Reklamı Kapat

65 yaş üstüne her ay 672 TL! İşte gerekli şartlar...

Ülkemizde milyonlarca yaşlı vatandaş için pek çok destek sağlanıyor. Şartları sağlayan yaşlılar için her ay 672 lira 65 yaş aylığı aylığı ödeniyor. herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmayan yaşlılara bu destek sağlanıyor.

Bu kapsamda yapılan aylık 672 lira. Başvuru şartları ve diğer akla takılan konuları sizin için araştırdık. Kimler alabilir? İlk koşul 65 yaşını doldurmuş olmak. Sosyal güvenlik kuruluşlarından gelir veya aylık alınmıyor olması gerek. Başvuru nereye? Başvuru kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (kaymakamlık) yapılıyor. Kaç günde sonuçlanır? 1 ay içerisinde işlemlerin sonuçlanması gerekiyor. Yani 65 yaş aylığı için uzun zaman beklemek gibi bir durum söz konusu değil. Emekli olana var mı? Hayır emekliler yararlanamaz.

Gelir şartı var

Muhtaçlık değerlendirmesi nasıl yapılır? Muhtaçlık değerlendirmesi; yaşlının kendisi ve eşinin gelir, servet ve harcamaları ile birlikte nafaka yükümlülüğü dikkate alınarak yapılıyor. Buna göre; kişi başına gelir 701 liranın altındaysa aylık bağlanır. Eş ve başvuran kişinin geliri toplamı 1.402 lirayı aşıyorsa aylık bağlanmaz.

Ne kadar zam geldi?

65 yaş aylığı 1 Ocak itibarıyla 672 TL’ye çıkı. Aralık 2019’da 637 TL’ydi. Üç ayda bir yapılan ödeme artık her ay yapılıyor.

Hesaba ne zaman geçiyor?

Doğum tarihinin son rakamı 0-5 arası olanlar 5’inde, 1-6 arası olanlar 6’sında, 2-7 arasında olanlar 7’sinde, 3-8 olanlar 8’inde, 4-9 arası olanlar 9’unda ödeme alır.

13 Şubat 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Cenk Cemil - Demek 65 yaş üstü vatandaşlarımıza 672TL. veriliyor ! Şimdi bu vatandaşlarımızın şehir içlerinde ücretsiz seyahat kartları verildiğinden beri, nasıl dedektifler gibi fellek-fellek takip edildiklerini yok bilmem günde kaç kez ulaşım aracına bindiklerini ve hatta tuvalete gitmek için bile ulaşım araçlarını kulladıklarını bazı hafiyeler (!)gibi tesbir etmişti ya, şimdi de devlet tarafından kendilerine verilen 672 TL. yi nereye harcadıklarının da raporları çıkartılırsa kimse şaşırmasın diyorum!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Şubat 14:33
01

BabAcan - 25 yıl çalışıp asgari üçretten pirim yatıran biri 1400 tl maaş alamıyor fakat emekli olduğundan yararlanamıyor devlete bir kuruş para ödemeyen geliri bu miktarın altındaysa bu parayı alacak nerde adalet

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Şubat 16:28


Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?