Reklamı Kapat

Cedit ve Halk Süt komisyonda

İzmit Belediyesi Şubat ayı meclisinde gündeme gelen Cedit Mahallesi Kentsel Dönüşümü projesi için borçlanma yetkisi oy birliğiyle komisyona gönderilmesine karar verildi.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

İzmit Belediyesi Şubat Ayı Meclis toplantısı bugün BELSA Plaza’da bulunan belediye toplantı salonunda gerçekleştirildi. Divan Başkanlığı’nı İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yaptığı mecliste 20 gündem maddesi görüşüldü. Meclis maddeleri arasında Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi için ve Halk Süt Projesi için kredi kullanılması teklifi de yer aldı.

TEMİZLİK İŞÇİLERİNİN MESAİLERİ ÖNERGESİ

AKP Meclis Üyesi Hayrettin Ünlü, “Kuruçeşme tramvay hattının tamamlandığında Kuruçeşme’de otopark sorunu olacak. Otopark sorunu için Telekom Binasının satın alınmasına dair yetki verilmişti. Ne aşamadadır?” şeklinde soru önergesi verdi. Hürriyet bu önerge ile ilgili yazılı açıklama yapacağını bildirdi. Bir diğer önergeyi ise MHP Grubu temizlik işçilerinin mesailerinin yatırılmadığına dair önerge verdi. Hürriyet önerge hakkında, “Mesai ödenmemesi söz konusu değil. Geçmiş dönemde nasılsa öyle devam ediliyor. Kimisi izne çevriliyor. Hesap kayıtlarımızda var. Geçmiş dönemlerle aynı şekilde devam ediyor” dedi.

“BİR SIKINTI VAR GİBİ DURUYOR”

Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün İller Bankası Kredi İşlemleri İçin başkana yetki verilmesi teklifi maddesinde geçtiğimiz Kasım ayında araç alımı için alınan 27 milyon TL’lik kredi kararının yeni yıl tarihli güncellemesi konusu görüşüldü. Yapılan bilgilendirmede kararın yeni yıl için yenilenmesi hakkında resmi yazı geldiği, 1 mali yıl geçtiği için resmi olarak yenilenmesi gerektiği, yılı meclis kararı gerektiği bildirildi.  AKP Meclis Üyesi Hayrettin Ünlü, “Bir sıkıntı var gibi duruyor. Aynı meclis kararı tekrar yapılamaz. Zaman varsa detaylı bir şekilde görüşelim. Çok aciliyeti varsa aynı meclis kararının değiştirilmeden güncellenmesinde bir sıkıntı yoktur” dedi.  İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Ünal Özmural ise söz konusu madde hakkında “Kararın bir an önce geçilmesi gerekiyor. 1 milyon TL’lik kamu zararı yaratabilir” ifadelerinde bulundu. Madde oy birliğiyle kabul edildi.

“ÖNEMLİ BİR PROJE”

Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün Cedit Kentsel Dönüşüm Halk Süt için kredi kullanılması ile ilgili Belediye Başkanına yetki verilmesi teklifi görüşüldü. AKP’li Meclis Üyesi Hayrettin Ünlü “Halk Sütle beraber istenmiş. Neden?” diye sordu. Hürriyet ise, “İki projeyi beraber geçirelim dedik. Cedit sıkıntılıydı siz de yardımcı olmadınız. 6 aydır bakanlıktan yardım alamadık. Bir de üstüne bir sürü deprem olunca risk almamak adına sizin başlattığınız bir proje olduğu için risk almamak adına yapıyoruz. Belki kredi çıkana kadar gerek de kalmayacak. Vadi İzmit’i satabiliriz, bütçe de ayrılabilir. Biz ne olur ne olmaz zaman kaybetmeyelim diye B planı yaptık. Hesaplarımız tutmazsa B planıyla yapacağız, insanlar mağdur olmasın diye. Halk Süt için kaynağa ihtiyacımız var. Önemli bir proje. Biz bunu kooperatiflerle planladık. Kırsal kalkınmayı da destekleyecek önemli bir proje. İstanbul gibi bir Pazar var. İzmit Belediyesi olarak İstanbul’da bir Pazarda olacağız. Araba kredisi alacağım diye anam ağladı” ifadelerinde bulundu.

“DEPREM Mİ OLMASI GEREKİYORDU?”

