Reklamı Kapat

Büyükşehir meclisinde Kuran Kursu tartışması

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı meclisinde Körfez Şemsettin Mahallesi’nde hazırlanan nazım imar planı değişikliği ile ilgili tartışmalar yaşandı.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı meclisi bugün İzmit Fuarı Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın başkanlık yaptığımecliste 112 gündem maddesi görüşüldü. BüyükakınİYİ Partili, MHP’li ve Saadet Partili üyelerin bir sonraki mecliste ayrı oturmasını teklif etti.

“ÜZERİNE DÜŞMEDİK”

CHP Grubu Meclis Üyesi Orhan Tanış geçtiğimiz ay yapılan mecliste oy birliğiyle geçen maddeyle ilgili yaptığı itirazda, “ Gebze Malçık Mahallesi’nde Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde 35 metrelik yolun 25 metreye düşürülmesine muhalefet şerhi oymuştuk. Ancak siz o toplantıda bize mahkeme kararı olduğunu mahkeme kararını 30gün içinde uygulamak zorunda olduğunuzu söylemiştiniz. Siz öyle söyleyince üzerine düşmedik. Meclisten sonra dosyayı tekrar inceledim. Mahkeme kararı ile tek bir kelime yok” dedi. Konuyla ilgili konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç, “Daha önce alınan bir yargı kararı var. Son yaptığımız değişikliği o yargı kararına göre yaptık” dedi.Büyükakın ise “Ben de Orhan Bey gibi anladım, gereğini yapalım” ifadelerinde bulundu.

“ACİLEN ÇÖZÜM ÜRETİLMELİDİR”

Geçtiğimiz ay yaşanan vahim olaylar nedeniyle hayatını kaybeden şehitler ve vatandaşlar; ayrıca İzmit Belediyesi Başkanı Leyla Atakan’ın ve meclis üyelerinin hayatını kaybetmesinin yıl dönümü nedeniyle saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.Meclis gündemi öncesi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Taşdemir verdiği önergede, “Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak deprem ve hasarlı yapılar ile ilgili atılacak her konuda tam destek sunacağımızı özellikle belirtmek isteriz. Konu ile ilgili önerimiz Kocaeli Büyükşehir Belediyesi meclisince "Deprem Komisyonu” adı altında bir ihtisas komisyonun kurulması, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan Kent Konut A.Ş tarafından ilimizde bulunan ağır hasarlı ve orta hasarlı binalara acilen müdahale edilerek yeniden yapılmasının sağlanmasını talep ediyoruz ” ifadelerinde bulunuldu.

“25 BİN KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR”

Büyükakın ise önergede “Konuyla ilgili yetkimiz yok. Kocaeli Valiliğimiz başkanlığına konuyla ilgili bir çalışma yürütülüyor. Komisyon kurarız ama yetkimiz olmayan bir alanda komisyon kurarsak yetkimiz olmaz. Valiliğin komisyonun takibinde yarar var. Valilik tespitini yaptı yıkılması gereken yaklaşık 1600 yapı var. Bu da 25 bin kişiyi ilgilendiriyor” dedi. Taşdemir, “Ne ilçe ne de büyükşehrin teknik anlamda bir çalışması kamuoyuna yansımadı. AFAD’ın bilgilerine göre 30’un üzerinde ağır hasarlı binalar var. Bu konuda bir çalışma yapılıp sunabilirler. Deprem hepimizin malumu” dedi.

“ARAÇ KİRALAMA ŞİRKETLERİNİN

CHP Meclis Üyesi Hakan Tanta verdiği önergede “Kocaeli il sınırları içinde bulunana araç kiralama şirketlerinin şehir merkezine fazla araç bırakarak park yaptıkları gözlemlenmekte. Bu konu esnaflar için ve trafik için çok büyük sorun teşkil ediyor.  Faaliyet gösterdikleri yerde tutukları araç ciddi sıkıntı yaratıyor. Bununla ilgili Gebze ve İzmit’te şikayetler geldi. Ortak önerge vermek suretiyle bu sorunun çözülmesini istiyoruz” ifadelerinde bulunuldu.  Gündeme alınan madde ilgilenilmesi için komisyona gönderildi.

