Reklamı Kapat

Büyükşehir meclisinde Sayıştay raporları tartışması

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı meclisinde Sayıştay denetçilerinin 2018 yılına ait raporu gündeme geldi.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı meclisi bugün İzmit Fuarı Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın başkanlık yaptığı mecliste 112 gündem maddesi görüşüldü. Büyükakın İYİ Partili, MHP’li ve Saadet Partili üyelerin bir sonraki mecliste ayrı oturmasını teklif etti.

“ÜZERİNE DÜŞMEDİK”

CHP Grubu Meclis Üyesi Orhan Tanış geçtiğimiz ay yapılan mecliste oy birliğiyle geçen maddeyle ilgili yaptığı itirazda, “Gebze Malçık Mahallesi’nde Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde 35 metrelik yolun 25 metreye düşürülmesine muhalefet şerhi oymuştuk. Ancak siz o toplantıda bize mahkeme kararı olduğunu mahkeme kararını 30gün içinde uygulamak zorunda olduğunuzu söylemiştiniz. Siz öyle söyleyince üzerine düşmedik. Meclisten sonra dosyayı tekrar inceledim. Mahkeme kararı ile tek bir kelime yok” dedi. Konuyla ilgili konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç, “Daha önce alınan bir yargı kararı var. Son yaptığımız değişikliği o yargı kararına göre yaptık” dedi.Büyükakın ise “Ben de Orhan Bey gibi anladım, gereğini yapalım” ifadelerinde bulundu.

“ACİLEN ÇÖZÜM ÜRETİLMELİDİR”

Geçtiğimiz ay yaşanan vahim olaylar nedeniyle hayatını kaybeden şehitler ve vatandaşlar; ayrıca İzmit Belediyesi Başkanı Leyla Atakan’ın ve meclis üyelerinin hayatını kaybetmesinin yıl dönümü nedeniyle saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.Meclis gündemi öncesi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Taşdemir verdiği önergede, “Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak deprem ve hasarlı yapılar ile ilgili atılacak her konuda tam destek sunacağımızı özellikle belirtmek isteriz. Konu ile ilgili önerimiz Kocaeli Büyükşehir Belediyesi meclisince "Deprem Komisyonu” adı altında bir ihtisas komisyonun kurulması, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan Kent Konut A.Ş tarafından ilimizde bulunan ağır hasarlı ve orta hasarlı binalara acilen müdahale edilerek yeniden yapılmasının sağlanmasını talep ediyoruz ” ifadelerinde bulunuldu.

“25 BİN KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR”

Büyükakın ise önergede “Konuyla ilgili yetkimiz yok. Kocaeli Valiliğimiz başkanlığına konuyla ilgili bir çalışma yürütülüyor. Komisyon kurarız ama yetkimiz olmayan bir alanda komisyon kurarsak yetkimiz olmaz. Valiliğin komisyonun takibinde yarar var. Valilik tespitini yaptı yıkılması gereken yaklaşık 1600 yapı var. Bu da 25 bin kişiyi ilgilendiriyor” dedi. Taşdemir, “Ne ilçe ne de büyükşehrin teknik anlamda bir çalışması kamuoyuna yansımadı. AFAD’ın bilgilerine göre 30’un üzerinde ağır hasarlı binalar var. Bu konuda bir çalışma yapılıp sunabilirler. Deprem hepimizin malumu” dedi.

“ARAÇ KİRALAMA ŞİRKETLERİNİN

CHP Meclis Üyesi Hakan Tanta verdiği önergede “Kocaeli il sınırları içinde bulunana araç kiralama şirketlerinin şehir merkezine fazla araç bırakarak park yaptıkları gözlemlenmekte. Bu konu esnaflar için ve trafik için çok büyük sorun teşkil ediyor.  Faaliyet gösterdikleri yerde tutukları araç ciddi sıkıntı yaratıyor. Bununla ilgili Gebze ve İzmit’te şikayetler geldi. Ortak önerge vermek suretiyle bu sorunun çözülmesini istiyoruz” ifadelerinde bulunuldu.  Gündeme alınan madde ilgilenilmesi için komisyona gönderildi.

