Reklamı Kapat

Sarı, “Duruşumuzu bozmayacağız”

Brisa, Pirelli ve Prometeon ile 4. kez yaptıkları toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Alaattin Sarı, esnek çalışma modelini kabul etmediklerini yineleyerek, “Özel istihdam büroları ile ilgili teklifi reddettik ve duruşumuzu bozmayacağız” dedi.

Nuri AKÇAHARMAN
Nuri AKÇAHARMAN Tüm Haberleri

Lastik İş Sendikası Brisa, Pirelli ve Prometeon ile 4. kez masaya oturdu. Yaklaşık 4 Bin 500 işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri, TrypByWyndham Otel’de gerçekleştirildi. 4. görüşmeyi tamamlayan taraflar, ücret tekliflerini yine görüşmedi. 10 Mart’ta başlayacak olan arabulucu süreci öncesi işveren ve işçi tarafı, 6 Mart’ta bir kez daha görüşecek. Toplantıya Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, Genel merkez yöneticileri, Şube yöneticileri ve iş yeri temsilcileri, Prometeon ve Pirelli’yi temsilen İnsan Kaynakları Direktörü Alper Tokalp, İnsan Kaynakları Direktörü Ayça İnaltekin, İK Müdürü Okan Vural, Brisa Genel Müdürü Uğurtan Doğan, İnsan Kaynakları Direktörü Nilgün Özkan, İnsan Kaynakları Uzmanı Murat Şahin katıldı.

SÜREKLİ SALONDAN ÇIKTIK VE GERİ DÖNDÜK

Şimdiye kadar yapılan 3 görüşmede toplamda 36 madde geçerken Lastik İş Sendikası, ücretlerde net bir tavır beklediğini açıklamıştı. Bir önceki oturumda işveren temsilcileri sözleşmenin 3 yıllık olması, eşit işe eşit ücret dahil olmak üzere 13 maddede teklif verdi. Sendika ise bu teklifleri kabul etmedi. Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, gerçekleşen 3 görüşmede işverenin ücret teklifini masaya getirmemesini eleştirmişti. Sarı ayrıca kazanılmış haklardan vazgeçmeyeceklerinin de altını çizmişti. Üç saatlik görüşmenin ardından açıklama yapan Lastik İş Genel Başkanı AlaaddinSarı, “Gergin bir toplantı oldu, biraz gerildik. Sürekli salondan çıktık ve geri döndük. En fazla bu salondan çıkmamıza neden olan özel istihdam büroları ve destekte çalışan arkadaşlarımızı kaldırmakla alakalı teklifleriydi” dedi.

10 MART'TA YASAL SÜREÇ DOLUYOR

Sarı, “Bugün bu maddeleri geriye çekmeyi bu masa sağladı. Özel istihdam büroları da dahil olmak üzere bunu reddettik. Verdiğimiz mesajlar hep şunlardı. Esnek çalışma modelini alsa kabul etmeyeceğiz. Bu model çerçevesinde çıkan kanunları asla kabul etmeyeceğiz demiştik. Yasal sürecin biteceği tarihleri de hatırlatan Başkan Sarı, “Goodyear için 3 Mart, Prometeon, Brisa ve Pirelli için ise 10 Mart’ta yasal süreç doluyor. Yani bu tarihlerde ara bulucu süreci başlayacak. Lastik İş Sendikası için bu toplu sözleşme yürütenler açısından müthiş derece bir ivmedir. Kaldı ki bu maddeler parayla ölçülemeyecek olan maddelerdir. Bunu geri çekmeleri önemliydi. Ayrıca üretimde 4, destekte 2 olmak üzere toplamda 6 tane madde geçti. Ayrıca bir sonraki toplantı 6 Mart Cuma günü 14.30’da yapılacak” şeklinde 

22 Şubat 2020 - Gündem

Muhabir Nuri Akçaharman


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?