“SAYŞTAY RAPORLARINDA SUÇ YOK”

Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın, 2018 yılı Sayıştay Denetim Raporu hakkında yapılan açıklamada, “Sayıştay denetçilerinin önerdiği şekilde işlem yapılacağı özellikle belirtilmiştir. 38 gündem maddesi denetimi etkilemeyen bulgular olarak geçmektedir. Denetim raporlarında herhangi bir kamu zararı ve suç bulunmamakta, hata ve eksikliklere vurgu yapılarak değerlendirme ve önerilerde bulunulmaktadır” ifadelerinde bulunuldu.

CHP’DEN ÇETİN EMEÇ İTİRAZI

CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, Çetin Emeç köprüsü hakkında, “Çetin Emeç köprüsünü hasarlı olması nedeniyle yıktınız yeniden yaptınız. Modern Çetin Emeç köprüsü olarak tanımlandı dediniz. Sonra birdenbire kaldırmak istediniz, kaldırdınız da. Biz CHP grubu olarak böyle düşünmüyoruz. Katledilen Çetin Emeç isminin oradan indirilmesini doğru bulmuyoruz. İsimleri değiştirirken büyükşehir meclisine danışılmasını rica ediyoruz” dedi. Taşdemir bir diğer konuşmasında İzmit Cumhuriyet Mahallesi’nde bir liman yapımı söz konusu. Bu konuda görüşlerinizi merak ediyorum” ifadelerinde bulundu.

“BURADA BİR KASIT YOK”

Çetin Emeç köprüsü hakkındaBüyükakın,” İsmi filan indirilmedi. Çetin Emeç’in suikaste kurban gitmesinden yıllar sonra o ismi köprüye yazıldı. Belediye "başkanı bu isim buraya asılsın dedi, asıldı. Çetin Emeç köprüsünün yıkıp yeniden yapılınca ismini yazmadım bu gerçeği yansıtmıyor. Marmara Belediyeler Birliği toplantısı yapıldı Erol Bey de katıldı. Orada Erol Bey’i yakından tanıma imkanı buldum. Sonraki dönemde de kendisinin isminin verilmesi konusunda kanaate ulaştık, birkaç istişare de yaptık. Aynı köprüye bunu yapsaydık o zaman haklı olurdunuz, biz başka bir köprüye yaptık. Büyüğümüzün ismini verdik. Burada bir kasıt yok” şeklinde konuştu.

“BİR BÜYÜĞÜMÜZÜN İSMİNİ VERDİM”

Büyükakın sözlerinin devamında, “Bu şehir küçük bir şehir, nasıl buraya geldiğini biliyoruz. Çetin Emeç’in adını özellikle indirmişiz gibi takdim etmek, bunun üzerinden siyaset yapmaya çalışmak bizim işlerimizi karalamaktan öteye geçecek bir yaklaşım değil. Bir dönemde o isim oraya koymuş, başka bir köprüye bu şehre emeği geçmiş bir büyüğümüzün ismini verdim. Aynı köprü yenilenmedi. Başka köprü yapıldı. Biz bütün köprülerden isimleri mi kaldırıyoruz. Böyle bir kasıt yok. Bizim Çetin Emeçle ne kastımız olur” dedi.

“BEN BÖYLE BİR ŞEYE TESLİM OLMAM”

CHP Meclis Üyesi Ünal Özmural, “Kasıt olmadığı biliyoruz. Birbirlerinin yerine tercih ediliyormuş şeklinde bir kamuoyu oluşmuştur” dedi. Büyükakın ise, “Ben yanlış bir şey yapmadım. Asla geri adım atmayacağım. Ben asıl şuna üzülüyorum: bana zarar vermek insanlar burayı özellikle kullanıyorlar. Onların kim olduklarını biliyorum. Ben böyle bir şeye teslim olmam” şeklinde cevap verdi. Özmural’ın “Çetin Emeç ismini başka yerde kullanacak mısınız sorusuna Büyükakın,” Değerlendirebiliriz. Ben Erol abiyle konuştuğumda ne onun aklına ne de benim aklıma geldi. Birkaç kişiden görüş aldım. Kimse böyle yorumlamadı. Bu sonradan ne olduysa buraya taşındı. Ben böyle bir algıya teslim olmam” ifadelerinde bulundu.