AKP’li Meclis Üyesi Muharrem Tutuş ise “Yardımcı olmadınız diyorsunuz. Her seferinde konuşmaya başlıyorum sonu gelmeden ortada kalıyor. Ben de dedim yapamıyorsanız bırakın dedim. Bunun bırakılacak yeri büyükşehir değil” dedi. Hürriyet ise Tutuş’a hitaben, “ Bakanlıktan randevu alamıyoruz. 10 ay oldu. Siz yardımcı olun alalım” dedi. Tutuş ise “Bu işi ben yapamıyorum deyip Ankara’da bırakacağınız yer bellidir. Büyükşehir ondan sonraki iş. Büyükşehir almadı vs. bunun yeri bu değil. İzmit Belediye Başkanı olarak bakanlıktan randevu alamadım diyorsanız, Tahir Bey’e de söyleyip alamadım diyorsanız siz de mi bir problem var, bakanlıkta mı problem var bilemiyorum. Kredi isterseniz kredi verelim diye söyledik. Hala bu mevzunun üzerinden başka yerleri karıştırmanız gerekmiyordu. Deprem mi olması gerekiyordu bu madde için” şeklinde konuştu.

“SORUMLULUĞU HEPİMİZDE”

Hürriyet, tekrar söz alarak, “Sizin döneminizde çözülememiş bir kentsel dönüşüm projesi var” dedi. Tutuş, “Yüzde 80’i tamamlanmış bir proje” şeklinde cevap vermesi üzerine Hürriyet, “Cedit hassas bir konu. Bir kavgaya dökmek derdim değil. Göreve geldiğimizden beri çözmek için uğraşıyoruz. Destek verin birlikte çözelim dedik, tamam dediniz. Bakanlıkla görüşüyoruz, siz de destek olun dedik. Bakanlıkla kimsenin iletişim kurma konusunda bir desteğini görmedik. Çat kapı da gittim. Bunu sürekli anlatamadık insanlar umuda kapılmasın diye. Israrla mecliste siz açtınız konuyu. Şartları, protokolü belli. Sorumluluğu hepimizde. Kanayan bir yara. Büyükşehir daha hızlı yapacaksa primi de sizin olsun, seve seve devretmeye hazırım dedim. Bu sizin talebiniz. Biz bakanlığa iki alternatifli plan sunduk. Haber bir türlü gelmedi. Büyükşehire devredelim dedik, kimseden ses gelmedi. Büyükakınla görüştük, haberi yoktu. Bu konuda çözüm üretelim. Ben ‘benim projem değil’ de diyebilirdim” şeklinde konuştu.

“NEVZAT BAŞKANI KUTLUYORUM”

Tutuş ise “Seçimden önce söz vermeseydiniz demezdiniz” dedi. AKP’li Meclis Üyesi Vedat Yoldaş ise, “Aldığınız karardan dolayı tebrik ediyorum. Vedat Yoldaş’ın ‘büyükşehir yapsın’ diye konuşması oldu dediniz. “Bu projeyi İzmit Belediyesi yapamazsa ben yaparım” dedi Tahir Başkan. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz dedim. Bu kolay bir proje değil. Nevzat başkanı bu anlamda kutluyorum. Biz tabi ki bu krediyi kabul edeceğiz. Önemli olan bu konuda sizin samimiyetiniz” ifadelerinde bulundu. Hürriyet ise, “Üçüncü alternatif için bile çalışıyoruz. Bu sadece 12 milyon TL’yle bitmiyor. Bakanlık da şu an sıkıntıda. Bakanlık yapamıyoruz derse müteahhit eliyle yapabilir miyiz diye de düşünüyoruz. TOKİ bunu beklemek zorunda değil. TOKİ hemen ihale yapıp inşaata başlayabilir. Neden TOKİ böyle bir şey bekliyor anlamış değilim” ifadelerinde bulundu. Maddenin komisyona gönderilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

“MECLİSİ ALDATARAK BU İŞLER OLMAZ”

AKP’li Meclis Üyesi Hayrettin Ünlü personel kadrosuyla ilgili yaptığı konuşmada, “Ocak ayı meclisinde 26 Tane atılan sözleşmeli personellerin niye atıldığını milleti yanıltarak anlattığı meclise apar topar ek gündem maddesi getirdi. Gündem maddesi ilgili komisyona geldiğinde incelerken 38 tane sözleşmeli personel istendiğini gördük. Maaşlarının yüksek olduğunu eleştiren başkanın bunun arkasından aynı talebi kendisinin de yaptığını gördük. Ara mecliste maaşlarını belirletmek istediler. Biz ara mecliste belirlenemeyeceğini söyleyince, bu seferde pardon yanlış olmuş bunlar memur kadrosundan alınacak dediler.  Sonrada baktık ki meclise 2 sayılı boş kadro değişikliği diyerek yanlış getirmişler.  Meclise hileli bir şekilde getirdikleri ve meclisi yanıltarak bu işi yapmak istedikleri için müdürlüğüne iade ettik. Bir aylık maliyeti: 207 bin 300,63 TL. Bir yıllık maliyeti : 2 milyon 484 bin TL. Beş yıllık maliyet 12 milyon 401 bin TL. Keten pereye getirilerek. meclis aldatılarak bu işler olmaz” dedi.

