Reklamı Kapat

Çalışan emekliye kötü haber

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, iktidarın çalışan emekliler ile ilgili hazırlığını yaptığı düzenlemeyi açıkladı. Güzelmansur, düzenlemenin sosyal güvenlik destek primini geri getirmek, ölüm aylığı bağlanmasına yaş sınırı koymak ve sağlık kesintilerini artırmayı içerdiğini belirtti.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, çalışan emekliler aleyhine bazı düzenlemelerin hazırlandığını açıkladı. Güzelmansur,  “Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü ve Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü'nde emekli vatandaşlarımızın aleyhine bir takım hazırlıklar yapılıyor. Şimdiden uyarıyoruz. Kamu yönetiminde israfa son vermeyen, lüksten- şatafattan taviz vermeyen, kamu gelir-gider dengesini bozan Saray ve çevresine kaynak yaratmak için emeklilerin belini daha da bükecek çalışmalar yapılıyor” dedi. 

Sözcü'de yer alan habere göre, neredeyse bütün birimleri vekaletle yönetilen Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) yöneticilerin vekillikten kurtulmak ve kamuya kaynak yaratmak için emeklilerin belini daha da bükecek kanuni düzenleme yarışına girdikleri yolunda bilgiler aldığını belirten CHP'li Güzelmansur, yapılmakta olan hazırlıkları şöyle sıraladı:

DESTEK PRİMİ GERİ GELECEK

“Bu çalışmalardan birincisi Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödemesinin geri getirilmesi. Emekli olduktan sonra esnaf olarak çalışmaya devam edenlerden 2015 yılına kadar yüzde 15 oranında SGDP kesiliyordu. Sonra bu oran yüzde 10'a düşürüldü, 2016'da da tamamen kaldırıldı. SGK'nın ‘vekil yöneticileri' şimdilerde SGDP ödemesini geri getirmek için kanun değişikliği çalışması yapıyor.

ÖLÜM AYLIĞINDA EŞE YAŞ SINIRI

SGK ölüm aylığına yaş sınırı getiriyor. Mevcut durumda SGK'lının vefatı halinde eşine şartsız ölüm aylığı bağlanıyor. SGK'nın yaptığı hazırlıkta ise eğer vefat eden SGK'lının eşi belli bir yaşın üstünde değilse bu aylığı bağlamamayı öngörüyor. Burada 30-35 yaş gibi bir sınır getirilecek. Bu yaşın altındaki dul eşe 30-35'ine gelene kadar ölüm aylığı bağlanmayacak.

SAĞLIK KESİNTİSİ YÜZDE 5'E ÇIKACAK

SGK'daki hazırlıklar içerisinde emekliler açısından en insafsız olanı sağlık kesintisi düzenlemesi olacak. SGK'lı vekil yöneticiler hem kendi ikballeri hem de kamuya kaynak yaratmak adına emeklilerden aylık yüzde 5 sağlık kesintisi yapmayı planlıyor. Büyük çoğunluğu açlık ve yoksulluk sınırının altında gelirle yaşayan, ilaç parasını zar zor denkleştiren emekliler için böyle bir düzenleme vicdanla, adaletle bağdaşmaz.”

24 Şubat 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

13

Hamiyet Sahin - CHP YE HELE BİR SORUN.2 YIL VEKİL OL.KIYAK EMEKLİLİK KAP.BU HAKKA HUKUKA SIĞIYORMUYUDU DA EVET DEDİNİZ.GEÇİNİZ BU ŞOVLARI.HER ŞEYE RAĞMEN AK PATRİNİN OYU %46 .REİS İN İSE %55

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 24 Şubat 22:17
12

Hamiyet Sahin - Çalışan emekliden kesinti geçtiğimiz yıllarda AK Parti tarafından kaldırılmıştı.Şimdi yeniden konuyor.Gün gelir yine kaldırılabilir.Diğerleride öyle.Şunu unutmayın belediye işçileri aylarca maaşlarını alamıyordu bu ülkede.Memurların bir çok özlük hakları kaldırılmıştır AK Parti öncesinde.AK Parti olmasın ekonominin ne kadar geri gideceğini adım gibi biliyorum.onun yıllara dayanan kredisi var.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 24 Şubat 22:09
09