“OLURSA TRAFİK ARTACAK”

Liman konusunda da açıklama yapan Büyükakın, “Konu gelir, ilgili birimlerimiz inceleme yaparlar, konu gelir. Açıklama yaparsam ilgili birimlerimiz açıklamam üzerine metin yazabilir. Bu tür başvurularda ÇED çalışmasında çevre etkisi değerlendirilir. En önemli başlıklardan birisi ulaşımdır. Özellikle Plajyolu tarafında ciddi trafik sıkıntısı bize geliyor. Toplam 200 bin kamyon geçiyor. Bunun yüzde 65’i Kocaeli’ye giriyor.  O tesisin araçlarının trafik sıkıntısı yarattığı bilgisi var. Olursa trafik artacak. Her şeyden önce trafikle ilgili bir çözüm bulunması lazım. Trafik sorunu çözülmeden onay verilmemesi ön kanaatindeyim. İlave bir ulaşım planı çıkartılmazsa ciddi bir sıkıntı yaşanır. ÇED izni verildikten sonra ilave bir depolama alanı doğacaktır, talep edildiğinde bunun izni verilmeli midir buna da bakılması kanaatindeyim.

“ÖNÜNE GELEN KONUŞMAYA BAŞLADI”

Büyükakın sözlerinin devamında, “Bir diğer yandan da dinlenilmesi gerektiği kanaatindeyim. İnsanlar işsiz gibi talepler varken burada yapılmasın, şurada yapılmasın olmuyor böyle. Sakin sakin dinlenilmesi lazım. Her konuyu bir devlet meselesi haline getirmemeliyiz. Herkes uzman oldu. Çöp tesisi uzmanı. Önüne gelen konuşmaya başladı. Bunlar zamanı geldiğinde konuşulur. Her şeyi yerli yerinde uygun zeminde tartışmak lazım. Arkadaşlarımız illa benim dediğim şeklinde karar çıkarmak zorunda değiller” dedi.

“KENTİMİZ LİMANLARA MAHKUM EDİLDİ”

CHP’li Meclis Üyesi Ünal OSB’lerin taşıma sistemi karayolları oldu. Bu kent buna mahkum edildi bu kenti çıkmazdan kurtarmanız lazım. Yıllarca vagonlarla taşımacılık yapılıyordu. Dünya kadar yakıt taşınıyordu. Derince, Körfez alanı limanlar mahkum edilmiş durumda. Arslanbey ve Kibar Holding’e ait olan trafik sayısı bir fabrikada yıllık 60 Bin araç girip çıkıyor” dedi. Büyükakın ise “Rakamlarınız doğru değil. Tüm Kocaeli’deki kamyon yükü 200 Bin’dir. Bu araçlar bu fabrikalara giriyor. Yapacak bir şey yok” dedi.

“MİLLETİN BİR KURUŞUNU YEDİRMEM”

Sayıştay raporları hakkında Engin Taşdemir’in “basına açıkladık” cevabı sonrasında Büyükakın, “Keşke burada açıklasaydınız. Denetçinin görüşü yargı görüşü değildir, belediye görüşü uygulamak zorunda da değildir. Suç unsuru hiçbir şeye yasaklanmadı. 57 milyon TL zarar Sayıştay tarafından açıklandı. Sayıştay denetçileriyle aynı görüşte olmak zorunda değiliz. Geçmişin dosyalarını açtırdı ne demek. Suç unsuru mu var Sayıştay raporlarında? Savcıları göreve davet ediyorum deyip bir suç varmış gibi yansıtmanız size yakışmadı. Ben bu milletin bir kuruşunu yedirmem. Etik olmaması başka bir şey suç olması başka bir şey. Kent Konut’un hiçbir konutunu satın almadım. Bu benim kendi kişisel tercihim. Ben bunu almamayı etik bulmuyorum. Alanları da suçlu bulmuyorum. Her kanuni olan ahlaki değildir. Haram da diyemezsiniz” dedi.

