Reklamı Kapat

Cihangir İslam: Deprem aslında iyi bir şey

Saadet Partisi Kocaeli aylık İl Divan Toplantısı’nda konuşan İstanbul Milletvekili Nazır Cihangir İslam, “Deprem aslında iyi bir şey. Bu yer kabuğunun hareket etmesi dünyanın yerine oturmasıyla ilgili bir şey” dedi.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri
+10
Haber albümü için resme tıklayın

Saadet Partisi aylık İl Divan Toplantısı bugün İstanbul Milletvekili Nazır Cihangir İslam’ın katılımıyla Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya İslam’ın yanı sıra Genel Başkan Yardımcısı Sinan Ejderoğlu, İl Başkanı Zafer Mutlu, il yönetim kurulu üyeleri, il eski başkanları, ilçe başkanları, kadın ve gençlik kolları başkanları ile yönetimleri, mahalle başkanları ve belediye meclis üyeleri katılım sağladı.

İLİMİZDE DEPREMLE İLGİLİ YETERLİ ÇALIŞMA YOK”

Açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Başkanı Zafer Mutlu, “Gündemimizde deprem var. Kısa bir süre önce yaşamış olduğumuz deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yaralılara acil şifa diliyoruz. En büyük deprem felaketlerinden birini yaşayan Kocaeli’mizde bu vesile ile depremle alakalı olarak bugüne kadar yapılan hazırlıklar ile ilgili soru işaretleri kafalarımıza takılmış oldu. 20 yılı aşkın süre geçmiş olmasına rağmen hala ilimizde kentsel dönüşüm anlamında gerekli önlemlerin alınamadığını, yeterli çalışmaların yapılmadığını üzülerek belirtmek istiyoruz. Hasarlı binaların varlığı maalesef bizi tedirgin etmekte. Bu vesileyle yetkililerimizden tekrar bu konuyla alakalı gerekli önlemlerin bir an önce alınması, deprem kenti olan kentimizde kentsel dönüşüm çalışmaların hızlandırılmasını bekliyoruz” dedi.

HOCA EFENDİLERİN AĞZINI BIÇAK AÇMIYOR”

Yapılan yardımlar hakkında konuşan Mutlu, “Deprem gibi büyük boyutta felaket durumlarında her görüşten, her kesimden bütün partililerin kenetlenmesi gerekir. Bu ulusal bir felakettir. Herkesin elinden geleni yapması gerekir ama yaşanan deprem sonrası adeta daha önceki siyasi rekabetlerin zirveye çıktığını üzülerek görüyoruz. Koskoca vali bir basın toplantısında İçleri Bakanı’na kamuoyundaki algının iyiliğinden bahsedebiliyor. Yardımların adeta bir şova dönüştürüldüğünü görüyoruz. Şu konu bile ülkemizi, insanımızı bir araya getiremiyor. Ülkemizin son 20 yılda getirilmiş olduğu kutuplaşmanın ne boyutlara geldiğinin en büyük göstergesi. Daha önceki iktidarlarda deprem felaketi için ‘Bu bir Allah’ın ikazıdır’ diyen hoca efendilerin şimdi ağzını bıçak açmıyor. Neden? Çünkü tam istedikleri bir iktidara sahipler.” ifadelerinde bulundu.

SİZİN ÇEKİŞMENİZDEN BİZ BIKTIK”

“Bu millet artık geleceği görmüştür” diyen Mutlu, “CHP’li bir belediye bir şarkıcı getiriyor, konser verdiriyor iddiaya göre geçmişte terör örgütü fotoları var diye ortaya çıkıyor. CHP bunu yalanlıyor. AK Partili belediye KarFest Festivali’ne bir şarkıcı getiriyor o şarkıcı da ‘Burada olmayan melekler bilmem neremi öpsünler’ gibi adice bir ifadeyi AK Partili belediyenin programında söyleyebiliyor. Aynı tepkileri göremiyoruz. Sizin kısır çekişmenizden biz bıktık. Ne sizden ne de ana muhalefetten hiçbir fayda gelmeyeceğini görüyoruz. Bu ülkenin tek partisi, milli partisi sadece ve sadece Saadet Partisi’dir. Elektrikli araba üreteceğiz. İtalya’nlara verilmiş prototipi ülkeye getirerek görsel şov amacıyla şov hazırlanmıştır. Bütün bunların tek bir sebebi vardır: AK Parti kaybolan imajını kurtarabilmek adına milletin gözünü boyamak için her seçim döneminde yapmış olduğu hokkabazlığı tekrar yapmak suretiyle milleti aldatmak istiyor. Şunu göremiyorlar: bu millet artık gerçeği görmüştür, artık kandıramayacaksınız. İlk seçimde iktidara veda edeceksiniz. İlk seçimde partimiz mutlaka iktidarın bir parçası olacak” şeklinde konuştu.

