Reklamı Kapat

“Polisan, boya değil, ev kozmetik ürünleri üretir”

DORUKTAKİLER 2019 değerlendirmelerinde “Yılın Yatırımı” ödülüne layık görülen, sosyal sorumluluk projeleriyle de adından söz ettiren Polisan Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Bitlis, şirketin kuruluş hikayesini ve çalışmalarını gazetemizle paylaştı.

Gazetemiz tarafından düzenlenen Doruktakiler 2019 organizasyonunda “Yılın Yatırımı” ödülüne layık görülen Polisan Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Bitlis; “Babamın vefatının ardından devraldığım görevimi, global bir marka olan “Geleceğin Polisanı’nı” ailenin 3. jenerasyonuna ve yeni nesile, teslim etmek üzere emanet aldım. Çalışmalarımızı; “Polisan ile dünyayı daha renkli, keyifli, huzurlu ve yaşanır kılmak” sloganımızla devam ettiriyoruz” dedi.

Polisan’ın kuruluş hikayesini anlatabilir misiniz?

Polisan Holding’in Japonya’nın lider, dünyanın ise ilk 10’unda yer alan Kansai Paint ile iş ortaklığı Polisan Kansai Boya, 1985 yılında Dilovası’nda kurulmuştur. Şirket, yıllar içerisinde “Polisan ile dünyayı daha renkli, keyifli ve huzurlu yaşanır kılmak” vizyonundan uzaklaşmadan değişen trendlere göre stratejiler belirlemiştir. Tüm paydaşları ile güvene dayalı, uzun soluklu, samimi ilişkiler geliştirmiştir. Tüketici ihtiyaç ve taleplerini doğru teşhis ederek pazara sunduğu ürün ve hizmetler ile de uluslararası arenada rekabet gücü yüksek, güçlü bir boya markası olarak konumlanmıştır.

EV KOZMETİĞİ

İnşaat boyalarının fonksiyonel faydalarının yanı sıra mekanlara estetik kazandırdığını “Polisan, boya değil, ev kozmetik ürünleri üretir” yaklaşımı ile vurgulayan Polisan Kansai Boya, “Home Cosmetics” kavramını sahiplenmiştir. 2008 yılında tescil ettirerek, dünyaya “Ev Kozmetiği” konseptini tanıştıran ilk firmadır. Polisan Kansai Boya, dünyanın lider kimya şirketi Dow Chemical ile olan ortaklığın sağladığı sinerji ile ürünler geliştirmiştir. Satış noktalarını üretim merkezine çeviren su bazlı mix makineleri (renklendirme makineleri), satış kanalında etkin dağıtımı sağlayan lojistik merkezleri ve tüketicilere alışveriş konforu sunan Polisan Shop konsepti gibi boya sanayi için ilk ve öncü olan birçok ürün ve hizmete imza atmıştır.

“5 BİNDEN FAZLA ÇEŞİDİMİZ VAR”

Ürün yelpazeniz hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Polisan Kansai Boya’nın bugün 300’den fazla ürünü, 5000’den fazla çeşidi, 50.000’den fazla rengi bulunmaktadır. Şirket, Aralık 2016’daki Kansai Paint iş ortaklığı anlaşması sonrasında, yeni bir boya üretim ve depolama tesisi yatırımına başlamıştır. 2019 yılında fiili üretime başlayan, Endüstri 4.0 kalibrasyonunda, tam otomasyonlu yeni tesis, 142.000 m2 alan üzerine kuruludur. Uluslararası Standartlarda, EN 1090-2 sertifikasına uygun, çevreci ve enerji verimliliği yüksek olan tesis, Türkiye’nin ilk Leed Gold sertifikasına sahip boya fabrikasıdır. Yeni tesisimizin sağladığı kapasite ve verimlilik avantajı ile yeni pazarlara açılarak, global bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerlemeyi hedefliyoruz.