HÜRRİYET: ‘HATAMIZI DÜZELTİRİZ’

Ünlü’ye cevap veren Başkan Hürriyet, “Yeni personel değil kadro talep ettik. Alacağım kişinin niteliğine göre hareket ediyoruz. Yanlış varsa düzeltiriz. Komisyonlar niye var yapılan hataları düzeltmek için. Hiçbirinin kötü niyeti, kast yok. Hata yapabiliriz. Yeni gelen bir sürü yönetmelik oldu” dedi. Ünlü konuşurken araya giren Hürriyet’e cevap veren Ünlü, “Sizi maaş konusunda yanıltan yönetim meclisimizi de yanılttı. Konuşmam biter ondan sora konuşursunuz. İstanbul büyükşehir belediye Başkanı hiçbir meclis üyesinin konuşmasını kesmiyor. O toplantıyı izlemenizi tavsiye ediyorum” ifadelerinde bulundu.

EKŞİLERE OY BİRLİĞİ

İzmit-Yahyakaptan Mahallesi (tapuda M.Ali Paşa), G23b.25d.2b uygulama imar planı paftasındaki İmar Planı değişiklik teklifi ile ilgili İmar Komisyonu’nun 31.01.2020 tarihli raporunda Recep Ekşi’ye ait olan Yahya Kaptan’da bulunan bina için imar değişikliğini öngörüyor. Nevzat Doğan döneminde Ekşi ailesi ticaret imarlı arsayı konut arazisine çevirmek istemiş ve 4 kat olan kat iznini 8 kata çıkarmak istemişti. Tapuda 4 katlı görünen yerin 8 kata çıkarılması İmar Komisyonunda kabul edildi. Komisyondan gelen rapor mecliste oy birliğiyle kabul edildi.

YUNAN VEKİLE ORTAK TEPKİ

Yunan Milletvekili Lagos’un Türk bayrağını yırtmasına tepki gösteren AKP’li  Meclis Üyesi Şener İnce’nin ardından konuşan Başkan Hürriyet, “Hadsiz bir eylemdi. Bayrağımızı asla o durumu düşürmeyiz  Bayrağımız memleketimizde dalgalanmaya devam edecek. Hadsiz kişiyi tekrar kınıyorum Bütün memleketimiz adına özür dilemeye bekliyoruz” dedi.

HASARLI BİNALARA REHABİLİTE

Öte yandan mecliste görüşülen depremden sonra oluşan hasarlı binaların rehabilitasyonu ile ilgili madde komisyondan geldiği gibi oy birliği ile kabul edildi. Denetim komisyonunda çalışan üyelere ödenecek ücret tespiti ile ilgili madde komisyondan geldiği gibi oy birliği ile kabul edildi. Veliahmet Mahallesi’nde bulunan belediyeye ait binanın, tahsis edilmesi teklifi ile madde komisyondan geldiği gibi oy birliğiyle kabul edildi.

HUZUR HAKLARI ELAZIĞ’A ULAŞTIRILACAK

Elazığ’daki vatandaşlara ulaştırılmak üzere huzur hakların bağışlarıyla ilgili madde Fatiha okunmasının ardından oy birliğiyle kabul edildi. Bir sonraki meclis toplantısının 3 Mart Salı günü saat 15:00’da yapılmasına karar verildi.

#

04 Şub 2020 - 15:50 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Tahsin - Yahu 1 sene oldu bir araya gelip halkın lehine bir karar vermedi bu meclis.İnsanlar hizmet bekliyor kardeşim.Sizin afranızı tafranızı siyasi showlarınıza bu milletin karnı tok.Haydj herks çizmesini giysin haydi, yapacak çok işimiz var deprem olmuş Elazığ Malatya yerle bir olmuş siz neyin peşindesiniz hâlâ akillanmadınızmı 99 depreminden...

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 04 Şubat 23:22
01

Dereboğazı - Yoldaş cediti savunmak sana mı kaldı. Muhtarken ne yaptında şimdi ne yapasın mahalleyi çetelere bıraktınız zamanında

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 04 Şubat 21:18Anket Kocaeli Valiliği'nin aldığı koronavirüs tedbirlerini yeterli buluyor musunuz?