“SAYŞTAY RAPORLARINDA SUÇ YOK”

Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın, 2018 yılı Sayıştay Denetim Raporu hakkında yapılan açıklamada, “Sayıştay denetçilerinin önerdiği şekilde işlem yapılacağı özellikle belirtilmiştir. 38 gündem maddesi denetimi etkilemeyen bulgular olarak geçmektedir. Denetim raporlarında herhangi bir kamu zararı ve suç bulunmamakta, hata ve eksikliklere vurgu yapılarak değerlendirme ve önerilerde bulunulmaktadır” ifadelerinde bulunuldu.

CHP’DEN ÇETİN EMEÇ İTİRAZI

CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, Çetin Emeç köprüsü hakkında, “Çetin Emeç köprüsünü hasarlı olması nedeniyle yıktınız yeniden yaptınız. Modern Çetin Emeç köprüsü olarak tanımlandı dediniz. Sonra birdenbire kaldırmak istediniz, kaldırdınız da. Biz CHP grubu olarak böyle düşünmüyoruz. Katledilen Çetin Emeç isminin oradan indirilmesini doğru bulmuyoruz. İsimleri değiştirirken büyükşehir meclisine danışılmasını rica ediyoruz” dedi. Taşdemir bir diğer konuşmasında İzmit Cumhuriyet Mahallesi’nde bir liman yapımı söz konusu. Bu konuda görüşlerinizi merak ediyorum” ifadelerinde bulundu.

“BURADA BİR KASIT YOK”

Çetin Emeç köprüsü hakkında Büyükakın,”İsmi filan indirilmedi. Çetin Emeç’in suikaste kurban gitmesinden yıllar sonra o ismi köprüye yazıldı. Belediye "başkanı bu isim buraya asılsın dedi, asıldı. Çetin Emeç köprüsünün yıkıp yeniden yapılınca ismini yazmadım bu gerçeği yansıtmıyor. Marmara Belediyeler Birliği toplantısı yapıldı Erol Bey de katıldı. Orada Erol Bey’i yakından tanıma imkanı buldum. Sonraki dönemde de kendisinin isminin verilmesi konusunda kanaate ulaştık, birkaç istişare de yaptık. Aynı köprüye bunu yapsaydık o zaman haklı olurdunuz, biz başka bir köprüye yaptık. Büyüğümüzün ismini verdik. Burada bir kasıt yok” şeklinde konuştu.

“BİR BÜYÜĞÜMÜZÜN İSMİNİ VERDİM”

Büyükakın sözlerinin devamında, “Bu şehir küçük bir şehir, nasıl buraya geldiğini biliyoruz. Çetin Emeç’in adını özellikle indirmişiz gibi takdim etmek, bunun üzerinden siyaset yapmaya çalışmak bizim işlerimizi karalamaktan öteye geçecek bir yaklaşım değil. Bir dönemde o isim oraya koymuş, başka bir köprüye bu şehre emeği geçmiş bir büyüğümüzün ismini verdim. Aynı köprü yenilenmedi. Başka köprü yapıldı. Biz bütün köprülerden isimleri mi kaldırıyoruz. Böyle bir kasıt yok. Bizim Çetin Emeçle ne kastımız olur” dedi.

“BEN BÖYLE BİR ŞEYE TESLİM OLMAM”

CHP Meclis Üyesi Ünal Özmural, “Kasıt olmadığı biliyoruz. Birbirlerinin yerine tercih ediliyormuş şeklinde bir kamuoyu oluşmuştur” dedi. Büyükakın ise, “Ben yanlış bir şey yapmadım. Asla geri adım atmayacağım. Ben asıl şuna üzülüyorum: bana zarar vermek insanlar burayı özellikle kullanıyorlar. Onların kim olduklarını biliyorum. Ben böyle bir şeye teslim olmam” şeklinde cevap verdi. Özmural’ın “Çetin Emeç ismini başka yerde kullanacak mısınız sorusuna Büyükakın,” Değerlendirebiliriz. Ben Erol abiyle konuştuğumda ne onun aklına ne de benim aklıma geldi. Birkaç kişiden görüş aldım. Kimse böyle yorumlamadı. Bu sonradan ne olduysa buraya taşındı. Ben böyle bir algıya teslim olmam” ifadelerinde bulundu.