DEPREM ASLINDA İYİ BİR ŞEY”

Mutlu’nun ardından konuşan Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Nazır Cihangir İslam, “Ben de Sakaryalım. Yurt dışında olsam da 99’da o acıyı yurtdışından yaşadım. Depremin bir daha olmamasını diliyorum ama tarihe baktığımızda bunlar olacak gibi görünüyor. Deprem aslında iyi bir şey. Bu yer kabuğunun hareket etmesi dünyanın yerine oturmasıyla ilgili bir şey. Depremle nasıl yaşayacağımızı bilmezsek, nasıl yaşayacağımızı öğrenmezsek bu acıları yaşamamızı öngörmek için dahi olmak gerekmiyor. Hayata İslami ölçülerle bakanlara şunu söylemeyi her zaman vazife edindim: bütün evrende işleyen, geçerlilik kazanan kanunları hiçe sayarak yaşamak Allah’ın ayetlerini hiçe sayarak yaşamak gibidir. Ayetler kitapta olan ayetler ve yaratılan dünyadaki ayetler olarak ayrılıyor. Bu ayetleri bizim okumamız, öğrenmemiz isteniyor” dedi.

TOPLUMA OLAN BORCUMUZU ÖDEMİŞ OLMAYIZ”

Deprem konusunda konuşmalarını sürdüren İslam, “Fay hattı üzerine kurulan şehirler depremde zarar görmeye mahkûmdur. Ateşin üstüne oturursanız yanarsınız. Deprem bizatihi bir kötülük değildir; depreme kafa tutmak yaratıcımızın koyduğu kurallara uymamaktır. 99’dan beri güya deprem hakkında büyük projeler hazırladık, uygulamaya koyacaktık. Japonya’da çok daha büyük depremler hemen hemen kayıp vermeden atlatılıyor. Biz bu tedbirleri en kısa zamanda almazsak bu topluma olan borcumuzu ödemiş olmayız. Kendini bilmez Yunan milletvekili Avrupa Parlamentosu’nda bayrağımızı yırtmış. Hadiseyi öncelikle kınıyorum. Dünyada hemen hemen bütün protesto alanlarında bayrak, kukla yakmayı görüyorsunuz. Bu özgürlük sınırları içerisinde deniliyor. Olabilir ama ben ahlaki yönden bakıyorum. Bizim değer verdiğimiz herhangi bir şeye saldırılması elbette ki hepimizi duygusal anlamda olumsuz etkiliyor. Bu işin hikmeti buradadır. Başkasının kutsalına saldırmamak bizim görevimiz” ifadelerinde bulundu.

YAHUDİ VE SİYONİZM’İ BİRBİRİNDEN AYIRMAK LAZIM”

“Yahudi ile Siyonizm’i biz birbirinden ayıramazsak adil bir şekilde davranmış olmayız” diyen İslam, “Sosyal medyada Yahudi vatandaşlarımızın ve Hristiyan vatandaşlarımızın bayramlarını tebrik ettim. Aynı bölgede komşu olarak yaşadığımız insanlara iyi niyetlerimi sundum ve bir takım kınamalar aldım. Ben nasıl bayramlarını kutlarmışım. O geleneğin içine katılmak ayrı bir şey, tebrik etmek ise ilişkilerin bir parçası. Benim Ramazan’ım tebrik ediliyor, bayramlarım tebrik ediliyor. Peygamberimizin uygulamalarına bakıyorum. Borç ilişkisine girdiği Yahudi arkadaşları var. Gündelik ilişkilerinde onlarla dostluk ilişkisine girebilmiş. O yüzden ben bu eleştirileri çok fazla yerinde bulmuyorum. Yahudi ile Siyonizm’i biz birbirinden ayıramazsak adil bir şekilde davranmış olmayız. Adil olmamanın diğer adı da zulmetmektir” şeklinde konuştu.

