Reklamı Kapat

Zeytinoğlu: İhracatımız tarihi zirve yaptı

Kocaeli Sanayi Odası Ocak ayı meclisinde konuşma yapan Başkan Ayhan Zeytinoğu, “Yıllık ihracatımız 29 milyar dolara ulaştı. İhracatımız tarihi bir zirve yaptı” dedi.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Ocak ayı meclis toplantısı bugün oda toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Kocaeli Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlık yaptı. Toplantıda geçtiğimiz yılın bütçesi onaylanırken konuk konuşmacının olmadığı mecliste KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu kentimiz ve ülke ekonomisine dair değerlendirmelerde bulundu. Meclis toplantısında 10 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.

“IRAK’A İHRACATIMIZ ARTMIŞ”

Meclis toplantısında konuşan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğluşu  ifadeleri kullandı; “Aralık ayında ihracat 14,7 milyar dolar, ithalat 19,0 milyar dolar. Dış ticaret açığı 4,3 milyar dolar. GTS’yegöre ise; ihracatımız 180,5 milyar dolarile rekorseviyede gerçekleşmiştir.TUİK verilerine göre ilk 11 ayda Yüzde 48,9’unu gerçekleştirdiğimiz AB’ye olan ihracatımız yüzde 0,9 ve Yüzde 7,2’sini gerçekleştirdiğimiz Amerika ülkelerine olan ihracatımız yüzde 4 geriledi.2019 yılında en fazla ihracat yaptığımız beş ülkeden yalnızca Irak’a ihracatımız artmış.Bu ülkelere ihracatımız 2018 yılındaki kadar artmış olsaydı, yılı 4 milyar dolar daha fazla ihracat ile kapatmış olacaktık. İhracatta daha da fazla rekor kırabilirdik.

“YILLIK İHRACATIMIZ 29 MİLYAR DOLAR”

2020 yılında ihracatta aylık bazda 17-18 milyar dolarları aşan seviyeleri görmeyi temenni ediyoruz.Bu bakımdan, Libya ve İdlib’deateşkes sağlanması yönündeki tüm girişimleri olumlu değerlendiriyoruz.Kısa bir süre önce yıllık 500 bin dolar ihracat yapanlara da yeşil pasaport verileceği açıklanmıştı. Geçtiğimiz ayda da ihracatçılara verilen yeşil pasaport süresi 2 yıldan 4 yıla uzatıldı. Bu gelişmeleri de memnuniyet verici buluyoruz.Kocaeli Gümrüklerinden aldığımız verilere göre Aralık ayında ihracat 2,6 milyar dolar, ithalat 3,7 milyar dolar. Yılın tamamına baktığımızda;Yıllıkihracatımız 29 milyar dolara ulaştı.İhracatımız tarihi bir zirve yaptı. Türkiye ihracatındaki payımız yüzde 16,9. Bu oran 2018’deyüzde 17’ydi. İstanbul’dan sonra en yüksek ihracat yapan ikinci il olduk.

“İHRACATLARI KOCAELİ’DE GÖRÜNMÜYOR”

TİM 2019 yılı Kocaeli ihracatı15.2 milyar dolar. Fark 13.8 milyar dolar. Bu fark TİM rakamlarının firma merkezlerinin baz alınarak hesaplanmasından kaynaklanıyor. 600 firmamızın genel merkezinin çoğu İstanbul olmak üzere farklı illerde. Dolayısıyla onların ihracatları Kocaeli’de görünmüyor. Sadece 500 büyükte yer alan 79 firmamızın ihracatı  15,7 milyar dolar. İthalatımız ise 40,3 milyar dolar. Türkiye ithalatındaki payımız  yüzde 19,9.  Dolayısıyla; Kocaeli dış ticaret hacmi69,3 milyar dolaroldu.Türkiye dış ticaretindeki payımız yüzde 18,5.

“İHRACAT ŞAMPİYONU OTOMOTİV SANAYİ”

İhracat şampiyonu ilimizde yine otomotiv sanayi oldu yüzde 1,27 artış söz konusu. Otomotiv sanayinin toplam ilimiz ihracatındaki payı yüzde 45. Türkiye otomotiv ihracatının da yüzde 27’si İlimizden gerçekleşmiş. Kocaeli’ni bir ülke olarak düşünürsek; Dış ticaret hacmi ile Dünya sıralamasında 67. sırada yer aldık.Aralık ayında baz etkisinin kalkmasıyla enflasyonda yükseliş olabileceğini bekliyorduk.2019 yılı hedeflenen yüzde 12 seviyesinin altında tamamlandı.Kurlardaki oynaklık ÜFE’yi biraz yukarı çıkardı. ÜFE’nin TÜFE’ye yansıyarak zamanla yukarı çekme etkisi olabilir.Biliyorsunuz mobilya, yumurta ve balıkların toptan satışına ilişkin katma değer vergisi (KDV) oranlarının düşürüldü.Yumurta ve balıkta KDV oranı yüzde 1'e, mobilyada yüzde 8'e düşürüldü.Bu sektörlerin kayıt altına alınarak haksız rekabetin önüne geçileceği için değerli buluyoruz.Ayrıca bu indirimlerin enflasyonu azaltıcı katkı sağlayacağını da bekliyoruz.

“KAPASİTE KULLANIM ORANI YÜZDE 70,4”

Aralık ayı kapasite kullanım oranıTürkiye’de yüzde 77,0 Kocaeli’de ise yüzde 71,0 olarak gerçekleşti.

Yılın tamamına baktığımızda;Türkiye yüzde 75,9, Kocaeli yüzde 70,4 oranında kapasite kullanımına ulaştı. Kapasite kullanım oranlarında yılın son çeyreğinde toparlanma oldu. 2019 tamamında ise ortalama kapasite kullanım oranı geçmiş yılların maalesef gerisinde kaldı.Geçmiş yıllara baktığımızda, yüzde 78.5 ile 2017 yılında zirve yaptığını görüyoruz. Bizim her zaman dile getirdiğimiz, yüzde 80 seviyelerini aşmamız önemli.Böylece üretim artışlarında da ivmelenme olacaktır.

“İŞSİZLİK ORANI TARIMDA GERİLEDİ”

İşsizlik oranı Ekim ayı verilerine göre yüzde 13,4. Son iki aydır düşüş eğiliminde.Sezonsal olarak bu dönemlerde artması beklenen işsizlik oranının gerilemiş olması olumlu.  Genç nüfustaki işsizlik yüzde 25,3. Ekim ayında, eylüle göre istihdam edilenler;Sanayide 120 bin, İnşaatta 65 bin, Hizmetlerde 122 bin kişi yükseldi.Tarımda ise mevsimsel olarak 405 bin kişi geriledi. Aylık yükselişleri memnuniyetle karşılıyoruz.Ancak bir evvelki yıla göre istihdam edilenlerin sayısı 527 bin kişi azaldı.

“İŞSİZLİK KADEMELİ OLARAK GERİLİYOR”

Bu dönemde;tarım sektöründe çalışan sayısı 270 bin, sanayi sektöründe 30 bin, inşaat sektöründe ise 305 bin kişi azalırken, sadece hizmet sektöründe çalışanlarda 78 bin kişilik artış gerçekleşti.Bir önceki yıla göre işsiz sayısındaki artış 2019’un başından itibaren kademeli geriliyor.Bu ayda işgücüne katılım sadece 82 bin kişi olduğu için, istihdam oranın gerilemesine rağmen işsizlik oranımız bir evvelki aya göre geriledi.”

22 Ocak 2020 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?