Reklamı Kapat

“Ömür Dediğin” isimli serginin açılışı gerçekleştirildi

İlimizin usta fotoğrafçılarından Faruk Ertunç’un “Ömür Dediğin” isimli fotoğraf sergisi İzmit Belediyesi ve Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Topluluğu ortaklığında gerçekleştirildi. Sergide konuşan Faruk Ertunç’un eşi Füsun Ertunç eşinin hasta olduğunu için gelemediğini belirterek, “Bu akşam çekilen videoyu da ona izleteceğim” dedi.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

İzmit Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Topluluğu ortaklığında ilimizin yetiştirdiği mimar ve usta fotoğrafçı Faruk Ertunç’un “Ömür Dediğin” isimli sergisi bugün Cumhuriyet Parkı Sanat Galerisi’nde gerçekleştirildi. Sergiye hastalığı gerekçesiyle Faruk Ertunç katılamazken Ertunç’un eşi Füsun Ertunç, oğulları Barış Ertunç ile Özgür Ertunç ve torunu Arya Ertunç’un yanı sıra Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Topluluğu Başkanı Kemal Kaya, İzmit Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Dilek Alp,İzmit Belediye Spor Kulübü Başkanı Yusuf Erenkaya, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Başkanı Meral Dönmez ile dernek yönetimi, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, Hacı Hızır Mahalle Muhtarı Lütfi Bodur, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katılım sağladı.

“VİDEOYU İZLETECEĞİM”

Serginin açılış konuşmasını gerçekleştiren Faruk Ertunç’un eşi Füsun Ertunç eşinin hasta olduğunu belirterek, “Eşim hasta olduğu için katılamadı. Bu sergiyi hazırlayan, destek veren başta Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Topluluğu Başkanı Kemal Kaya’ya ve katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum. Bu akşam çekilen videoyu da ona izleteceğim” ifadelerinde bulundu.

“HUZURUNU VE ONURUNU YAŞIYORUZ”

Ertunç’un ardından konuşan Kemal Kaya, “Faruk abi bir dost, bir ağabey, bir yol arkadaşı idi benim için. O yüksek mimardı binalar yaptı. Mağaracıydı, iyi bir su altıcı, iyi bir dalgıçtı, iyi bir dağcıydı, ilimizde dağcılık ajanı olarak çalıştı. Çok iyi bir fotoğrafçıydı. Ara Güler’den sonra gelen jenerasyonun temsilcileri arasındaydı. Kırmızı Lekeler, Şemsiye, Hasır Şapka, Kurgu fotoğraf gibi Türk fotoğrafında ilkleri yaptı. Bu kadar meziyeti bünyesinde toplayan, hiperaktif ve şahsına münhasır bir insandı. Sağlığında en büyük arzusu bir fotoğraf kitabının olması ve son dönemde kendisini anlatan bir sergi açabilmekti. Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Derneği olarak onun son arzularını yerine getirmenin huzurunu ve onurunu yaşıyoruz” dedi.

“BİZİ FAZLASIYLA YARALADI”

“Bu fotoğrafları satın alın” diyen Kaya, “Onun adına bir fotoğraf kitabı yaptık ve Türkiye’deki bütün fotoğraf dernekleri ve içlerinden seçerek sadece fotoğraf bölümü bulunan üniversitelerimize ücretsiz gönderdik. Ancak üniversitelerimizin kargo ücreti olan 9.13 kuruşu ödeyecek güçleri olmadığından kitaplar geri geldi. Bu bizi fazlasıyla yaraladı. Eğer kalkabilseydi, eğer konuşabilseydi, hepinize geldiğiniz için çok teşekkür ederdi. Koleksiyonculara sesleniyorum; bu fotoğrafları satın alın ve evinizin duvarına göğsünüzü gererek asın.  Çünkü bu fotoğraflar zaman içerisinde çok kıymetli hale gelecekler” ifadelerinde bulundu.

“SON DERECE ÜZMEKTEDİR”

Kaya sözlerinin devamında, “Başta valimiz olmak üzere gelen giden tüm belediye başkanlarımıza kentimizde bir fotoğraf müzesi açılması yönünde dilekçeler verdik ancak başarılı olamadık. Eğer bir müzemiz olsaydı bu kentin değerleri olan Fahri Seyrek, Cemal Turgay, Faruk Ertunç ve ismini sayamadığım birçok insanın fotoğrafları burada sergilenir, bir kent belleği yaratılmasına da yardımcı olurdu. Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Derneği olarak, kültür-sanat ve sosyal sorumluluk alanlarında yapmak istediğimiz çok büyük ve kapsamlı projelerimiz var ancak çeşitli gerekçelerle bu projelerimiz bir türlü hayata geçirilememekte, bu da bizleri son derece üzmektedir. Bu kentte mutlu olmak, mutlu yaşamak, insanca, çağdaş yaşamak hepimizin hakkı diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“HERKESE DOKUNMASINI İSTİYORUZ”

Kaya’nın ardından konuşan İzmit Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Dilek Alp misafirlerin Sevgililer Günü’nü kutlamasının ardından, “Sevgililer Günü’nün bu kentte yayılmasını çok istiyoruz. Her şekilde saygıyla, nezaketle, zarafetle bugünü her hücremizde hissetmek istiyoruz. Buna vesile olan harikulade bir sergi, buna vesile olan dans, müzik ve fotoğrafların herkese dokunmasını istiyoruz” dedi. 

21 ŞUBAT’A KADAR AÇIK

Konuşmaların ardından kokteyli program kapsamında Gülümser Ayhan şiir okurken kemanda ise Aslıhan Kupşi yer aldı.Şiir dinletisinin ardından Mert SelaFlemenko dinletisi ve Mert Emre ile Anastasia Üstün’ün dans gösterisi de gerçekleştirildi. 21 Şubat 2020 Cuma gününe kadar ziyaretçilerine kapıları açık olacak Birbirinden güzel ve anlamlı fotoğrafların bulunduğu sergide yaklaşık 70 fotoğraf sergileniyor.

15 Şubat 2020 - Kültür-Sanat

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?
403 Erisim Engellendi

Error 403 Erisim Engellendi

Erisim Engellendi

Guru Meditation:

XID: 37789966


Varnish cache server