“18 ÜLKEDE DİSTRİBÜTÖRLÜK SÖZLEŞMEMİZ VAR”

Toplam kaç ülkeye ihracat yapıyorsunuz, 2020'de ihracat hedefiniz nedir?

“Son 5 yılda Rusya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi komşu ülkelerin yanı sıra Nijerya’dan Azerbaycan’a, Irak’tan Gana’ya kadar 30’dan fazla ülkeye kısıtlı miktarda da olsa aktif ihracat gerçekleştirdik. Yurtiçi pazarda gözlenen daralmanın etkilerini, artan kapasitemiz sayesinde, yurtdışı pazarlara yönelerek bertaraf etmek üzere çalışmalarımıza hız verdik. Bu doğrultuda 2018 yılı için daha önce yer almadığımız yeni hedef ülkeler belirledik. Bu ülkelere giriş koşullarını değerlendirdik. Yer aldığımız pazarlarda da gelecek yıllarda büyümeyi ivmelendirecek adımlar attık.

“HEDEFİMİZ İÇ PAZARDAKİ BAŞARIYI DIŞ PAZARDA DA SÜRDÜRMEK”

Uzun vade için hedeflenen 43 ülkeden, 2018 yılında girdiğimiz 3 ülke pazarına yönelik çalışmalarımız sürmektedir. Toplam 18 ülke pazarında münhasır distribütoörlük sözleşmemiz var. Yeni girdiğimiz pazarlarda, Polisan Shop ve renklendirme makineleri ile sistem ve altyapı kurulumu gerçekleştirerek satış kanalı oluşturuyoruz. Turquality Programı kapsamında markanın bilinirliğine yönelik aksiyonlar alıyoruz. Hedefimiz Polisan Kansai Boya’nın iç pazarda geliştirdiği başarılı sistem ve dağıtım modellerini yurtdışı pazarlara adapte etmek.

“BOYA ÜRETİMİNDE ÜLKEDE LED SERTİFİKAYA SAHİP OLAN İLK TESİSİZ”

Türkiye’nin ilk LEED sertifikalı boya üretim tesisini kurdunuz. LEED Sertifikası nedir, burada ne tür bir boya üretilecek? 

 LEED sertifikası, ABD Yeşil Bina Konseyi U.S. GBCI (U.S. Green Building Certification İnstitute ) tarafından geliştirilen, dünyada bilinirliği en yüksek yeşil bina sertifikasyonu olarak kabul ediliyor. Türkiye’de, 21 tane Yeni Bina kategorisinde, 4 tane de mevcut Bina kategorisinde LEED GOLD sertifikalı üretim binası bulunuyor. Dünya’da aynı sertifikaya sahip üretim tesisi sayısı ise 308. GEBKİM’de kurduğumuz yeni boya üretim tesisimiz, LEED (Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) GOLD sertifikası aldı. Türkiye’de boya üretimi alanında bu sertifikaya lâyık görülen ilk tesis unvanının da sahibi oldu.

“KÜRESEL ISINMAYA MÜCADELEYE KATKI”

Polisan Kansai Boya’nın yeni üretim tesisinin tasarım ve inşaatı sırasında birçok husus dikkate alındı. Küresel iklim değişikliği ile mücadeleye katkı sağlamak, insan sağlığını gözetmek, su kaynaklarını korumak, biyolojik çeşitlilik ve ekosistemi korumak, sürdürülebilir ve rejeneratif malzeme döngüsünü teşvik etmek, yeşil ekonomi kurmak gibi. Toplum yaşam kalitesini arttırmak amacıyla LEED GOLD standartları doğrultusunda inşa edilen tesisimiz faaliyetine başladı. 

Önümüzdeki dönemde yeni bir yatırımınız olacak mı?

Ben, yüzünü geleceğe dönmüş ve global bir marka olan “Geleceğin Polisanı’nı” babamın vefatının ardından devraldığım Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini, ailenin 3. jenerasyonuna ve yeni nesile, teslim etmek üzere emanet aldım. Bu vizyon çerçevesinde; profesyonel kadrolarımız ile birlikte stratejik bakış açımızı iş yapış şekillerimize uygulamak ve dijital dönüşüm ajandamızı hayata geçirmek üzere yol haritamızı belirliyoruz.

