Reklamı Kapat

"Çöp tesisi Büyükakın'ın elinde saatli bomba oldu"

Çöp tesisi için atılacak adımın yanlış olduğunu vurgulayan Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Remzi Kaya; “Karaosmanoğlu’nun çözemediği bu sorun, saatli bomba gibi şu an Sayın Büyükakın’ın elinde. Vatandaş böyle bir çöp tesisi istemiyor” dedi.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri

İzmit Kandıra sınırında bulunan Sarıhocalar bölgesine yapılması planlanan çöp depolama tesisine bir itiraz da Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Remzi Kaya’dan geldi. Çöp tesisi için atılacak adımın yanlış olduğunu vurgulayan Kaya; “Karaosmanoğlu’nun çözemediği bu sorun, saatli bomba gibi şu an Sayın Büyükakın’ın elinde. Vatandaş böyle bir çöp tesisi istemiyor” dedi. Konuyla ilgili basın açıklaması düzenleyerek eleştirilerde ve önerilerde bulunan BBP İl Başkanı Remzi Kaya;”Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Karaosmanoğlu bu sorunu çözmeye çalışır gibi yapıp, hatta bir dönem de "gaz" almak için ilgili ilgisiz bir heyeti de Paris'e gönderdi. O taca atılan top, saatli bomba gibi yeni Başkan Sayın Büyükakın’ın elinde” dedi.

“KARAOSMANOĞLU DA BİLGİSİZ BİR HEYET YOLLAMIŞTI”

Geçmiş dönem Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun konu için zamanında gönderdiği heyetin konuyla alakası olmadığını hatırlatan İl Başkanı Kaya; “Yıllardır şehrimizin çözülmeyi bekleyen bir çöp bertaraf ve depolama sorunu var bu koca bir gerçek.Eski Büyükşehir belediye başkanı sayın Karaosmanoğlu çözmeye çalışır gibi yapıp, hatta bir dönem de "gaz" almak için ilgili ilgisiz bir heyeti de Paris'e gönderdi.Giden heyetten bir de bizden bir görevli arkadaşımız vardı. Konuya hakim, bilgili bir arkadaşımız. Onu yolcularken aslında bunun Kocaeli'ye kurulması düşünülen tesisi elin Fransız nasıl yapmışı görmeye değil de sanki turistik bir geziye gidiyor olduklarını giden etkisiz, bilgisiz ekipten taa o zaman anlamıştım. Maksat çöp tesisi değil bir gezi idi sadece. Çünkü konu ile hiç ilgisi olmayan onlarca kişi Paris gezisine gitti” dedi.

“VATANDAŞ ÇÖP TESİSİ İSTEMİYOR”

“Zamanında Karaosmanoğlu’nun bu sorun için Fransa’ya gönderdiği heyete biz de partimizden bir görevli arkadaşımızı dahil etmiştik” diyen Kaya; “ Bu heyet yollandığında bizim de bir arkadaşımız eşlik etmişti. Bu heyetin bu konuyla ilgisi yoktu bunu gördük. Parti olarak o günlerde eksileri ve artıları ile ve nasıl olması gerektiği ile ilgili basın bilgilendirme toplantıları da yaptık. Ama Karaosmanoğlu başkan tepkilerden çekindiğinden zamana oynadı, top çevirdi ve taca atarak bırakıp gitti.O taca atılan top yeni başkan Sayın Büyükakın'ın elinde bir saatli bomba oldu.Hiçbir belediye sınırı içindeki vatandaş kendi ilçesinde çöp tesisi istemiyor. Hatta bazı AKP meclis üyeleri ve ilçe başkan ve yöneticileri de istemiyor. Ama yapılmak ta zorunda çünkü bu tüm şehirler gibi bizim şehrimiz için de bir zaruret“ şeklinde konuştu.

