Reklamı Kapat

Kapasite kullanım oranı geçen yıla göre artış gösterdi

Kapasite kullanım oranlarını değerlendiren Zeytinoğlu, “İmalat sanayinde kapasite kullanım oranı ilimizde yüzde 70.5 ile geçen aya göre 0.5 puan gerilerken, geçen yıla göre 0.5 puan arttı” dedi.

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Merkez Bankası ve Kocaeli Sanayi Odası verilerine göre kapasite kullanım oranlarını değerlendirdi. Zeytinoğlu, “Odamız tarafından her ay düzenli olarak açıkladığımız imalat sanayinde kapasite kullanım oranı ilimizde yüzde 70.5 ile geçen aya göre 0.5 puan gerilerken, geçen yıla göre 0.5 puan arttı. Merkez Bankası tarafından yüzde 75.5 olarak açıklanan Türkiye imalat sanayinin kapasite kullanım oranı ise geçen aya göre 1.5 puan gerilerken, geçen yıla göre 1.1 puan arttı.” dedi.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ 

 Zeytinoğlu, “Kocaeli kapasite kullanım oranlarında geçen yıla göre gerçekleşen artışta, ilimizin öncü sektörlerinden ihracatımıza da en büyük katkıyı veren otomotiv ve kimyanın yanında metal, makine, plastik ve kauçuk sektörlerinin katkısını görüyoruz” açıklamasında bulundu.

İÇ PİYASA SİPARİŞİ

Kocaeli firmalarının iç ve dış piyasadaki gelecek dönem beklentilerini de açıklayan Zeytinoğlu, “Kocaeli genelinde sanayi kuruluşlarına yönelik yaptığımız araştırmada firmalarımızın yüzde 19’u şubat ayında alınan iç piyasa sipariş miktarının arttığını, yüzde 53’ü ise bu miktarın değişmediğini ve yüzde 28’i azaldığını belirtmiştir. Benzer şekilde ihracat yapan firmalarımızın ise yüzde 18’i dış piyasa siparişlerinin arttığını, yüzde 60’ı sipariş miktarında bir değişme olmadığını, yüzde 22’si ise azaldığını ifade etmişlerdir.” dedi.

28 Ocak 2020 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?