Ekonomik kriz döneminde yeni yatırımlar yapmayı tavsiye ediyor musunuz? 

Ekonomik kriz dönemlerinde, büyüme dönemlerindeki talep artışlarını doğru analiz ederek yapılan yatırımların çarpan etkisinde geri dönüşü olduğunu düşünüyoruz. Bu kapsamda, 2016 yılsonunda başladığımız yeni tesis yatırımımızı, ekonomideki dalgalanmalardan bağımsız olarak, hız kesmeden sürdürdük. İş ortaklığımız Polisan Kansai Boya’nın yeni tesisi henüz 2019 yılı başında fiili üretime başladığı için, kısa vadede AR-GE biriminin yenilenmesi dışında bir yatırım planımız bulunmuyor.

“HER SES BİR NEFES PROJESİ”

Polisan Boya'nın sosyal sorumluluk projeleri nelerdir?

8 yıldır sürdürdüğümüz ‘Her Ses Bir Nefes’ kurumsal sosyal sorumluluk projemiz ile Türkiye’de kadın sorunlarına karşı, çözüm odaklı toplumsal bilinç edinmeyi hedefledik. Bireysel çarelerden çok kolektif çabalarla çözüme ulaşılabileceği bilincini yaygınlaştırmayı ve bu bilinci kamuoyuyla paylaşmayı amaçlıyoruz. Bugüne kadar proje kapsamında Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın Dayanışma Merkezi Ofisi, Kadın Sığınakları, Genç Kız Sığınma Evi Derneği Danışma Merkezi ve Genç Kız Sığınakları'nın kapasitelerinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesine katkı sağladık. 2015 yılında ‘’Sesi Olmayan Kadın” isimli filmimizle reklamcılık sektörünün en prestijli ödüllerinden biri olan Kristal Elma tarafından 3 ödüle, Dijital’in Oscar’ı MIXX Awards Europe ve MIXX Awards Türkiye tarafından da Altın Mixx ve Bronz Mixx ödüllerine layık görüldük.

“ÖĞRENCİLERİMİZE İŞ GARANTİLİ MESLEK FIRSATI SUNUYORUZ”

Bir diğer sosyal sorumluluk projemiz eğitim konusunda. 2019 yılında Kocaeli Gebze V (Kimya) İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (GEBKİM) bulunan GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Endüstriyel Nicel Analiz Laboratuvarı’nın yapımını üstlendik ve okulun kullanımına sunduk.  Böylelikle geleceğini ilaç, kozmetik, temizlik ürünleri, plastik, ambalaj gibi birçok farklı alt sektörü barındıran kimya sektörünü şekillendirmek isteyen öğrenciler pratik yapma fırsatı bulacaklar. GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde alacakları nitelikli eğitimle iş garantili bir meslek sahibi olma fırsatını yakalayacak diye umut ediyoruz.

Mehmet Emin Bitlis kimdir?

1958 yılında doğmuștur. Lise ve üniversite öğrenimini 1972 - 1984 yıllarında Avusturya’da yapmıştır. İngilizce ve Almanca bilmektedir. Çalıșma hayatına 1985 yılında bașlayan Mehmet Emin Bitlis, Polisan Holding, Polisan Yapı, Rohm and Haas Yönetim Kurulu Başkanı ve Polisan Tarım Yönetim Kurulu Üyesidir. Ayrıca, Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği, Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği, Kocaeli Sanayi Odası, Gebze Ticaret Odası, Dilovası Organize Sanayi Bölgesi, İstanbul Rotary Kulübü ve Malatya Eğitim Vakfı üyesidir. Röporta: Yasemin KAYA

#

24 Oca 2020 - 23:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kocaeli Valiliği'nin aldığı koronavirüs tedbirlerini yeterli buluyor musunuz?