Reklamı Kapat

Aracı: Başkan park yapsın dedikodular bitsin

Koruma Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, yapılması planlanan iskele ile ilgili İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in konuşmalarına yönelik,”Burada bir kapasite arttırma gibi bir durum bulunmuyor. Zaten bunu yapacak yer de bulunmuyor. Orada yer zaten hazinenin. Başkan gelsin oraya park yapsın. Böylece bu dedikodularda biter gider” dedi.

Nuri AKÇAHARMAN
Nuri AKÇAHARMAN Tüm Haberleri

Koruma Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı İzmit’te yapılması planlanan iskele ile ilgili Koruma Şirketler Grubu yönetim binasında açıklamalarda bulundu. Açıklamada Aktaş Dış Ticaret A.Ş Tesis Müdürü Dinçer Demirel, Mersincik Mahalle Muhtarı

Bazı basın kuruluşlarında kendisi ve ailesi hakkında yer alan iddialara yanıt vererek sözlerine başlayan Aracı, “Öncelikle projeyi anlatmadan önce direkt şahsımı ve ailemi hedef alan özellikle bir basın kuruluşundaki şahısların kullandığı ifadeler tamamen yalandır. 30 yıldır bunlara biraz alıştım fakat artık ben torun sahibi bir insanım ve bu torunlarımda bu şehirde yaşıyor. İnsan onuruyla şerefiyle yaşar. Çocuklarımda bu şehre aşık çocuklardır. Bir yerlere gittiklerinde bazı konuşmalarla karşılaşıyorlar. O insanların halini düşünebilirsiniz” dedi.

MESLEKTAŞLARINA 'AÇ KÖPEKLER BENİM SAYEMDE İLAN ALDINIZ' DİYOR

Aracı, “Bir tanesi yazmış ispat edemezsen şerefsizdir diye. Bu benim eski kiracımdır. Kendisi bana daha önce kalan kira borcuna karşılık içeride kalan eşyalarını vermek istedi. Ben de kabul ettim. Mahkeme tutanakları da hala duruyor. Ben gazetelere bir açıklama yazdım. Bu açıklamayla ilgili meslektaşlarına ‘Aç köpekler benim sayemde ilan aldınız’ diyor. Bir insan kendi meslektaşına nasıl böyle hitap eder. Böyle bir şey olamaz. Bu tarz insanlar bu şehirde yapılacak iyi işlerinde önünü kesmektedir. Bu kişilerin şahsım hakkında bulunan hiçbir ithamı doğru değildir” dedi.

"LİMAN DEĞİL İSKELE PLANLANIYOR"

Yapılması gündeme gelen liman hakkında konuşan Aracı, “Buraya bir liman yapılacak demek doğru değildir. Orada liman yapılmayacak. Burada bir iskele planlanmaktadır. Ayrıca yapılacak iskelenin işletmesini Kortaş yapacak. Oraya yeni bir tank yapılacak yer zaten bulunmuyor. Bizim de mevcut yerlerimizde yeterli tanklarımız var. Gerisi zaten bizim fabrikalarımızdır. Sürekli Cumhuriyet Mahallesi konuşuluyor. Ben İzmit Belediye Başkanı bu konuda bir toplantıya katılıp doğru bilgi vermediği için sitem ettim. Cumhuriyet mahallesinde 5-6 parsel yerimiz var. Hiçbirine ne çirkin bir yapı ne de bir şey yapmadım. O bölge zaten dolu ve milletin alanıdır. Oraya hiç kimse bir şey yapamaz. Oraya buyursun gelsin park yapsınlar” dedi.

"BÜYÜKŞEHİR BU KONUDA ÇOK NETTİR"

Sözlerine devam eden Aracı, “Siyasi görüşler elbette farklı olabilir. Fakat bu memlekette düzgün hizmet eden bürokratlar var. Öyle istediğimi yaparım diyemezsiniz. Biz bu iskele için gerekli izinlerimizi zamanında aldık. Bu konuda büyükşehir çok nettir. Bir kamyon dahi dolgu yapamazsın. Ulaştırma Bakanlığı’nın şuan desteklediği bir proje. Bu işi sıkıştıran Shell’dir. Seveso diye bir yasa çıktı. Bu Türkiye’ye geldi. Bir fabrikadan çıkan duman İtalya’da ciddi bir kazaya sebebiyet veriyor. Bunun üzerine büyük endüstriyel kazaların önlenmesi için bir yasa çıkıyor. Burada tüm fabrikaların hastane, cami, yaşlı evi, ilkokul uzaklıkları hesaplanıyor. Türkiye 385 tesis bu kapsama giriyor. Burada eğer aykırı bir durum oluşursa önlemini alman ya da oluşumunu ayarlaman gerekiyor” dedi.