Hotmailcoml@" Ünsal" - Uçaklar,Saraylar,Yazlıklar,LÜ;X ve zırhlı MAKAM ARABALARI,Helikopterlersaraylardaki çalışma ofisleri ile yapılmakta olan yeni yazlkıklara para lazımki gözünüzü gine emeklililere diktiniz diyelimki eşim 26 yaşında bende kalp krizinden yadatrafik veya başka nedenden dolayı vefat ettim i eşime ölüm aylıgı bağlanması için 35 yaşına gelene kadar geçim,ni ne şekilde sğlıyacak açıklarmısınız maaşın eline geçmeden yıllae-rca prım öde 12 EYLÜL darbesinin MİMARI NETEKİMİN TALİMATIYLA İLAÇ ALIMINA %20 İLE %10 ÖDEMEVE MUAYENE ÖDEMESİ GETİRDİ bu yetmediğinden ilave olarak AK PARTİ bundan mada birde katkı bedeli reçete okuma icat edildi nasıl olsa kendilerinden hiç bir şekilde ücret alınmadıgı gibi istediği hastanede istediği prof,doç,uzman dr ra her türlü tahli ultroson mr röntgen vs gibi yatarak tedavi ameliyat,hastane masrafları dahil bir kuruş ödemiyor sadece kendi için degil eşi ve çocukları ile 1 derece yakınlarıda uygulama kapsamında bizler %200 ve her bir tahlil için ayrı ayrı ücreti peşin ödedikten sonra ilalarımızzı alırken maaştan kesilelecek olnan olan % 20- 10 reçete okuma bedelinden mada birde katkı payı ödüyoruz ha silahı alnıma dayayarak hada bu şekilde soymuşun birinde suç var digerinde yok neyse ilk seçimde nasılsa sandığın dibini boylayacaksınız sayılı günler çabuk geçer gerçi tekrar vekil olmasınızda kanunlar degişmdikçe şimdiki haklarınız nasıl olsa baki 2 dönem vekillik yap emekli ol bizler YAŞA TAKILDIĞIMIZ İÇİN EMEKLİ OLMAK HAYAL

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 24 Şubat 16:50
14

Gebzeli 82 Manavlar - @Hotmailcoml@" Ünsal" 09 nolu yoruma cevabı: bu yazınız için size çok teşekkür ederim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Şubat 08:33
08

erol demirbek - vicdansızlık olur . TUV ün vergisini sil. cengiz holdingin vergisini sil, EMEKLİNİN 3 KURUŞUNA GÖZ DİK OLMAZ BU .

Yanıtla . 12Beğen . 0Beğenme 24 Şubat 15:44
06

Ülkem Için - izmitli adlı yorumcu daha ne olması lazım sandık ve sandık sonrası vahameti için , bütün bunların elbette hesabı sorulacak, yok öyle üzerine yatmak.

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 24 Şubat 14:40
04

Ayhan - doymazlar aç gözlüler.çift dikiş maaş derler birde

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 24 Şubat 12:00
01

Körfezli - Tabiki de sıra buralara da geldi para yok sosyal haklar gidiyor. Türkiyede emekli olupta çalışmayan yüzde 5 dir emeklilerin % 90 ı çalışmak zorunda aldıkları maaş 1100 TL hey gidi hey Sgk yı batırdılar diyordu birileri. Kendileri ÜLKEYİ BATIRDI. EYT nin 5 yıldır yediğiniz paralarda bitti dimi. HESABI SORULACAK sadece sandıkta değil sandıktan sonrası daha vahim olacaktır.

Yanıtla . 15Beğen . 1Beğenme 24 Şubat 09:45
05

Ayhan - @Körfezli 01 nolu yoruma cevabı: aa çok ayıp asgari ücretin altında emekli maaşı yokmuş.sen nerden uydurdun şimdi

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 24 Şubat 12:01
03

Izmitli - @Körfezli 01 nolu yoruma cevabı: seçim sonunda nasıl vahim olacaksa beraber görürüz körfezli

Yanıtla . 4Beğen . 5Beğenme 24 Şubat 11:34


Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?