Reklamı Kapat

Hyundai Assan’dan “Temiz Bir Dünyaya Yolculuk”

Gazetemiz tarafından düzenlenen Doruktakiler 2019 organizasyonda “Yılın Çevrecisi” seçilen ve başkanlığını IckkyunOh’un üstlendiğiotomobil fabrikası Hyundai Assan, geçtiğimiz yıl başlattığı “Temiz Bir Dünyaya Yolculuk” adlı projesiyle700 kiloyu aşkın plastik atık topladı, 41 kg zararlı gazın atmosfere salınımını engelledi, 15 varil petrolden de tasarruf etmiş oldu

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri

Gazetemizin Doruktakiler 2019 değerlendirmelerinde “Yılın Çevrecisi” ödülüne layık görülen, Güney Kore'de 1947 yılında ChungJu-Yung tarafından kurulan şirketler grubu, Türk tüketicisiyle 1990 yılında tanıştı. 1995 yılında da İzmit Alikâhya’da temelleri atılan Hyundai Assan, Türkiye’de Kibar Holding ortaklığıyla yönetiliyor.Gazetemiz tarafından düzenlenen Doruktakiler 2019 organizasyonun “Yılın Çevrecisi” seçilen, Türkiye’de en çok sevilen otomobil markaları arasında yer alan veyeniCEO’su IckkyunOh’un başkanlığını üstlendiği Hyundai Assan Fabrikası, geçtiğimiz yıl başlattığı “Temiz Bir Dünyaya Yolculuk” adı altında yaptığı fidan dikimi ve plastik atıkların toplanması projeleriyle 15 varil petrolden tasarruf sağlayan bir çevre dostu olarak da biliniyor.

“215 BİN ARAÇ ÜRETİM KAPASİTESİ”

Hyundai Grubu (Hangıl현대), Güney Kore'de 1947 yılında ChungJu-Yung tarafından kurulan şirketler grubudur. İlk Hyundai firması inşaat şirketi olarak kurulmuştur. Hyundai, aralarında inşaat müteahhitliği, otomobil, gemi yapımı, sigortacılık, elektronik, lojistik de bulunan pek çok alanda etkinlik göstermektedir. Hyundai ile Türk tüketicisi 1990 yılında tanışmıştır. 1995 yılında ise İzmit fabrikasının temellerini atılmış ve 1997 Temmuz’da üretim faaliyetlerine başlamıştır. Kocaeli’ye bağlı Alikâhya mevkiinde toplam 1 milyon metrekarelik alan üzerine kurulu tesisin yıllık 215 bin araç üretim kapasitesi bulunuyor. Tesis alanının 700 bin metrekaresi fabrikaya tahsis edilmiş olup 108 bin metrekaresi de üretim faaliyetleri için kullanılıyor.

“ÜLKE GENELİNDE 73 YETKİLİ SATICI”

“Toplam 1 milyon metrekarelik alana sahip olan ve Hyundai Motor Company’nin denizaşırı ülkelerde kurduğu ilk üretim tesisi olma unvanını da elinde bulunduran Hyundai Assan İzmit Fabrikası, üretimi biten her aracı 1500 noktadan kontrol ederek sahibine ulaştırıyor. Ayrıca, Türkiye’nin en büyük ihraç kalemlerinden biri olan otomotiv sanayindeki devasa yatırımı ile hem katma değer hem de döviz girdisiyle ülke ekonomisine katkıda bulunuyor ve ülke genelinde 73 adet yetkili satıcı aracılığıyla kesintisiz olarak hizmet veriyor.”

“1,5 MİLYONDAN FAZLA İHRACAT”

“Hyundai, 2002 yılından bugüne kadar 1,5 milyondan fazla araç ihracatı gerçekleştiriyor. Hyundai Assan, yüzde 70 Hyundai Motor Company ve yüzde 30 Kibar Grubu ortaklığıyla yönetiliyor. Markanın Avrupa’daki kompakt otomobil üssü konumundaki Hyundai Assan, 2 bin 500 çalışanıyla maksimum olarak 230 bin adet i10 ve i20 modellerini üretiyor. Ayrıca, Hyundai Assan bu araçları 40’tan fazla ülkeye ihraç ediyor. Almanya, İngiltere ve İtalya gibi ülkeler markanın en fazla ihracat yaptığı yerlerin başında geliyor.”

