir araya geldiği Sarıhocalar Mahallesinde vatandaşlar adına açıklamayı Pirceler Mahalle Muhtarı Erol Sert yaptı. Sert, “Kandıralılar hiçe sayılarak fikirleri alınmadan Kocaelilinin mutfağına Kandıra’mıza çöp depolama alanı yapılmak isteniyor. Bugün buraya toplanan bütün vatandaşlarımız topraklarına sahip çıkmak ve büyük bir yanlışa dur demek için bir araya geldi. Buradan çok önemli bir uyarıyı da yapmak istiyoruz. Kimsenin bu hassas süreçte siyaset üretmesine geleceğimizi etkileyecek bu hassas konuyu siyasete alet etmesine de asla müsaade etmeyeceğiz. Bu sebeple bizim birliğimizden kavga bekleyenler, kötü emellerine alet etmek isteyenler boşuna uğraşmasın” dedi.

"TURİSTLERİ ÇÖP DAĞLARI MI KARŞILAYACAK"

Çok kızgın olduklarını ifade eden Muhtar Sert, “Kandıra tüm Kocaeli'nin sahip çıkması gereken doğal bir cennettir. Kandıra 2006 yılında turizm bölgesi ilan edilmiş olup, halen 5 mavi bayraklı plaja sahip bir ilçemizdir. Kandıra yolunun hemen yakınında yapılacak bir depolama ile turistler koku ve çöp dağları ile mi karşılanacaktır. Gıda organize sanayi, çöp depolama alanına çok yakın konumdadır. Gıda ile çöp nasıl yan yana düşünülebilir. Çöp depolama alanına, Akçakese başta olmak üzere, Pirceler, Terziler, Sarıhocalar, Kısalar mahalleri ve cezaevi yerleşkesi çok yakın konumdadır. Bir bölgeyi kokudan kurtarırken buradaki halk neden buna layık görülmektedir” dedi.

"DAHA FAZLA FEDAKARLIK BEKLEMEYİN"

Akçakese ve Pirceler Mahallelerine akan oldukça gür su kaynakları ile ilgili nasıl bir yol izlendiğini de soran Sert, “Ağaç, yeşil alan düşünüldüğünde bölgenin tamamına yakını ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılan defne ağaçları ile kaplıdır. Çevre görüşü, su havzası, tarımı besleyen dere yatakları kriterleri sizin için geçerli değil midir? Bu konular ile ilgili akademik odalarımızın görüşü nedir. Bölge halkının görüş ve düşüncesi, hiç mi önemli değildir? Bölgede yapılan cezaevi, hemen yanımızda 200 dönüm hayvan barınağı, devamında 100 dönümün üzerinde ve büyümeye devam eden taş ocağı ile bölge olarak fedakarlıklar zaten yapılmıştır. Daha fazlasını lütfen bizden istemeyin” dedi.

"TOK SES ÇIKARTMASINI DA BİLİRİZ"

Sözlerini sürdüren Sert, “Yıllarca kanayan yara olan kandıra yolumuzun yükü GİOSB ve çöp kamyonlarıyla daha da artacak olup can kayıplarının artacağı düşünülmemiş midir? Bizim birikmiş onlarca sorunumuz varken bu sorunlarımız görülmezken, çöp depolama alanı ile resmen mükafatlandırıldık. Bu bölgede yaşayan insanlarımızın, duygusallığı, iyi niyetli oluşu, asi ve kavgacı olmaması resmen fırsata çevriliyor. Ama yanlış bilinen bir şey var! Yumuşak başlıysak, uysal koyun da değiliz. Söz konusu topraklarımız olduğunda, bir oluruz, birlik oluruz, tok ses çıkartmasını da biliriz. Sesimizin daha gür bir sesle çıkacağı gerçeğini de kimsenin göz ardı etmemesini tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

"TOPRAKLARIMIZDAN BEREKET AKMAKTADIR"

Yapılması planlanan çöp depolama alanı hakkında bilgileri kamuoyundan duyduğumuzda derinden yaralandıklarını ifade eden Sert, “Kandıra oldu bittiye getirilecek kadar değersiz değildir. Bizlerin ata yadigarı, gidecek başka yerimizin olmadığı topraklarımızdır. Sayın Başkanın bölge hakkında bilgisinin olmadığı kanaatindeyiz. Yanlış yönlendirildiğini düşünerek bu karardan vaz geçeceği beklentisi içindeyiz. Çöp depolama alanı yapılması planlanan bölge resmen bir yaşam alanıdır. Ne çorak arazidir nede kuraktır. Topraklarımızdan bereket akmaktadır. Bu toprakların organik tarımla değerlendirilmesi gerekirken çöp depolama alanı yapılmak istenmesi akıl tutulmasıdır” dedi.

"TARIM ARTIK İTİBAR GÖRMEYECEK"

Bölgede hayvancılık yapıldığını da hatırlatan Sert, “Bu topraklarda hayvanlarımız besin ihtiyacını karşılamaktadır. Kocaeli'nin mutfağı olan bölgemiz, hindisiyle biberiyle karpuzuyla yoğurduyla hayvancılığı ile meşhurken çöp depolama alanı yapıldıktan sonra çöp dağları ile anılacak. Bölgede üretilen sebze meyve artık itibar görmeyecek. Çöp depolama alanı yaydığı pis koku ile bu bölgede yaşayan vatandaşlarımızı köylerini terk etmek zorunda bırakacak. Çiftçilerimizi üretemez, ürettiğini satamaz hale getirecek. Ata tohumları ile üretilen biberler, tüm Türkiye'de market reyonlarında yerini bile aldı. Bizler bölgemiz adına bununla övünürken yapılmak istenen çöp depolama alanı ile boynumuzu yere eğmek istemiyoruz” dedi.