“OLURSA TRAFİK ARTACAK”

Liman konusunda da açıklama yapan Büyükakın, “Konu gelir, ilgili birimlerimiz inceleme yaparlar, konu gelir. Açıklama yaparsam ilgili birimlerimiz açıklamam üzerine metin yazabilir. Bu tür başvurularda ÇED çalışmasında çevre etkisi değerlendirilir. En önemli başlıklardan birisi ulaşımdır. Özellikle Plajyolu tarafında ciddi trafik sıkıntısı bize geliyor. Toplam 200 bin kamyon geçiyor. Bunun yüzde 65’i Kocaeli’ye giriyor.  O tesisin araçlarının trafik sıkıntısı yarattığı bilgisi var. Olursa trafik artacak. Her şeyden önce trafikle ilgili bir çözüm bulunması lazım. Trafik sorunu çözülmeden onay verilmemesi ön kanaatindeyim. İlave bir ulaşım planı çıkartılmazsa ciddi bir sıkıntı yaşanır. ÇED izni verildikten sonra ilave bir depolama alanı doğacaktır, talep edildiğinde bunun izni verilmeli midir buna da bakılması kanaatindeyim.

“ÖNÜNE GELEN KONUŞMAYA BAŞLADI”

Büyükakın sözlerinin devamında, “Bir diğer yandan da dinlenilmesi gerektiği kanaatindeyim. İnsanlar işsiz gibi talepler varken burada yapılmasın, şurada yapılmasın olmuyor böyle. Sakin sakin dinlenilmesi lazım. Her konuyu bir devlet meselesi haline getirmemeliyiz. Herkes uzman oldu. Çöp tesisi uzmanı. Önüne gelen konuşmaya başladı. Bunlar zamanı geldiğinde konuşulur. Her şeyi yerli yerinde uygun zeminde tartışmak lazım. Arkadaşlarımız illa benim dediğim şeklinde karar çıkarmak zorunda değiller” dedi.

“KENTİMİZ LİMANLARA MAHKUM EDİLDİ”

CHP’li Meclis Üyesi Ünal OSB’lerin taşıma sistemi karayolları oldu. Bu kent buna mahkum edildi bu kenti çıkmazdan kurtarmanız lazım. Yıllarca vagonlarla taşımacılık yapılıyordu. Dünya kadar yakıt taşınıyordu. Derince, Körfez alanı limanlar mahkum edilmiş durumda. Arslanbey ve Kibar Holding’e ait olan trafik sayısı bir fabrikada yıllık 60 Bin araç girip çıkıyor” dedi. Büyükakın ise “Rakamlarınız doğru değil. Tüm Kocaeli’deki kamyon yükü 200 Bin’dir. Bu araçlar bu fabrikalara giriyor. Yapacak bir şey yok” dedi.

“MİLLETİN BİR KURUŞUNU YEDİRMEM”

Sayıştay raporları hakkında Engin Taşdemir’in “basına açıkladık” cevabı sonrasında Büyükakın, “Keşke burada açıklasaydınız. Denetçinin görüşü yargı görüşü değildir, belediye görüşü uygulamak zorunda da değildir. Suç unsuru hiçbir şeye yasaklanmadı. 57 milyon TL zarar Sayıştay tarafından açıklandı. Sayıştay denetçileriyle aynı görüşte olmak zorunda değiliz. Geçmişin dosyalarını açtırdı ne demek. Suç unsuru mu var Sayıştay raporlarında? Savcıları göreve davet ediyorum deyip bir suç varmış gibi yansıtmanız size yakışmadı. Ben bu milletin bir kuruşunu yedirmem. Etik olmaması başka bir şey suç olması başka bir şey. Kent Konut’un hiçbir konutunu satın almadım. Bu benim kendi kişisel tercihim. Ben bunu almamayı etik bulmuyorum. Alanları da suçlu bulmuyorum. Her kanuni olan ahlaki değildir. Haram da diyemezsiniz” dedi.

13 Şub 2020 - 16:26 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

B - Kent Konutta daha önce yapılanlar örtbast mı edildi acaba. Kimler daire aldı (yada kimin adına aldı) çok merak etmişimdir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Şubat 19:07Anket Size göre en güvenli ulaşım aracı hangisi?