Reklamı Kapat

Hava kirliliği ve beyin-ruh sağlığı ilişkisi

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) başkanı Dr. Tedros Adhanom’a göre hava kirliliği dünyamızın karşı karşıya kaldığı yeni bir çeşit sigara krizi ve insanlığın kendi başına ördüğü bu çorap yılda 8,8 milyon kişinin ölümüne ve milyarlarca kişinin de sağlığında yeni problemlere yol açıyor.

Geçtiğimiz ay Environmental Health Perspectives dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre havada 2,5 mikrometre ve altında partiküllerdeki (PM2.5) her 10 mikrogram/metreküp artış depresyon riskinde %10’luk bir artışa karşılık gelmiş. (Bu arada, DSÖ’nün belirlediği PM2,5 limitinin 10mikrogram/metreküp olduğunu da belirtmekte fayda var.)

Hava kirliliğine ait partiküllerin beyinde mikrobik kökenli olmayan iltihaba yol açtığı ve sinir hücrelerine zarar verdiği zaten bilinen bir gerçek; üstelik bu partiküllerin stres hormonlarında artışa yol açtığı da gösterilmiş.

Yine yakın zamanda yapılan araştırmalarda hava kirliliğinin ruhsal hastalıkları olanlarda intihar riskini önemli ölçüde arttırdığı, gençlerdeki depresyon riskini de en az 4 kat yükselttiği gösterilmiştir. Bu belanın aynı zamanda bilişsel işlevlerde önemli ölçüde düşüş ve bunama riskinde artış ile de ilişkili olduğu gösterilmiş.  

Aslında 70.000’den fazla araştırma gösteriyor ki hava kirliliğinin vücudumuzda etkilemediği tek bir hücre bile yok. Akciğer, kalın bağırsak ve mesane kanserleri, pek çok otoimmün hastalık, huzursuz bağırsak sendromu (IBS), ürtiker, kemik erimesi, tekrarlayan düşükler, düşük doğum ağırlığı, azalmış doğurganlık, çocukluk çağı lösemileri ve obezitesi  hava kirliliği ile ilişkisi belirgin olan durumlar. Türkiye hava kalitesi en kötü olan 13. ülke konumunda şu anda.

Bu arada, bu sabah baktığımda Kocaeli’de,Türkiye Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı verilerine göre PM 2.5 düzeyi 55 idi; yani Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği sınırın tam 5,5 kat üzerinde.

Dr. Baybars Türel / Kardiyoloji Uzmanı - Fonksiyonel Tıp Uygulayıcısı

Sağlıklı Yaşıyoruz® Danışma Kurulu Üyesi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?