Reklamı Kapat

Palu davasında ceza yağdı

Kamuoyunda Palu Ailesi olarak bilinen sanık Tuncer Ustael, Emine Usta El, Havva Palu, İsa Palu, Ayşe Palu, Fatih Palu’nun karar duruşması bugün görüldü. Duruşmada sanıklara ceza yağdı.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

Türkiye’nin gündemini sarsan Palu ailesinin yargılanmasına bugün Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmada Tutuklu sanık Tuncer Ustael, Emine Usta El, Havva Palu, İsa Palu, Ayşe Palu, Fatih Palu ve taraf avukatları hazır bulundu.

TUNCER'E AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Geçtiğimiz duruşmada  Cumhuriyet Savcısı mütalaasını açıkladı. Cumhuriyet Savcısı, sanık Tuncer Ustael'in, Meryem Tanhal'ı, ‘nitelikli öldürme', ve ‘tasarlayarak canavarca hisle, eziyet çektirerek öldürmek’, suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak' suçundan 5 yıl, ‘Meryem Tahnal’a ait banka veya kredi kartını izinsiz kullanmak suçundan 6 yıl hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

Diğer sanıklardan Hava Palu, İsa Palu, Ayşe Palu, Emine Ustael ve Fatih Palu hakkında ise Meryem Tanhal'a yönelik öldürme suçuna yardım etmek, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak', suçlarından üst sınırdan cezalandırılmaları talep edildi. Ayrıca İsa Palu hakkında ‘Meryem Tahnal’a ait banka veya kredi kartını izinsiz kullanmak suçundan cezalandırılması talep edildi.

“ÖLDÜĞÜNE İLİŞKİN DELİL YOK”

Tuncer Ustael hariç diğer sanıkların avukatı Alper Bayrak,”Cesedin ölüm nedeni ve tarihi hukuken tespit edilemedi. Müvekkillerimin maktulün öldüğünü söyleseler de Meryem Tahbal'ın ölümüne ilişkin tıbbi ve hukuki anlamda tespit yoktur. Cesedin toprağa gömüldüğü an solunum yetmezliği şeklinde yorumlanmalıdır. Tuncer in korkutarak İsa'ya gömdürdüğüortadadır. Meryem Tahnal'ın öldüğüne ilişkin bir delil yoktur. İsa'nın gömme anında müvekkilimin öldüğü düşünülmektedir bu yüzden öldürme eylemine iştirak ettiği söylenemez fiziksel ve psikoloji altındadır.   İkrar tek başına delil değildir. Müvekkilleriminberaatına karar verilmesi aksi kanat olursa adlı kontrol kullanarak tahliyelerine karar verilmesini talep ederiz”dedi.

“SIKIYÖNETİME ALINMASINI İSTİYORUM”

Havva Palu esas hakkında yaptığı savunmada, “Tuncer’den de Tahnallardan da şikayetim var. 13 aydır cezaevindeyiz bir karıncayı bile incitmeyen insanlarız. Tahnal ailesini sıkıyönetime alınmasını istiyorum. Tahnal ailesiyle Tuncer arasında sıkıştık. Beraatımı istiyorum” dedi. İsa Palu, “Avukatımın beyanlarına katılıyorum. Tanıkların tekrar dinlenmesini talep ediyorum beyanları çelişkilidir. Mağdurum tahliyemi istiyorum” dedi.

“SEN DE GELECEK DEMİŞTİN"

Ayşe Palu “Avukatımın dediğine katılıyorum. Tanıklar çelişkili ifadeler verdi. Yeniden dinlemelerini talep ediyorum” ifadelerinde bulunurken suça sürüklenen çocuk  Fatih Paluise hakime yönelik “Tanıklar neden gelmedi sen de gelecek demiştin” dedi. Mahkeme başkanı “Ben öyle bir şey hatırlamıyorum şeklinde cevap verirken Fatih Palu ise çelişkilerin olduğunu belirtti. Palu sözlerinin devamında “13 aydır tutukluyum tahliyemi talep ediyorum" şeklinde konuştu.

“NE CEZAM VARSA VERİN”

Tuncer Ustael'in avukatı ÇiğdemKoç, “MeryemTahnal’aait ceset bulunamamıştır bu yüzden de kesin ölüm sebebi tespit edilememiştir” dedi. Tuncer Ustaelise savunmasında “Suçlamaların hiçbirini kabul etmiyorumPalu ve Tahnallar’dan şikayetçiyim. Tanıklardan da şikayetçiyim. Ne cezam varsa verin. Kimseye de hakkımı helal etmiyorum" ifadelerinde bulundu. Emine Ustael savunmasında, “Eşim kimseyi öldürmedi. Annem Tahnallar’dan korkusuyla eşimi suçlamıştır. Kendi suçları ortaya çıkmaması için böyle bir olay ortaya çıkmıştır. Beraatımı istiyorum” dedi.

“KENDİ İSTEĞİMİZLE MEDYAYA ÇIKTIK”

Son sözleri sorulan sanıklardan Emine Ustael, “Tahnallar’danşikayetçiyim biz kimseyi öldürmedik suç işlemedik. Her türlü işkenceye zulme katlandık” dedi. Havva Palu Tahnallar’ın izleme altına alınmasını talep ederken Tuncer Ustael, “Hepsinden şikayetçiyim mahşerde hesaplaşacağız” ifadelerinde bulundu. Fatih Palu ise ”Kendi istediğimizle medyaya katıldık. Suçumuz olsa neden böyle bir şey yapalım” dedi.

KARAR ÇIKTI

Mahkeme sanıklar hakkında karar vermek için ara verdi. Aranın ardından heyet almış olduğu kararda sanıklar tarafından talep edilen tanıkların tekrar dinlenmesi talebini reddetti. Mahkeme, “Meryem Tahnal’in Tuncer tarafından dövülmesi aç bırakılması sonucu eziyet çektirerek öldürücü kanaatine vardık” dedi. Tuncer Ustael'e ağırlaştırılmış müebbet ile kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve hırsızlık suçlarından 7 yıl avva Palu, İsa Palu, Ayşe Palu ve Emine Ustael'e kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmasuçundan 12 yıl 6 ayhapis cezası, olay tarihinden küçük olan suça sürüklenen çocuk Fatih Palu'ya ise

8 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Fatih Palu hakkında tahliye kararı verildi.

13 Şubat 2020 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?