"MÜCADELEMİZİ SONUNA KADAR SÜRDÜRECEĞİZ"

Sert, “Kandıra tüm Kocaeli’ye üreterek bakabilir ama Tüm Kocaeli’nin pisliğini kaldıramaz. Bu bölgemiz adına kabul edilecek bir durum değildir. Kimse bizden bu duruma sessiz kalmamızı beklemesin. Bu sorun sadece Kandıra'mıza mal edilemez edilmemelidir. Bu asla kabul edilecek bir şey değildir. Doğal güzelliği ile cazibe merkezi olması gereken Kandıra’mız, Turizm yatırımlarıyla organik tarım yatırımlarıyla üreticilerin desteklenerek kalkınması gereken bölgemiz, çöp kamyonlarının tüm Kocaeli'nin çöpünü getirdiği döktüğü bir yer olmaması için biz bu uğurda mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz. Bu süreçte bizim yanımızda olmayanlar, bundan sonra bizler için yok hükmünde olacaklardır” şeklinde konuştu.

"PARTİLERİNDEN İSTİFA ETMELERİ GEREKİYOR"

Eyleme destek olmak için gelen İYİ Parti İl Başkanı Şambaz Yıldız basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yıldız, “Bugün burada yapılan eyleme biz İYİ Parti olarak destek vermek için geldik. Fakat şunu görüyorum ki, açıklamayı yapanların ve muhtarların tamamı tamamına yakını AK Parti'nin ya delegesi üyesi. Burada samimiyetin olabilmesi için burada gerçekten düzgün bir eylem yapılacaksa ve çöp fabrikası gerçekten istenmiyor ise bunların öncelikle partilerinden istifa etmeleri lazım. Çünkü bu tesisi herhangi bir siyasi parti yapmıyor; mevcut iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Büyükşehir Belediyesi ve devletin aldığı karar neticesinde  burada çöp fabrikası yapılmak isteniyor” dedi.

"SONUNA KADAR KANDIRALILARIN YANINDAYIZ"

Yıldız, “Çöp fabrikasının Kandıra yapılması büyük bir yanlış ve büyük bir zulümdür. Çünkü Kandıra Türkiye'nin en verimli topraklarına sahiptir. Yaklaşık 6 yıldır yılan hikayesine dönen yol yapılmadan bugün gelip de ben Kandıra'da çöp fabrikası yapacağım demek çok yanlıştır. Bu eylemi yapan arkadaşların Öncelikle samimiyetlerine göstermeleri için Adalet ve Kalkınma Partisindeki üyeliklerinden ve deliklerinden istifa etmeleri gerekiyor. Biz sonuna kadar Kandıralıların yanındayız. Kandıra'nın doğal güzelliklerinin bozulmasını istemiyoruz” şeklinde konuştu.

19 Ocak 2020 - Gündem

Muhabir Nuri Akçaharman


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

10

Manav - oraya o tesisi kursunlar, büyükşehir de izmit gibi olur.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Ocak 21:08
09

Adalet - Başkanlık sisteminin ne olduğunu anlamadan evet dediniz. Tek güç dedi. Hal öle oluncada herşeyi yapabilirim halk seçti beniye geldi durum.Kanal İstanbul köprüler vs.. Ve güzelim kandırayı çöplüğe çevirme isteği hep aynı ziyniyet insan değil sermaye odaklı bir yönetim biçimimiz var geçmiş olsun. Ama kandıra için hep destek tam destek. Sadece kandıralının sorunu değil tüm Kocaeli halkı destek vermeli.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Ocak 16:55
08

Kandıra - Yeşilin ve mavinin başkenti kandıramıza çöpü layık gören siyasi odaklar su kaynaklarını nasıl görmezler bu kaynakların sayesinde insanlar bahçelerini hayvanlarının su ihtiyacını karşılamaktadır bunun hesabını veremezler seçimde çok agır yenilgi alırlar

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 20 Ocak 13:39
06

Mavera - Turizm ve tarım bölgesine yapılabilecek birşey mi bu hiç mi istişare edilmemiş mühendislerle Ali kahya da oturanlar ne ise Kandıra da aynıdır.Elbette bir çöp depolama dönüşüm alanı olacak ama bölge yerleşimden ve yeşil alandan uzak bir yer olmalıdır.zaten taş ocağı o bolgenin bağrına bir bıçak gibi saplanmışken bu durum iyice vicdan sınırlarını zorlamaktadır.Kararınızdan vazgeçin.

Yanıtla . 12Beğen . 1Beğenme 19 Ocak 22:28
05

İzmi̇tli̇ - NERDESİN ŞENER İNCE.ÇÖP FABRİKASININ YERİ.YUVACIK YUVACIK YUVACIK.HEM TEPEDE OLDUĞU İÇİN KOKUDA GELMEZ.HADİ GÖREM SENİ TAHİR BAŞKAN.

Yanıtla . 11Beğen . 1Beğenme 19 Ocak 20:17
04

Bekirdereli - Maçanız sıkıyorsa D100 güneyine yapın 'çöp tesisini yeter artık kimse uysal koyun olmayacak

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 19 Ocak 19:57
03

Kandıralı - Bu gün bende oradaydım.Katılım beni umutlandırdı.Çöplük yapılmak istenilen alan kıymetli bir tarım alanı.Büyükakın bir daha düşünsün.Yapabiliyorsa körfezin diğer tarafını telaffuz etsin tabii yürekliyse.

Yanıtla . 17Beğen . 1Beğenme 19 Ocak 19:54


Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?