KENT KONUT’A DEVREDİLİYOR

Plan ve  Bütçe  Komisyonu’nun, Tasarrufu  Belediyemize  ait  Darıca  İlçesi,  Bağlarbaşı Mahallesi, Şehit Er Gökhan Hüseyinoğlu sahilinde bulunan Darıca Sahil Tesisinin, Restoran ve Toplantı Salonu olarak işletilmesinin AntikkapıA.Ş.'ye devir edilmesi ve Plan ve Bütçe Komisyonu’nun, Belediyemize, Rehabiliteye Hazırlık Maksatlı Dolgu işlemi için izin verilen Gebze İlçesi, Pelitli Mahallesi sınırlarında kalan 55.425,70 m2'lik ormanlık alanın işletim hakkının işletme süresi boyunca her ay kantarla ölçülerek alana kabul edilen dolgu malzemesinin bedel karşılığında Kent Konut A.Ş.’ye devredilmesi oy çokluğuyla kabul edildi.

“BİZ O KADAR ZENGİN DEĞİLİZ”

Plan ve Bütçe Komisyonu’nun, Kongre Merkezi’ndeki salonların (A ve B Blok) kullanımı ile ilgili tahsis ücretlerinde revizeler yapılmış olup, 2020 Yılı Gelir Tarifesinde değişiklik talebi ile ilgili rapor hakkında CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir madde ile ilgili “ İzmit Belediyesi’nin salonları ücretsiz yapılması ile ilgili ” dedi. Büyükakın ise “Biz o kadar zengin değiliz” şeklinde cevap verdi. Maddenin komisyona gitmesine karar verildi. Karamürsel  İlçesi, Sarıkum  Mahallesi,  234  ada  162  parsel  sayılı  taşınmazın,  Karamürsel  İlçe  Emniyet Müdürlüğü ve Polis Merkezi Amirliği binası yapılmak üzere Kocaeli Valiliği-İl Emniyet Müdürlüğü’ne tahsis edilmesi oy birliğiyle komisyona gönderilmesine karar verildi.

“İŞE YARAMAYACAKSA NEDEN YAPIYORUZ”

 İzmit Körfez ve Sanayi Mahallelerinde yapılması planlanan MİA ile ilgili yapılan itirazlar da değerlendirildi. CHP’li Tanış, “MİA nedeniyle 6 itiraz var. Komisyonda 4 itiraz kabul edildi. 30 metrekarelik yol önce 20 metreye ardından 12 metreye düşürülüyor. Vatandaşı parseli yolda kaldığı için itiraz ediyor. Bu yol işe yaramayacaksa neden açıyoruz. Yolu İzmit tarafından girişi Gölcük tarafından da çıkışı var” dedi. Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç, “30 metrelik yol K3 kavşağına denk geldiği için o yolabağlamanın hiçbir anlamı kalmadı. K3 kavşağının hemen ön tarafına yapıp Kullar’a doğru bu aksı yaptırmak en uygunu gibi görünüyor. Trafiği hiçbir şekilde rahat etmeyecek 3o metrelik yer için 12 Milyon TL’lik bir kamulaştırma bedeli var. 30 metre olan kısımda 20 metreye düşen yol zaten ikiye ayrılıyor. 12 metreye düşen yolda ise yol 3’e ayrılıyor” dedi.