GİDECEKLER”

KHK’lılar hakkında da konuşan İslam, “Bu salonda mutlaka benim KHK’lı dostlarım vardır. Ben de bir KHK’lıyım. Barış bildirisi değil, işten atılanlara anayasayı, hukuku hatırlatan, bir paragraflık yazıyı imzaladığım için işini kaybedenlerden bir tanesiyim. Benden çok daha büyük haksızlıklara uğrayan insanlar var. Bu benim için 4’üncü. 90’lı yıllarda Mazlum-Der’cilikten 4 defa atıldım, eski iktidar tarafından. KHK, bu ülkenin yakın tarihi içerisinde gördüğü en büyük zulümlerden bir tanesidir. KHK’da devlet sana “Bundan sonra nefes aldırmayacağım” diyor. Bu ülkeye hukuku getirene kadar mücadeleye devam edeceğimize söz veriyorum. İçleri Bakanı’na soruyoruz, “15 Temmuz’da ciddi bir tehlike atlattık. Sen de ben de sokaktaydık. Ama bak emniyetten şu kadar insan beraat etmiş, sen bunları işe aldırtmıyorsunuz” diyoruz “hainsiniz” diyor. Siz ne zaman haktan, hukuktan, adaletten bahsetseniz bunlar size “hain” diyor. Biz de “sen hainsin” dedik. Bana tarihte zulmüyle ayakta durabilen bir insan gösterin, derim ki bunlar da durur. Gidecekler” ifadelerinde bulundu.

ÇİZGİMİZİ SAĞLAM TUTMAK ZORUNDAYIZ”

İslam son olarak, “Eğer, bize adaletle yönetmek nasip olacaksa iktidar nasip olsun. İktidara gelmenin her yolunun mubah sananların 17 yıllık yönetimini görüyorsunuz. Sorsanız İslam adına, dava adına yapıyorlar. Bir ülkenin en az yarısına zulmeder, buna İslam dersen Allah senden bunun hesabını sorar. O yüzden çizgimizi sağlam tutmak zorundayız. Zulme karşı bu mücadelemiz mezara kadar devam edecek ve etmek zorunda. Biz hiçbir zaman sivil bir anayasa yapamadık. Peygamber efendimiz yaptı” dedi. Soruları kabul eden İslam EYT ile ilgili gelen soruya, “EYT meselesi, çok dallı budaklı bir konu. Çok farklı boyuttta insanların yer aldığı bir konu. O konuda verilen bütün önergeleri destekledik. Grubumuz olmadığı için grup önergesi veremiyoruz. Yapılan her şeyi EYT’liler lehine destekledik. O konuda da adil bir çözüm bulunması için sonuna kadar arkasında duracağız” dedi.

31 Ocak 2020 - Siyaset

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Hamiyet Sahin - Çizginizi biliyoruz.Erdoğan karşıtlığında toplanmışsınız.Yukarıda konuşan vekilinizde chp sayesinde mecliste.elbette bir çizgide duracaksınız.Sıralı duracaksınız.Arada imamoğlu eski soy adı ile( Müdafa)arada çizginin bir önüne bir arkasına zıplasada.Muhalefet edin ama teşekkür de edin arada.Kocaelinin bir şehire dönüştüğünü 2003 den bu yana görüyoruz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ocak 15:19
02

A.kahyalı - yalnız sadet vekili değil çoğunlukla hdpkk nın vekili düzeltelim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ocak 11:39
01

iso - ilk seçimde partimiz iktidarın bi parçası olacak.chp iyi hdp saadet.ne güzel olursunuz valla evlere şenlik.erbakan kalksa sizi yunana kadar kovalar.

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 31 Ocak 10:31


Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?