“KİBAR HOLDİNG ORTAKLIĞIYLA YÖNETİLİYOR”

Hyundai Assan, yüzde 70 Hyundai Motor Company ve yüzde 30 Kibar Holding ortaklığıyla yönetilmektedir. Yeni i10 ve Yeni i20 üretimini gerçekleştiren fabrika, yerli pazar kadar 40’dan fazla ülkeye yapmış olduğu ihracat ile de ön plana çıkıyor. Türkiye’de yıllık 50 bin adetten fazla araç satan Hyundai, 196 bin adete yakın ihracat gerçekleştiriyor. Özellikle B ve C segmentlerindeki modelleriyle yüksek satış rakamlarına ulaşan Hyundai, yapmış olduğu ihracat rakamlarıyla da ülke ekonomisine katkıda bulunuyor.

“TÜRKİYE’DE 3 BİN CİVARI PERSONEL”

“Hyundai Assan’ın bugün Türkiye’de 2 bin 800 kişiye yakın çalışanı bulunuyor. Beyaz ve Mavi Yakalı olarak adlandırılan çalışanlar üretimden satışa, satıştan satış sonrası servis faaliyetlerine kadar oldukça geniş bir çerçevede faaliyet gösteriyor. Hyundai, Türkiye’de 71 adet bayi ağı ile satış ve satış sonrası hizmetlerini sürdürüyor. Hyundai’nin dünyanın dört bir yanında araştırma geliştirme merkezleri, teknoloji merkezleri ve tasarım stüdyoları bulunuyor.”

“KENDİ ÇELİĞİNİ ÜRETEN TEK OTOMOBİL MARKASI”

Amerika California’da, Almanya Rüssellsheim ve Güney Kore’deki merkezlerde geliştirilen modeller pazarlara uygun olarak birinci sınıf kaliteyle üretiliyor. Hyundai, bugün ham maddesiyle beraber kendi çeliğini üreterek tüm ürünlerinde kullanan tek otomobil markası. Ayrıca kendi motorunu, şanzımanını, yürüyen aksamını ve teknolojik donanımlarını yine sadece kendisi geliştiriyor ve kendi ürünlerinde kullanıyor. Almanya’da geliştirilen ürünler Avrupa pazarı için Türkiye ve Çek Cumhuriyeti’ndeki fabrikalarında üretiliyor.

“TEMİZ BİR DÜNYAYA YOLCULUK”

Hyundai Assan geçtiğimiz yıl başlattığı, “Temiz Bir Dünyaya Yolculuk” adlı sosyal sorumluluk projesiyle plastik atıklardan kaynaklanan çevre sorunlarına dikkat çekti. Yeni ve farklı bir projeye daha imzasını atarak, “Temiz Bir Dünyaya Yolculuk” adlı projeyle çevre kirliliğine dikkat çeken marka, aynı zamanda projede taşeron firma çalışanlarının katılımına da yer verdi. Projede, 10 adet plastik atık getiren çalışanlara bir adet bez alışveriş çantası hediye edildi. Proje ile dünya üzerindeki doğal kaynaklarımızın azalmasına ve yüzyıllarca doğada yok olmayan plastiklerden kaynaklanan çevre kirliliğine dikkat çekildi.

“15 VARİL PETROLDEN TASARRUF”

“Kampanya ile 700 kiloyu aşkın plastik atık toplanırken, bu sayede 30 evin bir aylık ihtiyacına eşdeğer enerji tasarrufu sağlandı. Ayrıca, 41 kg zararlı gazın atmosfere salımı da engellendi. Sadece çevreyi korumayan bu proje ayrıca 15 varil petrolden de tasarruf etmiş oldu. Hyundai Assan çalışanları, tüm vatandaşlara plastik atıklarını ayırması çağrısında bulunarak, ailelerinin de katılımıyla çevreye olan katkılarını sürdürmeye devam edeceklerini belirtti”

“KALİFİYE PERSONEL İÇİN ÖĞRENCİLERE DESTEK”

“Hyundai Assan, gerçekleştirdiği Kurumsal Sosyal Sorumluluk projeleri ile eğitim ve öğretime de katkı sağlama yönüyle ön plana çıkıyor. Piyasaya sunduğu yeni modellerinin yanında son yıllarda yapmış olduğu bağışlarla da dikkat çeken Hyundai Assan, 2014 yılında 3 adet Yeni Hyundai i10’u öğrencilerin eğitimi için İzmit’in Alikâhya Bölgesi’ndeki Şehit Öğretmen Ergin Komut Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ne hediye etti. Uygulamalı teknik eğitim derslerinde öğrencilerin çok daha verimli bir öğretim yılı geçirmelerini sağlayacak bu bağışla Hyundai Assan, gelecek yıllarda sektöre tecrübeli, bilgili ve kalifiye personel kazandırmayı amaçlıyor” Röportaj: Yasemin KAYA

25 Ocak 2020 - Gündem

Muhabir Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?