"BAŞKAN GELSİN ORAYA PARK YAPSIN"

Aracı, “Sayın başkan bir şey söylüyor fakat bu ülkenin bakanlıkları da var. Onlarda boş durmuyor. Şuanda bu şehrin valisi 20 küsur yıldır valilik yapan ve temiz bir insandır. Kendisiyle bir yakınlığım yok. Fakat bu işlerin paralar ile çözüldüğünü söylüyorlar. Yahu bu işler öyle halledilebilir mi? Bizim birkaç şehirde tesislerimiz var ve burada sorumlu arkadaşlarımız çalışıyor. Sonuç olarak burada bir kapasite arttırma gibi bir durum bulunmuyor. Zaten bunu yapacak yerde bulunmuyor. Orada yer zaten hazinenin. Başkan gelsin oraya park yapsın. Böylece bu dedikodularda biter gider” dedi.

"NEDEN LİMANI KİMSE KONUŞMUYOR"

Liman hakkında konuşmaya devam eden Aracı, “Burada bu yenilemenin yapılmasının gerekliliğini şöyle açıklamak istiyorum. Örneğin Kent Meydanı’nın altına yapılan otoparka büyük araçlar giremiyor. Örneğin büyük standartlarda taksiler giremiyor. Eğer araçların boyutları zamanla eski araçların boyuna gelirse o otoparkın kullanımı son bulur. Bizim burada yapılacak tesisinde amacı aynen böyledir. Buranın maliyeti Euro bazında değişmektedir. Bunun yapılması zamanına bağlı olarak maliyet anlamında değişiklik gösterebilir. Şuanda karşıda bir tane daha liman yapılıyor. Orası iskele değil liman. Bakın orada ne kadar dolgu yapılıyor? Kimse orayı konuşmuyor da neden burada yapılacak iskeleyi konuşuyor” dedi.

"ÇED TOPLANTISINDA HALKA SUNULACAK"

Aracı, “Sonuç olarak yazılan yalanlar gibi mevcut fabrika arazimiz ve yan komşu firma Aktaş’ın mevcut arazi ve kapasitesi dışına taşacak, karada yapılacak en ufak bir değişiklik ile ilgili bir durum bulunmuyor. Üstelik eski iskelelerin yerine yine aynı yerde tek bir iskele yapılması Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın önerisinin olduğunu da daha önce söyledim. Bu projenin çevreye, denize, bölge halkına zarar verecek bir yanı kesinlikle yok. Zaten yarın yapılacak ÇED toplantısında da projenin detayları halka sunulacak.” Ardından kısa bir konuşma yapan Aktaş Dış Ticaret A.Ş Tesis Müdürü Dinçer Demirel, “Biz Aktaş Dış Ticaret A.Ş İzmit şubesi olarak bu bölgede sadece sıvı kimyasalların ticaretini yapıyoruz. Her hangi bir üretim bulunmuyor. O bölgede 1 litre daha tank yapacak bir alan bulunmuyor” dedi.

17 Şubat 2020 - Gündem

Muhabir Nuri Akçaharman


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Ali Veli - Dağdan indim bağdakini kovdum meselesi. Korumanın etrafında ot bitmezken burada olmayanlar gelmiş tatava yapıyor. komik

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Şubat 12:08
02

KURMAY41 - İBO efendi al korumayıda yallah KIRIMA GİT YOK UZAK DER İSEN diğer fabrikalarına taşı senin kırımlıların yaralı parmağına bile işemez iken İZMİTİN HAYRINA İŞ Mİ YAPACAN YEMEZLER! BHC BELASINI SEN SARDIN BAŞIMIZA UNUTMADIK!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Şubat 05:50
01

Korumaklor - Senin ayakkabından su içilir üstad çekemiyolar seni

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 17 Şubat 20:02


Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?