Reklamı Kapat

İSU: Evsel atıklar yağmur suyu hatlarını tıkıyor

Kocaeli’yi atık sulardan kaynaklanan kirlilikten arındıran İSU yaptığı yağmursuyu hatları, terfi merkezleri ve ıslah ettiği dereler ile su baskınlarının önüne geçerken kanalizasyon sistemine atılan ıslak mendiller, çocuk bezleri, pedler ve plastik şişe ve yağ vb. atıkların işletme maliyetini de artırdığını ifade ediyor 

Haber albümü için resme tıklayın

Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, il genelinde 5 bin 785 kilometre uzunluğunda kanalizasyon hattı ile 646 kilometre uzunluğunda yağmursuyu hattı işletiyor. Yaptığı yağmursuyu hatları, terfi merkezleri ve ıslah ettiği dereler ile su baskınlarının önüne geçen İSU, kanalizasyon sistemine gelişigüzel atılan ıslak mendiller, çocuk bezleri ve plastik şişeler, atık yağ gibi malzemelerin yanı sıra binaların yağmursularının atık su sistemine bağlı olmasından dolayı atık su ve yağmursuyu hatlarının tıkanmasına, su baskınlarının yaşanmasına ve işletme maliyetlerinin artmasına neden olduğunu belirtti.

YAĞMURSUYU HATLARI TIKANIYOR

İSU Genel Müdürlüğü, küresel ısınma ile birlikte ani yağışlardan dolayı meydana gelen su baskınlarına karşı işlettiği 646 km uzunluğundaki yağmursuyu hattının 561 km uzunluğundaki kısmını yeni yaptı. Ayrıca, derelerde 88 km uzunluğunda ıslah çalışması gerçekleştirdi. Bütün bu koruyucu hizmetlere rağmen çevreye atılan plastik ürünler ile kumaş ve bez türü malzemeler, son dönemde etkili olan sağanak yağışlar ile birlikte taşınarak yağmursuyu ızgara ve hatların tıkanmasına neden olduğunu ifade etti. “Bunun sonucunda su baskınları oluşuyor, ev ve işyerleri ile vatandaşların mağdur olmalarına, can ve mal kaybına da sebebiyet veriyor” denildi.

TERFİ MERKEZLERİ ZARAR GÖRÜYOR

İSU Genel Müdürlüğü, Kocaeli’nin coğrafi yapısından dolayı atık suları arıtma tesislerine aktarmak ve yağmursularını alıcı ortama vermek için il genelinde 65 adet atık su ve 13 adet yağmursuyu terfi merkezi işletiyor. İSU yaptığı açıklamada atık su ve yağmursuyu ile birlikte gelen malzemelerin, terfi sistemindeki ızgara ve mazgalların tıkanmasına ve pompaların zarar görmesine neden olduğunu ve maliyeti yüksek arızalara da sebebiyet verdiğini belirtti.

24 Ocak 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?