“ÇÖP TESİSİ İÇİN BENİM ÖNERİLERİM”

Son olarak konuyla ilgili önerilerde bulunan Kaya; “Kimse de bu yazıdan Tahir Hoca’yı savunuyoru çıkarmasın ama ee ne olacak şimdi? Sayın Büyükakın yalnız mı bırakılacaksadece onun mu sorunu bu.Şimdi hiçbir teknik yönüne girmeden halk dili ile önerim şunlar: Ya her ilçe kendi çöp tesisini kendi ilçesine yapsın.(Herkes kapısının önünü temizlesin ve çöpünü depolayıp bertaraf etsin) Ama bu büyük maliyet demek ki zaten belediyelerde para yok ve hepsi borçlu.Yada Büyükşehir bu tesis veya tesisleri konunun uzmanlarının en uygun yer olduğuna karar verdiği yerlerde yapacak başka çaresi yok. Herkesi mutlu edemezsiniz. Ama ikna edebilirsiniz. Bunun yolu bir şey alırken bir şey vermektir. Yani hangi ilçe sınırları içinde yapılacaksa o ilçeyi her bakımdan kalkındırmak, hizmet götürmek gibi yatırımlarda birinci öncelikli ilçe ilan edip halkı ikna etmiş olacaksınız. Bunun tek yolu bu. Yoksa bugün kandıra dan karşı çıktılar diye geri adım atarsanız yarın yapmak istediğiniz ilçelerde de geri adım atmak zorunda kalırsınız.Sayın Büyükakın kendisi için çöp tesisi kurmuyor, Kocaeli için kurulacak sonuçta.Tabi bunun için mutlaka konunun erbabı ve  uzmanları her yönü ile düşünüp planlayarak yapmalı, oldu bittiye getirilmemeli” ifadelerini kullandı.

20 Ocak 2020 - Gündem

Muhabir Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

Bıktık Artık - Sizinde işinize geliyor demi çöpün yapılmaması belediye birşey yapmasın ama yapsın demeye getiriyorsunuz ben 20 senedir izmitin tepesinde olan çöpün dibinde oturuyorum imkanım yok başka yerden ev almaya yer almaya benim mahallede her sene kanserden ölenler var ama sizin umrunuzda değil çünkü bizim insanlarda bana dokunmayan yılan bin yaşasın var şuanda İzmit alikahya Yahya kaptan Köseköy Kartepe bu pis kokuyu çekiyor birakinda şehrin uzağına yapsınlar millet kırılıyor herkez grip salgını var gibi kanser oluyor ve yaşayan yok artık hükümet ne yapıyorsa yapsın bı an önce bu sorunu bu insanların başındaki lanetli alsın burda bu işe takoz koyacak herkeze söylüyorum bu ilçelerde kanserden ölenlerin 100/90 kanserden dolayı ve bu insanların hakkını kimse öbür dünya da ödeyemeyecek bende hakkımı helal etmiyorum bu havayı solumak istemiyorum istemiyoruz Alikahya li olarak

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Ocak 18:22
04

Reyo - Yerleşimin az fabrikaların çok olduğu yere yapılabilir.. Zaten fabrikadan gelen koku, çöp kokusunu bastırır ?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Ocak 12:35
03

Osman - Tahir başkan, Karaosmanoğlu i.nesinin zaman geçirmek için oyaladığı ama bir sonuca varmafidığı çöp tesisini yapma halk tepkili sen puan kaybediyorsun MHP puan kazanıyor. Sen gitbu işi kaybedilmiş topraklara yapma.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Ocak 03:52
02

Alii - Sana yazıklar olsun ulan kaç yere karar verdilerde yapamadılar.Şimdi kabak kandıralıya patlayacak burası bildiğin yerleşimin içi .Oturup masabaşında bu işleri yazanında karar verenin de uygulayanında uygulattıranında

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Ocak 17:27
01

Korkuyorum - İktidar muhalefet Encümen üyelerinden komisyon kurmasını beceremiyor mu? Dünyada Türkiye de örnekleri nedir ogrensinler. uygun yeri birlikte tespit etsinler. Konu siyasi değil cevresel ve bilimsel olunca rant kazanmak gereksiz.Gerekirse 3-4 yere dokum sahası yapılabilir. Akıllı encümen uyelerine ihtiyacımız var.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 20 Ocak 14:35


Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?