“12 MİLYON VERMEMEK İÇİN YAPIYORUZ”

Büyükakın ise MİA ile ilgili “Bu yola buraya yapsanız da çıkışı yok. Bu şartlar altında dönüş olmaz. İnsanların sorunları çözülsün diye uğraşıyoruz. Gereksiz kamulaştırma var. Yapılması makul olmayan yolu yaparak sırf planda var diye kamulaştırma yapamayız. Para harcayamayız. Yapılmayacak yola neden 12 Milyon lira verelim. 12 Milyon lira vermemek için yapıyoruz. Bu haliyle o yolun hiçbir faydasıyok” dedi. İtirazlar maddesi mahkeme mahkeme kuşa döndü. Sayenizde öyle bir şeye döndü ki kullanılamıyor. Burada dönüşüm olmaz. Dönüşüm planlaması yapılır ama insanların hayatı devam ediyor. Bizim keyfimizi bekleyemezler” dedi.

“KURAN KURSU YAPILACAK ALAN DEĞİL”

Körfez Şemsettin Mahallesi’nde hazırlanan nazım imar planı değişikliği oy çokluğu ile kabul edildi. Maddeyle ilgili konuşan İYİ Partili Meclis Üyesi Fevzi Canbaz, “İmara açılacak bölge doğduğum köy. Körfez Belediye Başkanı gülse de oraları bilmez. Tarihi mezarlarımız var orada. İki tarihi mezarlığın arasına dini tesis yapacağım diye arazialmışlar. Orası Kuran kursu yapılacak alan değil. Körfez’deki köylerinyerleşik alan imar planları yapılmıyor. Tarım yasası canını okudu çiftçimizin. Önce imar planları yapılsın sonra kişiye özel planlar verilmesin” dedi.

“BİZ SORUMLU OLACAĞIZ”

CHP’li Üye Orhan Tanış ise “Bu alan kente 25 kilometre mesafede. Çocuklar kaza geçirebilir. Astım krizi tutabilir. Çocukların başına bir iş gelse 1 saatte aşağıya ya iner ya inemez Kent merkezinde yer varken bu gibi yere neden yapılıyor. Başka yer mi bulamadılar. Her taleplerine evet demek zorunda mıyız? 10 yıl sonra bir çocuğun başına bir şey gelirse bundan biz sorumlu olacağız. Cemaatlerin bu tür taleplerine karşı çıkıyoruz. Burası farklı bir durum. Kişisel gelişimleri ruh halleri hiç düşünülmüyor mu? Sonra burası tarım alanı. Tarımdan neden izin almıyoruz” dedi.

“BÜTÜN VAKIF VE DERNEKLERİ KAPATMAMIZ LAZIM”

Maddeyle ilgili konuşan Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, “İki mezarlığın arasında bir bölge. Bunun bilerek konuşulduğunu zannetmiyorum. Doğal ortalarda vakıf, kurum, dernek farklı bir ortam oluşturmak istiyor. Nedense bu tür vakıfların derneklerin kent merkezlerinde de yapılsa itiraz ediliyor. Olumsuz örnekler var ama şimdi bunlar var diye bu tür vakıfların tamamında olumsuz örnekler olacak diye bakarsak bütün vakıf ve dernekleri kapatmamız lazım” diye konuştu.

“MEZARLK SAKİNLERİ BUNDAN MEMNUN OLACAK”

Başkan Büyükakın ise “Siz anneleri babaları değilsiniz. Onlar karar verirler. Sizinle aynı düşünmek zorunda değilim. Sizi her madde için ikna etmek zorunda değilim. AK Partili Meclis Üyesi Mustafa Soydabaş,“CHP’liler memnun olmasa bile mezarlık sakinleri bundan memnun olacaktır. 8 aydır onun üzerinde çalışıyoruz, muhtemelen 2 ay sonra bitireceğiz” dedi. İYİ Partili Fevzi Canbaz ise “Ben daha önce böyle bir şey duymadım mezarlıktakiler mi memnun kalacak” diyerekşaşkınlığını belirtti. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.Mart ayı meclisi 12 Mart Perşembe günü saat 15.00’te yapılacak.

13 Şubat 2020 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?