Reklamı Kapat

Bakanlıkta domuz eti krizi!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan hileli ürünler listesinde, ürünlerinde domuz eti kullandığı için yer alan firmayı Tarım İl Müdürlüğü akladı.

Ürünlerinde domuz eti kullandığı için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “hileli ürünler” listesinde yer alan firmanın Tarım İl Müdürlüğü tarafından aklandığı ortaya çıktı. Milli gazeteden Sadettin İnan’ın haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığının ürünlerinde domuz eti tespit edildiği için ifşa ettiği firmayı Kocaeli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün akladığı ortaya çıktı. Firmada Tarım İl Müdürlüğü’nün yazısını gerekçe göstererek, Tarım ve Orman Bakanlığı’nı mahkemeye verdi. Tarım ve Orman Bakanlığı da firmaya verilen yazıdan dolayı Kocaeli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü hakkında soruşturma başlattı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nda, ürünlerinde domuz eti tespit edilen ünlü GURME firmasıyla ilgili olarak büyük bir skandal ortaya çıktı. Bakanlığın gıdada yapılan sahtekârlıklarla ilgili önceki gün yayınladığı taklit ve tağşiş listesinde, ürünlerinde at, eşek ve domuz eti kullanan firmalar gündeme bomba gibi düşmüştü.

YAYINLANAN İKİ LİSTEDE DE VAR

Ürünlerinde domuz eti tespit edilen firmalar arasında ünlü GURME et firmasının iki ay arayla yayınlanan listede arka arkaya yer alması denetimlere yönelik yaptırımların sorgulanmasına neden olurken, sahtekârlığın hangi boyutlara geldiğini de gözler önüne serdi. Ekim ayında yayınlanan taklit ve tağşiş listesinde iki ürününde domuz eti tespit edilen Gurme firmasının son yayınlanan listede ise bir ürününde domuz eti tespit edildi.

TAĞŞİŞ DEĞİL, KONTAMİNASYON

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yaptığı denetimlerde Gurme firmasının ürünlerinde domuz eti tespit edilirken, Kocaeli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün tağşiş değil, bir kontaminasyon şeklinde cevap vermesi, yapılan gıda denetimlerini de tartışmalı hale getirdi. Kontaminasyon, temiz olan bir ortama herhangi bir yolla kir ve/veya mikroorganizmaların bulaşması/bulaştırılması anlamına gelirken, il müdürlüğünün cevabi yazısına göre Gurme firmasının ürünlerinde domuz eti bulunmadığı ancak domuz bulaşığı olduğu yönünde bir anlam çıkıyor.

TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ AKLADI

Firmalara yönelik bu tartışmalar devam ederken, konuyla ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanlığı’nda da büyük bir skandal yaşandığı ortaya çıktı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yayınladığı taklit ve tağşiş listesinde ürünlerinde domuz eti tespit edilen Gurme firmasının, Kocaeli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından aklandığı ortaya çıktı.

“OLUMSUZLUĞA RASTLANILMAMIŞTIR”

İl müdürlüğünün 19 Temmuz 2019 tarihli GURME firmasına cevaben yazdığı skandal bir yazı ortaya çıkarken, “Yaptığınız detaylı iç kontrol ve çalışmalarınız doğrultusunda görüldüğü üzere bahsedilen soruna tağşiş değil kontaminasyon olduğu kanaatine varılmıştır. İşletmenizde bahse konu olaydan sonra alınan numunelerde domuz geni yönünden herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmamıştır” denildi.

20 Ocak 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

10

Doğru Adam - Tüm uluslararası kanalları davet et. 5 yıldızlı bir otele topla. Açıklama yaptır. Tarım İl müdürü, tarım bakanı ve aklamaya çalışan kim varsa davet et. Canlı yayında sucuğu önlerine koy yedir. Onlar yerse ben gider marketten alır evime sokarım. Herşey bu kadar basit. Haaaa şunuda belirteyim sevgili Müslümanım diyen kardeşlerim... Sizin gavur dediğiniz Avrupa ülkelerinde, insan sağlığını tehdit eden ürünler olduğu zaman rekor ceza verirler. Firma ikinci hatayı yapamaz çünkü kazancının yarısı gitmiştir. Yani Türkiye gibi değil oralar. Domuz eti yiyebilirler o onların inancı. Ama ceza güzel. Adalet güzel. İnsan hakları ve yaşam değerleri güzel. Yaaaaa müslümanlar

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 21 Ocak 11:31
08

Hasan Ağır - Ya il müdürlüğü yada bakanlık haklı.Kim hatalı ise hemen görevden alınmalı ve ödül olarak o firmanın ürünlerini yeme cezası verilmeli.Kime güvenecek bu millet.Sonra cezalar ağır olmalı.Yasakta ticaretten milyonluk cezayı bas.Bakalım yapabilecekmi.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Ocak 20:21
07

Aysel Çakır - Temmuzda yazılmış yazı, ilk olarak ekim ayında yayınlamış bakanlık. Temmuzda çıkmamıştır da ağustosta çıkmıştır bunu da bakanlığa bildirmişler belli ki listede yayınlanmış. Hem madem domuz eti var neden gurmeye yaptırım uygulanmıyor?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Ocak 20:16
06

Serdal Yiğit - Hak yerini bulacak yukarda allah var gurme ye yapılan bu haksızlık en sonunda anlaşılacak gazete çok doğru bir haber yapmış helal olsun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Ocak 16:47
04

Erol Demirbek - balık baştan kokmuştur diyeyim de düşünün

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 20 Ocak 13:12
03

Cavit - Yaygın Kullanım contaminate f. bulaştırmak

2 Genel contaminate f. kirletmek (mikrop/zehir vb ile)

3 Genel contaminate f. bozmak

4 Genel contaminate f. bulaşmak

5 Genel contaminate f. lekelemek

6 Genel contaminate f. kirletmek

7 Genel contaminate f. bulaştırmak

8 Genel contaminate f. pisletmek

9 Teknik contaminate pisletmek

10 Teknik contaminate kirletmek

11 Teknik contaminate bulaştırmak

12 Medikal contaminate kontamine etmek

bulaşması için onunla temas gerekli madem kontamine (bulaşma,lekeleme) demekki ateş-duman ilişkisi...yapılan işlemde bir hata var ya da haberde...!!!????

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 20 Ocak 12:00
01

BabAcan - Böyle karaktersiz insanları ticaretten men etmezsen bunlar bitmez markayı men edersen Yen'i marka üretirler siçiline bir kere işlersin bir daha hiçbir vilayette gıda üzerine çalışamaz pialikler başka türlü temizlenmez

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 20 Ocak 11:43


Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?