Reklamı Kapat

Uğur Mumcu katledilişinin 27’nci yılında anıldı

Gazeteci, Yazar, Hukukçu Uğur Mumcu’nun ölümünün 27’nci yılında meslektaşları tarafından anıldı.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri

İzmit Kent Meydanı Uğur Mumcu Parkı’ında düzenlenen anma törenine, Gazeteci, Yazar ve Hukukçu Uğur Mumcu’nun ölümünün 27’nci yılında Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti(KOGACE), Kocaeli Barosu, Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği(KYÖD) ve Atatürkçü Düşünce Derneği(KYÖD) tarafından ortak düzenlenen programda Uğur Mumcu Parkı’nda anıldı. Programda KOGACE Başkanı Cemal Kaplan, Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir, KYÖD Başkanı Didem Turan, ADD Kocaeli, İzmit, Yahyakaptan, Derince, Gebze, Gölcük, Karamürsel, Körfez Şube Başkanları, İzmit Belediyesi Başkanvekili Hakan Tanta, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İl Başkanvekili Harun Yıldızlı, İzmit İlçe Yöneticisi Veli Beyaztaş ve çok sayıda gazeteci yer aldı.

“KİM KİMİ NEDEN ÖLDÜRÜYOR”

Programda komite adına anma konuşma yapan KYÖD Başkanı Didem Turan; “Ortadoğu, emperyalizmin kol gezdiği, terör örgütleriyle çeşitli istihbarat örgütlerinin kanlı ve kirli oyunlar oynadığı karanlık bir dipsiz kuyudur. Bu karanlık ve dipsiz kuyuda cinayetler birbirini izler. Halk deyişi ile Ortadoğu'da 'Kimin eli kimin cebindedir' bilinmez. Kim, kimi, neden öldürüyor? Bu soruların yanıtlarını anında bulmanın olanağı da yoktur. Olaylar yıllar sonra aydınlanır. O da bir kısmı. Böyle yazıyordu Uğur Mumcu, Musa Anter'in 20 Eylül 1992'de öldürülmesinden sonra kaleme aldığı "Dipsiz Kuyu" başlıklı yazısında” ifadelerini kullandı.

“UĞUR MUMCU NEDEN KATLEDİLDİ”

Turan sözlerinin devamında, “Türkiye basın tarihinde haberleri, yazıları, araştırma dosyaları ve kitaplarıyla büyük bir iz bırakan gazeteci Uğur Mumcu’nun öldürülmesinin üzerinden bugün tam 27 yıl geçti.Uğur Mumcu neden katledildi ? Bu sorunun yanıtını: ülkemizde  1988 yılından 1999 yılına kadar devam eden  bir seri suikastlar zincirinde aramak gerekir. Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Turan Dursun, Bahriye Üçok, Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı'nın katledişlerindeki  temel karekteristik  özellik  her birinin  özgür düşünceyi savunan laik aydınlar ve bilim insanları olmalarıdır. Elbetteki Uğur Mumcu bu cinayetler  sarmalınn en önemlilerinden biridir” ifadelerini kullandı.

“SİYASİ DİKTANIN GELECEĞİNİ GÖRMÜŞTÜ”

Turan sözlerini, “Cünkü Uğur Mumcu24 Ocak 1980 kararlarının demokratik bir düzende yürütülemeyeceğini, ekonomik diktatörlük manifestosu olan bu kararların ardından siyasi diktanın geleceğini görmüştü. 12 Eylül düzeninin Türkiye’nin kuruluş felsefesinin, Atatürk ilkelerinin tasfiyesini amaçladığını,  sözde Atatürkçü söylemlerin arkadan gelecek olan işbirlikçi teokratik diktayı maskelemeye yönelik olduğunu biliyordu.Gazeteciliğin, halkın sağlıklı bilgi alma, kamuoyunun özgürce oluşmasına katkı verme sorumluluğunu taşımak olduğuna inandı” ifadeleriyle sürdürdü.

“HALEN TAM OLARAK AYDINLANMADI”

Turan sözlerinin devamında; “Yaşamı boyuncu bunun kavgasını Verdi.Demokratik düzeni çürüten, halkı sömüren tarikat, siyaset, ticaret sarmalını, hazineyi soyan hayali ihracatçıları, silah kaçakçılarını, iktidar sahiplerince kollanan mafya düzeninin gerçek yüzünü halka sundu. Birbirinin zıddı politik söylem aktörlerinin arkasındaki aynı merkezleri teşhir etti.Ne diyordu Mumcu:“Cemaatlere, tarikatlara giren çocuklar 30 sene sonra general olacaklar cumhuriyete karşı ayaklanacaklar” Ne kadar haklı cıktı değil mi? Suikastın üzerinden 27 yıl geçmesine  karşın ne yazık ki 24 Ocak 1993'teki Uğur Mumcu Suikastı, diğer suikastlar ve birçok kanlı eylem gibi hâlâ tam olarak  aydınlanmadı” dedi.

“DEMOKRASİ MÜCADELESİNİN SİMİGESİDİR”

Turan sözlerine; “Operasyon çerçevesinde birçok insan yakalandı. Davada cinayetten  üç sanığa ceza verildi ama olayın arkasındaki gerçek azmettiriciler hiçbir zaman bulunamadı. Bugün bizler için Uğur Mumcu adı; Tam Bağımsız bir Türkiye özleminin, antiemperyalist duruşun, dürüst ve onurlu gazeteciliğin, insanca bir mücadelenin, korkusuzca yazmanın, gericiliğe ve yobazlığa karşı duruşun, laiklik ve demokrasi mücadelesinin bir simgesidir. Bugün bizler için Uğur Mumcu adı; Demokrat Laik Cumhuriyetçi Atatürkçü, emekten hak ve özgürlüklerden yana bir kişiliğin sembolüdür. O nedenle Uğur Mumcu'yu yaşatmak, onu unutmamak, unutturmamak bir yurtseverlik, bir insanlık borcudur. Ona sahip çıkmak, onu anlamaya çalışmak, yaşamı boyunca üstlendiği misyonu gelecek kuşaklara aktarmak bizim asli görevlerimiz arasında olmalıdır” şeklinde devam etti.

“HER BİRİNE MINNETTARIZ”

Turan son olarak; “24 Ocak günü aynı zamanda Uğur Mumcu gibi gericiliğe bölücülüğe karşı mücadele ederken katledilmiş Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Turan Dursun, Bahriye Üçok,  Ahmet Taner Kışlalı ve yıllar sonra bir 24 Ocak günü aynı zihniyetin kanlı katillerince yok edilen  Gaffar Okkan’ın da saygıyla şükranla yad edileceği  gündür. Onlar bedenen yok edilseler bile  bugün düşünceleriyle yüreklerde mücadelelerde yaşamaya devam ediyorlar.Herbirine minnetarız.Saygı ile anıyor selamlıyoruz. Düzenleme kurulunda yer alan aşağıda ismini sayacağım kuruluşlar olarak tüm katılımcı yurtseverlere siyasi parti, sivil toplum örgütleri, yönetici ve temsilcilerine bugün burada oldukları için teşekkür ediyoruz.” Dedi.

Açıklama sonrasında Turan, ismi değiştirilecek olan Çetin Emeç Üst Geçidi’nin de isminin değiştirilmemesi isteğini de Büyükşehir Belediyesi’ne ilettiklerini ifade etti.”

24 Ocak 2020 - Gündem

Muhabir Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?